Jak się zmieni formacja księży w Polsce? Tematem zajmuje się Komisja Duchowieństwa KEP

Obrady Komisji Duchowieństwa KEP. Źródło: Flickr / Episkopat News
KAI / mł

Projekt listu do kapłanów na Wielki Czwartek, prace Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce oraz kwestie ochrony małoletnich i związane z tym przygotowania do wdrażania tzw. ustawy Kamilka – znalazły się wśród głównych tematów obrad Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, która w poniedziałek 15 stycznia spotkała się w Warszawie.

Obradom przewodniczył abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, który poinformował, że styczniowe spotkanie w dużej mierze poświęcone było pracom nad projektem listu do kapłanów na Wielki Czwartek. „Chcemy, aby każdorazowo ten list był głosem zatroskania przede wszystkim o wspólną drogę, którą jako Kościół, w tych wymiarach kapłańskiego życia i posługi, pełnimy. Dlatego staramy się zawsze, żeby ten list z jednej strony pokazywał tożsamość kapłańską, to kim ksiądz jest we współczesnym świecie, a z drugiej strony, jakie są te najważniejsze wymiary kapłańskiej posługi wobec różnych sytuacji, w których dzisiaj ta posługa jest pełniona” – powiedział abp Polak.

Jak ma wyglądać formacja księży w Polsce?

W następnej kolejności uczestnicy spotkania zajęli się tematami, które dotyczą poszczególnych gremiów działających w ramach Komisji. „Na obecnym etapie pracujemy przede wszystkim nad dwoma bardzo konkretnymi projektami. Pierwszy z nich to projekt prowadzony przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Dotyczy on podstaw stałej formacji kapłańskiej w Polsce – tego, jak ona wyglądała i jak ma wyglądać – w bardzo konkretnym połączeniu z wdrażanym nowym dokumentem Ratio Fundamentalis, czyli nowymi zasadami formacji kapłanów” – zaznaczył przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.

Drugi z projektów, którym zajęła się Komisja, dotyczy przygotowania nowelizacji w kwestiach formacji diakonów stałych oraz przedłożenia wypracowanego dokumentu do zaaprobowania przez Stolicę Apostolską. „Ważne jest, abyśmy mieli jeden, spójny program przygotowania i formacji diakonów stałych w Polsce” – podkreślił abp Polak.

DEON.PL POLECA

Poruszono także temat ochrony małoletnich

W ramach posiedzenia Komisji Duchowieństwa KEP poruszony został także temat ochrony małoletnich, który dotyczył sprawozdania z prac nad przygotowaniem i wdrażaniem tzw. ustawy Kamilka. „O. Adam Żak, jako konsultor Komisji, szczegółowo przedstawił nam ten temat ukazując, że na tym etapie kilkanaście zespołów pracuje nad przygotowaniem tych standardów. Ustawa zobowiązuje nas nie tylko do przygotowania takich wytycznych, ale także do późniejszego ich wdrażania” – powiedział abp Wojciech Polak.

Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP zauważył, że na tym etapie cennym wsparciem jest zaangażowanie osób wykształconych przez Centrum Ochrony Dziecka, które podjęły się pracy nad wypracowywaniem wspomnianych standardów. „Procentuje to, co w poprzednich latach rozpoczęliśmy. Jest to przede wszystkim kształcenie osób, które w kompetentny sposób będą mogły pracować w dziale ochrony dzieci i młodzieży, a także współpracować dla dobra całego Kościoła” – podkreślił abp Polak.

Kolejne spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP odbędzie się 15 października, w Gnieźnie.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak się zmieni formacja księży w Polsce? Tematem zajmuje się Komisja Duchowieństwa KEP
Komentarze (5)
TG
~Tomek Gardyński
18 stycznia 2024, 00:38
Nie kupuję tego. 2 razy do roku szumne zebranie, żeby napisać list, którego większość księży nawet pobieżnie nie przeczyta. Instrukcje,programy,listy -ile więcej dobrego zrobiłoby gdyby biskupi przez cały rok odwiedzili co dzień jednego ze swoich ksiezy w diecezji,nauczyli się w końcu ich imion,zadzwonili do kleryka czy księdza na przymusowym urlopie.
RG
~Rafał Gniadek
16 stycznia 2024, 21:57
Tych 15 kandydatów którzy zgłoszą się w Polsce za rok do wszystkich seminariów jakoś się wychowa i bez specjalnego zebrania komisji. Trzeba było o tym deliberować 15 lat temu
DH
~Daria H.
16 stycznia 2024, 16:58
Czy w owej komisji nie powinny zasiadać sami świeccy? Rodziny i samotni? W sprawach świeckich dyskutuje się bez nich. To może dla równowagi w sprawach hierarchii prawa powinni ustalać świeccy...no może z hakiem wygłoszonym świadectwem jakiegoś kleryka, ale bez prawa głosu.
TM
~Tomek Mazurek
16 stycznia 2024, 17:42
A dlaczego? Jeśli świeccy chcą na ten temat obradować, to nikt im nie broni. Wynająć salę, zapłacić za katering i dyskutować do woli.
JN
~Jacek Nowacki
18 stycznia 2024, 17:31
księże, nie marudź