Jaka jest rola laikatu w nowej ewangelizacji?

Radio Watykańskie / KAI / drr

Wierni świeccy potrzebują dobrej formacji chrześcijańskiej. Winni docierać do wszystkich środowisk i brać udział w życiu publicznym - uważa sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej prof. Guzmán Carriquiry. Ten urugwajski świecki wygłosił 25 września w kolegium św. Augustyna w Limie wykład o roli laikatu w nowej ewangelizacji.

Zdaniem profesora, świeccy są powołani, by żyć wiarą i dawać jej świadectwo we wszystkich środowiskach: w rodzinie, społeczeństwie, pracy, na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Istotne jest niedopuszczenie do tego, by chrzest w ich życiu zatarła napierająca ze wszystkich stron sekularyzacja.

Kościelne zaangażowanie świeckich wymaga, by wyraźnie rozróżniać między święceniami osób duchownych a kapłaństwem powszechnym wszystkich wiernych. Ich udział w życiu Kościoła nie może zastąpić centralnego miejsca kapłanów - uważa sekretarz Papieskiej Komisji. Podkreślił, że obecność świeckich katolików musi się w większym stopniu zaznaczyć w życiu publicznym, politycznym, gospodarczym i naukowym. Położył ponadto nacisk na wychowawcze i misyjne znaczenie kościelnych ruchów i stowarzyszeń. Są one dla Kościoła prawdziwymi darami Ducha. Ważne jest jednak, by zawsze działały w jedności z biskupami.

Prof. Guzmán Carriquiry Lecour urodził się w 1944 r. Studiował prawo i nauki społeczne. Działał w katolickich stowarzyszeniach młodzieży akademickiej. Kierował też biurem prasowym Kościoła katolickiego w swojej ojczyźnie. Od 1971 pracuje w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, a po 20 latach bł. Jan Paweł II mianował go jej podsekretarzem. 14 maja 2011 Benedykt XVI powołał go na sekretarza Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, działającej w ramach Kongregacji ds. Biskupów, której prefekt (obecnie kard. Marc Ouellet) stoi z urzędu również na czele Komisji.

Wcześniej naukowiec urugwajski był z nominacji papieskiej ekspertem na czterech zgromadzeniach Synodu Biskupów, a także członkiem watykańskich delegacji na licznych konferencjach międzynarodowych, organizowanych przez ONZ. Reprezentował też Papieską Radę ds. Świeckich na wielu spotkaniach katolickich organizacji świeckich i ruchów kościelnych. Przygotowywał także zgromadzenia ogólne episkopatów Ameryki Łacińskiej, papieskie wizyty na tym kontynencie i Światowe Dni Młodzieży. Jako tzw. profesor wizytujący wykładał na wielu uczelniach kościelnych i państwowych. Jest autorem licznych prac nt. chrześcijaństwa we współczesnym świecie oraz spraw międzynarodowych, zwłaszcza dotyczących Ameryki Łacińskiej.

Prof. Carriquiry jest żonaty, ma czworo dzieci i kilkoro wnuków.

Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej ma służyć radą i pomocą gospodarczą tamtejszym Kościołom lokalnym, a także badać stojące przed nimi problemy. Ma też pomagać urzędom kurialnym zajmującym się rozwiązywaniem tych spraw. Pośredniczy między dykasteriami a międzynarodowymi i krajowymi instytucjami kościelnymi, działającymi na rzecz Ameryki Łacińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaka jest rola laikatu w nowej ewangelizacji?
Komentarze (2)
B
bb
27 września 2012, 17:48
Nie mamy dziś hierarchów na miarę prymasa Wyszyńskiego. Jaki dziś wzór kapłana odgórnie jest narzucany ? Otóż następuje b. groźne przemieszanie porządku doczesnego i religijnego, a nakaz posługi narodowi zostaje zastąpiony obroną bieżących interesów władzy i własnymi korzyściami. Nawet za cenę prawdy.
PC
Piotr czyli Skała
27 września 2012, 06:09
 "Wierni świeccy potrzebują dobrej formacji chrześcijańskiej". Święta prawda ! Tylko kto ma formować ? Ze świecą dziś takich szukać choćby w Polsce: autorytet - purpura szat została rozmieniona na drobne sojuszu z tronem i nic już zupełnie nie znaczy. A w parafii ? Zniechęceni narzuconymi wytycznymi "urzędnicy" tracą resztki gorliwości ducha przy zabawach w grillowanie Słowem Bożym. "...świeccy są powołani, by żyć wiarą i dawać jej świadectwo we wszystkich środowiskach: w rodzinie, społeczeństwie, pracy, na szczeblu krajowym i międzynarodowym". A co z powołaniem i dawaniem świadectwa kapłanów ? Bez cierpienia za wiarę, za PRAWDĘ nie ma świadectwa !!! Dziś WIELKIEJ formacji potrzebują ci, co formować powinni. Co raz bardziej osamotniony kolegialnością biskupów Papież potrzebuje naszej gorącej modlitwy... Z wielką uwagą nasłuchujmy, co do nas bezpośrednio mówi Benedykt XVI !!!