Jakie są problemy Kościoła według Polaków?

(fot. ~MVI~ (warped) / Foter / CC BY)
KAI / pz

Pedofilia księży, homoseksualizm wśród osób duchownych oraz nadmierne zaangażowanie instytucji Kościoła w życie polityczne - to największe, według Polaków, problemy Kościoła w naszym kraju. Takie wyniki przynosi najnowszy raport Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Według 43 % respondentów największym problemem Kościoła w Polsce, z którym sobie nie radzi jest pedofilia księży i duchownych. Na drugim miejscu listy problemów polskiego Kościoła wymieniano kwestię homoseksualizmu wśród osób duchownych - tak uważa 29 proc. respondentów.

Za inne sprawy wymagające naprawy lub rozwiązania uznano nadmierne zaangażowanie w życie polityczne instytucji Kościoła (28%) i jego pasterzy (16%), walkę ze skutkami procesu sekularyzacji i odchodzenia wiernych z Kościoła (26%), nadmierne oczekiwania finansowe proboszczów wobec wiernych, związane z udzielaniem sakramentów (22%), a także zbyt wysoki poziom życia księży w Polsce (23%).

Problemy polskiego Kościoła wyglądają inaczej z perspektywy parafii niż całego kraju. Najistotniejsze problemy własnej parafii dotyczą, zdaniem respondentów, z jednej strony kwestii finansowych - zbyt wysokich opłat za udzielanie sakramentów (18%), zbyt wystawnego życia duchownych (10%) - a z drugiej spadku liczby wiernych (16%).

Nie zmieniła swej rangi w obu skalach jedynie kwestia nadmiernego, zdaniem ankietowanych, angażowania się księży w politykę.

Sprawa konfliktu między księdzem Wojciechem Lemańskim a jego zwierzchnikiem arcybiskupem Henrykiem Hoserem jest Polakom stosunkowo dobrze znana (słyszało o niej 64% ankietowanych). Większość jest zdania, że księża, z racji specyfiki instytucji, której służą, powinni ograniczać publiczne wyrażanie swoich prywatnych poglądów (57%), a także uważa, iż nie jest właściwe, by księża publicznie krytykowali swoich przełożonych (65%).

Jednak w sporze dotyczącym księdza Lemańskiego, osoby, które słyszały o tej sprawie i mają jakieś zdanie na ten temat, częściej biorą stronę księdza (27%), niż jego przełożonego arcybiskupa (8%).

Najczęściej wymieniane przez Polaków problemy Kościoła są związane z zachowaniami księży i sferą seksualności. Ponad dwie piąte ankietowanych uważa, że największym problemem, z którym polski Kościół sobie nie radzi, są przypadki pedofilii księży oraz osób duchownych (43%).

CBOS podkreśla, że sprawa pedofilii pojawiła się tak wysoko na liście problemów Kościoła jeszcze przed wybuchem "afery pedofilskiej" w Dominikanie. Omawiane badanie zostało zakończone przed odwołaniem przez papieża Franciszka arcybiskupa Józefa Wesołowskiego ze stanowiska nuncjusza papieskiego w tym kraju - w związku z podejrzeniem o pedofilię i ujawnieniem kilku przypadków pedofilii wśród księży katolickich. Mniej niż jedna trzecia badanych uznała za ważny problem stojący przed instytucją Kościoła kwestię homoseksualizmu księży oraz osób duchownych (28%).

W tym kontekście mniej rażącym problemem dotyczącym tej sfery jest, zdaniem ankietowanych, nieprzestrzeganie przez księży lub osoby duchowne celibatu (18%).

Innym problemem stojącym przed współczesnym Kościołem w Polsce jest nadmierne, zdaniem badanych, zaangażowanie polityczne samej instytucji Kościoła (28%). Jeśli uwzględnić jeszcze zaangażowanie w politykę jego poszczególnych przedstawicieli, np. poprzez wyrażanie swoich sympatii politycznych w trakcie kazań (16%), to okazuje się, że problem czynnego uczestnictwa Kościoła w życiu politycznym jest dla wielu Polaków istotną
słabością tej instytucji.

Nieco ponad jedna czwarta respondentów (26% ankietowanych) postrzega procesy związane z sekularyzacją społeczeństwa - spadek religijności i odchodzenie wiernych - jako poważne wyzwania dla Kościoła. Tylko niewiele mniejsze grupy badanych razi zbyt wysoki, w ich ocenie, poziom życia księży i osób duchownych w Polsce (23%), a także zbyt wysokie oczekiwania finansowe wobec wiernych, związane np. z udzielaniem sakramentów (22%).

Mniej niż jedna piąta respondentów uznała alkoholizm osób duchownych za istotny problem, z którym Kościół katolicki w Polsce musi sobie radzić (19%).

Każdy z pozostałych problemów Kościoła jako istotny wskazywała jedna dziesiąta ankietowanych lub mniej. Badani mówili jeszcze o konfliktach i podziałach wśród duchowieństwa (10%), dostrzegali nieprzychylną atmosferę wobec Kościoła kreowaną w większości mediów (6%), mniej liczni wskazywali na niskie dochody parafii (5%) oraz niedofinansowanie Kościoła (3%).

Nieliczne osoby za problem uznały brak demokracji wewnątrz Kościoła (5%), czy niedostateczne angażowanie się osób świeckich w aktywność parafii (4%). Tylko 4% ankietowanych uznało, że żadna z wymienionych wyżej kwestii nie stanowi problemu dla Kościoła w Polsce, a 5% uznało, że trudno im odpowiedzieć na to pytanie.

Choć przypadki pedofilii w Kościele mają charakter jednostkowy, to jednak są one odbierane przez opinię publiczną jako szczególnie istotne i bulwersujące, ponieważ dotyczą środowiska, którego jednym z zadań jest troska o dobro i wychowanie młodego pokolenia - stwierdza CBOS.

Brak zdecydowania lub chybione reakcje hierarchów zwiększają wagę tego problemu. Także homoseksualizm wśród księży - jeszcze niedawno temat tabu - od jakiegoś czasu coraz częściej jest przedmiotem zainteresowania dziennikarzy czy artystów i w szerszym wymiarze trafia do opinii publicznej - czytamy w opracowaniu.

Jeżeli jednak zapytać wierzących Polaków nie o problemy polskiego Kościoła w ogóle, a o problemy parafii, do której należą, wówczas odpowiedzi rozkładają się inaczej. Ponad dwie piąte badanych uważa, że w ich własnej parafii nie występują żadne tego rodzaju zjawiska - żadna z całej listy wymienionych kwestii nie stanowi problemu (37%), bądź żaden z wymienionych problemów nie jest ważny (dalsze 5%).

Najistotniejsze problemy dostrzegane w skali kraju i zajmujące dwa pierwsze miejsca - przypadki pedofilii oraz homoseksualizm wśród księży - w skali parafii znajdują się na końcu listy: pedofilia na ostatnim, piętnastym miejscu, homoseksualizm na miejscu dwunastym.

Natomiast najważniejsze problemy Kościoła widziane z perspektywy parafianina dotyczą z jednej strony kwestii finansowych - są to zbyt wysokie opłaty pobierane przez proboszcza przy okazji udzielania sakramentów (18% wskazań, miejsce pierwsze), oraz za wysoki, zdaniem badanych, poziom życia osób duchownych (10%, miejsce trzecie) - a z drugiej strony spadku religijności i liczby wiernych, zmniejszania się liczby parafian (16%, miejsce drugie).

Problemami, które nie zmieniły swojej wagi - i znajdują się na podobnych miejscach wśród trudnych spraw Kościoła rozpatrywanych zarówno w skali kraju, jak i w skali własnej parafii - są kwestie związane z zaangażowaniem księży w politykę. Na czwartym miejscu (spadek z trzeciego) jako problem parafii ankietowani wymienili angażowanie Kościoła w politykę (8%), na piątym (awans z dziewiątego) wskazali wyrażanie przez księży swoich sympatii politycznych w trakcie kazań (7%).

Z perspektywy parafianina nieco istotniejsze są wymieniane na miejscu siódmym (awans z dwunastego) niskie dochody osiągane przez parafie (6%). Natomiast podobnie istotny w skali kraju i parafii jest także znajdujący się na ósmej pozycji problem nieprzestrzegania celibatu przez osoby duchowne (4%). Taki sam odsetek ankietowanych (4%) jako ważny problem parafii wskazał niedofinansowanie Kościoła (4%).

Na pozostałe trudne sprawy Kościoła wymieniane w kontekście życia parafialnego - problem alkoholizmu osób duchownych, brak demokracji wewnątrz Kościoła oraz nieprzychylność mediów wobec Kościoła - wskazało niewielu ankietowanych (po 2% wskazań).

Ponad połowa Polaków jest zdania, że księża, z racji specyfiki instytucji, której służą, powinni ograniczać publiczne wyrażanie swoich prywatnych poglądów na tematy nie związane z religią (57%). Jedna trzecia ankietowanych jest przeciwnego zdania i uważa, że nie ma nic niewłaściwego w tym, by księża publicznie wyrażali swoje prywatne poglądy, nawet jeśli nie są one do końca zgodne z oficjalnym stanowiskiem Kościoła (33%).

Jeszcze większy odsetek Polaków - prawie dwie trzecie (65%) - uważa, że nie jest właściwe, by księża publicznie krytykowali swoich przełożonych. Nieco mniejszy odsetek niż w kwestii wyrażania własnych poglądów ma na ten temat przeciwną opinię i akceptuje słowa krytyki wobec hierarchów płynące ze strony księży (27%).

Polacy w większości uznają zatem, że Kościół jest i powinien być organizacją
hierarchiczną, w której obowiązuje dyscyplina oraz zasada podporządkowania podwładnych zwierzchnikom. Mimo to w sporze dotyczącym księdza Wojciecha Lemańskiego osoby, które słyszały o tej sprawie, częściej biorą stronę księdza (27%) niż jego przełożonego arcybiskupa Henryka Hosera (8%).

Rację obu stronom po trosze przyznaje 28% tej grupy badanych, ale większość spośród nich nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie (37%). O mającym szeroki oddźwięk w mediach sporze byłego proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, księdza Wojciecha Lemańskiego ze swoim przełożonym, arcybiskupem warszawsko-praskim Henrykiem Hoserem słyszało, według własnych deklaracji, prawie dwie trzecie ankietowanych (64%).

Osoby, które przyznają rację księdzu Lemańskiemu, uważają przede wszystkim, że ksiądz powinien mieć prawo do wypowiadania własnego zdania i nie powinien być za to karany. Dla największej grupy osób ksiądz Lemański jest bardziej wiarygodny i szczery (17%) niż jego adwersarz arcybiskup, który - w ich ocenach - poza tym, że pokazał, iż ma nad księdzem władzę, nie przedstawił żadnych argumentów ani nie ma zamiaru czegokolwiek wyjaśniać opinii publicznej (4%).

Dla pozytywnego stosunku do księdza Lemańskiego równie istotne jest jego postrzeganie przez własnych parafian i uznanie przez respondentów, że jest dobrym proboszczem. Na podstawie tego, że parafianie publicznie go chwalili, a nawet czynnie bronili przed wyznaczonym przez arcybiskupa Hosera administratorem, który miał wprowadzić do parafii jego następcę, spora część badanych uznała, że "stoją za nim wierni" (15%).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich ( face-to-face) wspomaganych komputerowo w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jakie są problemy Kościoła według Polaków?
Komentarze (11)
J
Johny
22 października 2013, 22:06
To pokazuje, że ludzie pojmują Kościoł czysto socjologicznie i bardzo po ludzku. Wiara w Polsce niestety zanika. Na to mi wskazuje ten sontaż. Pedofilia gównym problemem!. Po prostu PARANOJA!
KM
ks. Marcin
22 października 2013, 19:51
Czyli kampania mainstreamu i Lisa jest niestety udana. Proponuję by wraz z pisaniem kolejnego komentarza pomyśleć osobach z którymi będe mógł otwarcie porozamawiać i ukazać im prawdziwe preoblemy Kościoła jak chociażby zanik poczuci grzechu wsród wiernych i duchownych
jazmig jazmig
22 października 2013, 17:17
Całe to badanie jest bezwartościowe. To było badanie o skuteczności antykościelnej propagandy i okazuje się, że jest ona skuteczna. Dlatego należy zabrać się do pracy, żeby unieszkodliwić tę propagandę.
22 października 2013, 16:23
@Tomek - problem "bogatych" księzy, szczególnie parafailnych to jest także problem wspólnoty parafialnej. Szczegolnie, gdy dysproporcje pomiędzy życiem księdza na parafii, a parafian są duże. Pomoże oczywiscie ufna modlitwa, ale takze "ludzkie" działania, robione z wyczuciem. Pole do popisu dla rad parafialnych.
T
Tomek
22 października 2013, 15:40
Problem jak dla mnie to przypepych w jakim żyją niektórzy duchowni i w zasadzie tylko to.Chore cenniki itp.W skali całego kościoła problem pedofili jest wyolbrzymiony.Trzeba umieć odzielić sprawy wiary, BOGA od spraw czysto ludzkich jakimi są grzechu duchownych.To tez sa ludzie,też błądzą,są słabi,nie umią sobie poradzić z sobą ,popełniają błędy jak każdy.Jak dla mnie problem finansowy typu cenniki,rozbijanie się drogimi autami,budowanie domów to problem który mnie drażni ale nie zniechęca bo nie chodzę do kościoła dla ksiedza lecz dla siebie,spotkać sie z Bogiem w Najswiętszym Sakramencie.
22 października 2013, 15:26
@Kinga - konkret - gdzie 99% Polaków odpowiedziało, ze Polakom żyje sie okropnie.
Jadwiga Krywult
22 października 2013, 15:02
Poprosze źródlo tych informacji, bo przykładowo i GUS, i CBOS twierdzą na podstawie badań, iz Polacy są zadowoleni z życia Zgadza się, przecież tak napisałam: Jak żyje się tobie, znajomym, rodzinie - 99% odpowiedzi, że nie tak źle. Na pytanie jak żyje się Polakom odpowiadają, że okropnie.
22 października 2013, 14:56
Doskonale widać jak skutecznie media robia pranie mózgu wierzącym. Guzik prawda, nie chodzi o Kościół. Podobne są wyniki ankiet nt. gospodarki. Jaka żyje się Polakom - 99% odpowiedzi, że okropnie. ... Poprosze źródlo tych informacji, bo przykładowo i GUS, i CBOS twierdzą na podstawie badań, iz Polacy są zadowoleni z życia
Jadwiga Krywult
22 października 2013, 14:32
Doskonale widać jak skutecznie media robia pranie mózgu wierzącym. Guzik prawda, nie chodzi o Kościół. Podobne są wyniki ankiet nt. gospodarki. Jaka żyje się Polakom - 99% odpowiedzi, że okropnie. Jak żyje się tobie, znajomym, rodzinie - 99% odpowiedzi, że nie tak źle.
K
kris
22 października 2013, 14:15
Doskonale widać jak skutecznie media robia pranie mózgu wierzącym. I o to chodzi, pokazac Kościół hierarchiczny jako najbardziej zdegenerowaną instytucję, którą trzeba usunąc na margines. Jest to też jednak doskonały obraz nas samych, naszej podatności na manipulację, ale także wielkiego antyklerykalizmu Polaków, chyba nigdzie indziej nie spotykanego.
22 października 2013, 13:04
Widać ogomną dysproporcje pomiędzy doświadczeniem wirtualnym, medialnym Kościoła a faktycznym i realnym. Widać też, że marginalne problemy (choćby pedofilia, która jest na margniesie życia w Kosciel) urasta dzięki mediom do problemu numer 1 Ale widac też problem braku pojęcia wspólnoty Kościoła, wymieniane problemy w większosci dotyczą instytucji i "ich" ksieży. Mało jest wskazywanych problemów "nas", czyli wspólnoty