Jan Paweł II nadal przemawia do Kościoła

Jan Paweł II nadal przemawia do Kościoła (fot. KAI/ archiwum/ Walczak)
KAI / ad

Jan Paweł II nadal przemawia do całego Kościoła nie tylko ważnymi tekstami i dokumentami, które nam zostawił, ale całą swoją postawą i świętością – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Poniedziałek Wielkanocny. Metropolita krakowski podkreślił, że dziedzictwo Jana Pawła II zobowiązuje Polaków, by „dorastali do ideałów, które nam wskazywał”.

Kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. w kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie, gdzie w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się odpust Emaus. W homilii nawiązał do piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Według metropolity krakowskiego, jego służba dla Kościoła i świata trwa nadal. „Jan Paweł II nadal przemawia do całego Kościoła nie tylko ważnymi tekstami i dokumentami, które nam zostawił. On przemawia całą swoją postawą, swoim zawierzeniem wszystkiego Bogu. Przemawia swoją świętością” – mówił hierarcha. Stwierdził, że akt beatyfikacji i kanonizacji będzie „oficjalnym potwierdzeniem zmysłu wiary i świadomości całego ludu Bożego, że zmartwychwstały Pan obdarzył w naszych czasach Kościół takim wspaniałym i wiarygodnym świadkiem i że teraz przebywa on już w domu naszego Ojca”.

Kaznodzieja zaznaczył, że jako rodacy Jana Pawła II Polacy są szczególnie zobowiązani do „dorastania do ideałów, które on nam wskazywał”. „To dziedzictwo zobowiązuje!” – dodał kard. Dziwisz. Modlił się za całą Ojczyznę, by zmartwychwstały Chrystus uwolnił nas od obaw o przyszłość, otworzył na potrzeby ubogich i był obecny w rodzinach, wspólnotach, środowiskach pracy, nauki i kultury. „Pomagaj nam utrwalać w Krakowie duchowe dziedzictwo Jana Pawła II. Niech nasze miasto będzie oazą braterstwa i solidarności dla jego mieszkańców i wszystkich przybyszów. Niech nasza Ojczyzna będzie Twoim królestwem” – prosił metropolita krakowski.

Tradycyjny odpust Emaus na krakowskim Zwierzyńcu przyciąga tysiące krakowian i turystów, a jego historia sięga XII w. Każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny odpust w kościele Najświętszego Salwatora i klasztorze sióstr norbertanek oraz towarzyszący mu kiermasz przyciągają tłumy mieszkańców Krakowa i okolic. Do XIX w. Emaus odbywał się na wzgórzu pomiędzy kościołem Świętego Salwatora, drewnianą kaplicą św. Małgorzaty a murami klasztoru norbertanek. Gdy zaczęto zabudowywać wzgórze Salwator, Emaus przeniesiono na ulicę Tadeusza Kościuszki, wzdłuż której stanęły liczne kramy i stoiska, ze słodyczami, dewocjonaliami i zabawkami.

Odpust przy kościele Najświętszego Salwatora wziął nazwę od miasta Emaus, do którego podążał zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch swoich uczniów, przez których nie został rozpoznany.

Odpustowi towarzyszą kramy, strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe itp. Na straganach wyłożone są plastikowe zabawki, pierścionki z kolorowymi oczkami, słodycze, w tym tradycyjne serca z piernika. Emaus jest dla krakowian sposobem rodzinnego spędzenia drugiego dnia świąt i okazją do spotkań ze znajomymi. Popularności dawnego obyczaju sprzyja bliskie sąsiedztwo tradycyjnych tras spacerowych w Lasku Wolskim i okolicach Kopca Kościuszki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II nadal przemawia do Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.