Jasna Góra: Akcja Katolicka w obronie krzyża
Marsz i modlitwa w obronie krzyża, pomoc powodzianom i podsumowanie V Europejskiego Spotkania Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej – to główne punkty ogólnopolskiej pielgrzymki Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W dwudniowym spotkaniu udział wzięło ok. 4 tysięcy osób.
Pielgrzymi w uroczystej procesji z archikatedry na Jasną Górę szli z krzyżami w wyrazie poparcia dla Włochów, przeciwstawiających się wyrokowi Trybunału Europejskiego zakazującego zwieszania krzyży w szkołach.
Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej podkreśliła, że świeccy muszą być gotowi bronić świętego znaku swojej wiary.
„Wyrażając swój protest chcemy zachęcić do uszanowania krzyża naszego największego symbolu, symbolu największej miłości, miłości Boga do człowieka” – powiedziała pani prezes.
Bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej podkreślił, że pielgrzymi na jasnogórskie spotkanie przybyli z krzyżami, by publicznie „dać wyraz przekonaniu, że krzyż ma być obecny nie tylko na ścianach naszych domów czy też na łańcuszkach na szyi, ale w sferze publicznej, a więc w Sejmie, w szkołach, w szpitalach – wszędzie”.
Członkowie Akcji Katolickiej modlili się szczególnie za naszą Ojczyznę o dobre wybory prezydenckie. Za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki prosili o lepszą przyszłość dla Polski.
Halina Szydełko ze szczytu jasnogórskiego zachęcała, by pamięć o Ojczyźnie nie wyrażała się tylko w modlitwie, ale by członkowie Akcji aktywnie włączali się w życie społeczne, bo Polska „potrzebuje prawdziwie wierzących polityków, nauczycieli kształcących dzieci zgodnie z duchem Ewangelii, dziennikarzy kształtujących opinię publiczną”.
Uczestnicy pielgrzymki raz jeszcze przypomnieli, że życie jest największą wartością i potępili metodę in vitro.
Pielgrzymi pamiętali także o powodzianach, dla których zbierane były pieniądze. Ok. 12 tysięcy złotych za pośrednictwem prezesa AK i księdza asystenta trafi do diec. sandomierskiej, która należy do jednej z najbardziej poszkodowanych.
Uroczystej Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. „Kościół potrzebuje ludzi wierzących nie traktujących wiary wyłącznie jako sprawy prywatnej i nie wahających się wnosić zaczynu Ewangelii w przestrzeń relacji międzyludzkich i w działalność instytucji” – mówił biskup.
Zwracając się kapłanów, opiekunów Akcji nazywanych asystentami bp Rakoczy zachęcał, by „nie żałowali czasu dla świeckich i przez systematyczną pracę formacyjną prowadzili ich ku Chrystusowi”.
Akcja Katolicka zrzesza ok. 26 tys. członków. „Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży chociaż jest samodzielnym stowarzyszeniem, jednak posiada charyzmat Akcji Katolickiej. Wspólnie stanowimy już znaczną siłę” – podkreśliła Halina Szydełko.
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.
Akcja Katolicka realizuje swój cel przez: pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.
Akcja Katolicka może prowadzić działalność: oświatową i wychowawczą, kulturalną i informacyjno-wydawniczą, dobroczynną, turystyczno - sportową, a nawet działalność gospodarczą.
Skomentuj artykuł