Jasna Góra: biskupi na rekolekcjach. Proszą o modlitwę

Jasna Góra: biskupi na rekolekcjach. Proszą o modlitwę
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Polscy biskupi zgromadzeni na dorocznych rekolekcjach na Jasnej Górze proszą o modlitwę w ich intencji i zapewniają o swej pamięci przed Królową Polski wszystkich rodaków w kraju i na świecie.

- Ta modlitwa stąd płynąca obejmuje cały nasz naród - zapewnia sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

DEON.PL POLECA

Bp Miziński przypomina słowa św. Augustyna: "z wami chrześcijanie, dla was pasterze" i podkreśla, że pasterz nie zbawi się bez powierzonych mu wiernych, którym ma przewodzić. - Stąd nasza odpowiedzialność przed Bogiem, za tych którzy są nam powierzeni, stąd nasze zawierzanie narodu i naszej posługi duszpasterskiej Bogu przez Panią Jasnogórską, Tę pokorną Służebnicę, która uczy nas jak służyć Jezusowi i bliźniemu - powiedział Sekretarz Episkopatu.

Hierarcha zauważył, że szczególne błogosławieństwo dla wszystkich Polaków w kraju i rozsianych po świecie, ma miejsce podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego. - To błogosławieństwo jest dopełnieniem każdego dnia, kiedy stąd, o dwudziestej pierwszej, płynie wyjątkowa modlitwa za nasz naród, by go prowadzić razem z Maryją ku Chrystusowi - powiedział sekretarz Episkopatu.

Biskup podkreśla wyjątkowość Jasnej Góry dla każdego Polaka, w tym także pasterzy Kościoła. - To duchowa stolica naszej Ojczyzny, nie odstępujemy od tego, by tu, u tronu Matki, za Jej wstawiennictwem, wpatrując się w Jej wzór, pierwszej uczennicy swojego Syna, Jezusa Chrystusa, uczyć się naśladowania w tym Jej "fiat", które wypowiedzieliśmy w momencie chrztu a potem w sakramencie kapłaństwa - powiedział bp Miziński.

Sekretarz KEP zauważa także wielkie znaczenie rekolekcji odbywanych przez wszystkich biskupów razem. - Ta wspólnotowość jest bardzo ważna, szczególnie w posłudze kapłańskiej - twierdzi biskup i dodaje, że "wspólnota to źródło mocy, bo człowiek jest istotą wspólnotową i domaga się, aby móc się uzewnętrznić i zweryfikować w kontekście innych osób, także w wymiarze religijnym". - Potrzebujemy móc być razem w skupieniu, modlitwie, zasłuchaniu, bo to przyczynia się do wypracowania równego kroku w podążaniu z Maryją za Chrystusem, by "iść i głosić".

- Polecamy nas modlitwie wiernych i zapewniamy o naszej modlitwie - podkreśla bp Artur Miziński.

Rekolekcje biskupów rozpoczęły się wczoraj wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Potem biskupi wysłuchali pierwszej konferencji wprowadzającej w temat: Idźcie i głoście oraz wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Tegorocznym rekolekcjonistą jest o. Ryszard Szmydki ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Rzymie.

Dziś Mszy św. sprawowanej w języku łacińskim z Jutrznią o godz. 7.45 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

O godz. 10.30 rozpoczną się konferencje, których na dzisiaj zaplanowano trzy. Mowa będzie o Ojcu, który posyła Syna; Jezusie Chrystusie, który posyła uczniów i o Kościele misyjnym z natury. Także dziś odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończy udział w Apelu jasnogórskim o 21.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: biskupi na rekolekcjach. Proszą o modlitwę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.