Jasna Góra: czuwanie za emigrację
O trwanie w wierze Polaków przebywających na emigracji modliło się na Jasnej Górze około 2 tys. osób. Tradycyjnie noc czuwania w intencji emigracji zorganizowali księża chrystusowcy wraz z siostrami misjonarkami Chrystusa Króla.
Na modlitwę przybyli Polacy m.in. z Niemiec, Węgier, Włoch, Białorusi i Ukrainy.
- To czuwanie jest odpowiedzią na wołanie kard. Augusta Hlonda "Na wychodźstwie polskie dusze giną” – powiedział ks. Mariusz Sokołowski TChr i dodał, że modlitwa jest wyrazem pamięci o wszystkich, którzy z różnych powodów żyją poza granicami kraju. - Tutaj chcemy przypomnieć wszystkim, którzy wyjechali: Nie jesteście sami. Pamiętamy o was, zawierzamy wasze życie, waszą codzienność, wasze rodziny Panu Bogu, a także waszą przyszłość. Jesteśmy z wami, modlimy się z wami i pamiętamy o was – zapewnił chrystusowiec z Poznania.
Według szacunków na emigracji przebywa ok. 20 mln Polaków. Część tworzy tzw. emigrację czasową, wyjeżdżając do pracy sezonowej. Kościół widzi w wyjazdach, z jednej strony, wielką szansę rozwoju człowieka, który doskonali swoje umiejętności i polepsza byt materialny, ale z drugiej wielkie niebezpieczeństwo wynikające z rozłąki z rodziną i krajem, osłabianie wiary i tradycji, a także zagubienie wielu, których życie na obczyźnie po prostu przerasta.
Skomentuj artykuł