Jasna Góra: Krypty otwarte dla pielgrzymów

Jasna Góra: Krypty otwarte dla pielgrzymów
(fot. Inko I.A. / flickr.com)
KAI / pz

Zgodnie z tradycją na Jasnej Górze otwarte zostały dla pielgrzymów zabytkowe krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. To jedyna okazja w roku, by nawiedzić to wyjątkowe miejsce pochówku paulinów i zobaczyć jedną z najstarszych części Sanktuarium.

Pośród 36 nisz wykutych w skale, gdzie spoczywają szczątki zakonników, paulini odprawiają dziś Msze św. O. Wojciech Dec zauważył, że ta modlitwa jest także wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń, za ich troskę o nasze narodowe Sanktuarium. - Jest to forma dziękczynienia, ale i zdanie sobie sprawy z ogromnej odpowiedzialności tego dziedzictwa, które oni zostawili. Przecież Jasną Górę, którą dzisiaj mamy, jej kształt nie tyle zewnętrzny, co kształt ducha, zawdzięczamy właśnie minionym pokoleniom paulinów - powiedział o. Dec.

Jasnogórska krypta cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów. Jak szacują paulini, każdego roku do podziemi schodzi kilkanaście tysięcy osób.

Krypta należy do jednych z najstarszych miejsc w jasnogórskim sanktuarium. Jest na pewno starsza niż sama Kaplica Matki Bożej, której znany nam dzisiaj kształt nadano w XVII wieku. Powstała być może nawet już w XV wieku. Przez środek krypty przebiega ściana i tutaj znajduje się 36 wnęk.

Paulini, żyjący według surowej reguły św. Augustyna, jeszcze do ubiegłego wieku zachowywali specjalny rodzaj pochówku, pozbawiony nagrobków ziemnych. Zmarłego wystawiano w skromnej, drewnianej trumnie w kościele, żeby można było pożegnać się z nim i odprawić nabożeństwo żałobne, po czym znoszono ciało do podziemi, gdzie układano je na desce z kamieniem pod głową i zamurowywano w niszach. Po około stu latach wnęki opróżniano, a prochy wsypywano do specjalnych urn.

W najbardziej zaszczytnym miejscu, pod ołtarzem Matki Bożej, spoczęły zwłoki o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego obrońcy klasztoru. W drugiej połowie XX w. jego prochy przeniesione zostały do szklanej niszy w lewej ścianie Kaplicy.

Założone w końcu XIV wieku na Jasnej Górze kościół i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii - były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich. W samej Kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków kryjących szczątki dobrodziejów sanktuarium, pod posadzką bazyliki pochowanych jest ok. 90 osób.

Zabytkowe krypty w Kaplicy nawiedzać można do końca listopada. Także przez cały listopad potrwa na Jasnej Górze szczególna modlitwa za zmarłych. Msza św. z wypominkami odprawiana jest w bazylice o godz. 7.00.

Począwszy od jutra (3 listopada) zgodnie z paulińską tradycją zakonnicy celebrować będą wspólnotowe Eucharystie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.30. Jutro modlić się będą za zmarłych ojców i braci, potem za rodziców i krewnych oraz pielgrzymów, przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Krypty otwarte dla pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.