Jasna Góra: ks. Popiełuszko patronem rekolekcji

KAI / psd

Na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje dla duszpasterzy ludzi pracy. W spotkaniu udział bierze ok. 50 kapłanów, którzy pełnią posługę w środowiskach robotniczych i pracowniczych. W roku beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, który zainicjował duszpasterstwo zakładowe, zjazd jest okazją do wdzięczności Bogu za tego męczennika komunistycznego reżimu.

Zdaniem bp. Kazimierza Ryczana, krajowego duszpasterza ludzi pracy, wobec skomplikowanej rzeczywistości społecznej w Polsce trzeba dziś szczególnej obecności kapłana. - Trzeba być tak, jak byli księża w czasie strajku „Solidarności”. Cóż mogli im pomóc? Ale byli z nimi i to jest ważne, ze słowem, z nadzieją, nie opuścili ich jak pasterze” - powiedział bp Ryczan.

Krajowy duszpasterz ludzi pracy zauważa, że wobec mało przyjaznej człowiekowi teraźniejszości, wobec wielkiej transformacji, najbardziej cierpią zwykli robotnicy z małych przedsiębiorstw. „Oni często przechodzą z dużych zakładów do małych firm, gdzie nie ma związków zawodowych, gdzie pracodawca bywa bezkarny, gdzie nie ma kto stanąć za robotnikiem i tam trzeba dziś szczególnie być” - powiedział bp Ryczan.

DEON.PL POLECA

Jak zauważył ks. Jan Iłczyk, proboszcz parafii św. Józefa w Kielcach, zmieniające się warunki gospodarcze wymagają szukania nowych rozwiązań robotniczych problemów także przez ludzi Kościoła. Do takich działań zalicza np. powstające przy parafiach punkty pośrednictwa pracy.

Duszpasterze Ludzi Pracy podkreślają, że pielgrzymują na Jasną Górę wzorem ks. Jerzego, który uczy bezgranicznego zawierzenia. „Trudna sytuacja ludzi pracujących powoduje, że niełatwo im się jest odnaleźć i zawierzyć, często mimo beznadziei, a to jest bardzo ważne i tego uczy nas wszystkich ks. Jerzy” - powiedział ks. Stanisław Ruszel, duszpasterz z Rzeszowa.

Bp Ryczan zauważył, że beatyfikacja ks. Popiełuszki w tym roku nie jest przypadkowa, bo jest to męczennik „trudnych czasów”. Kapłan ubolewał, że zabił go totalitarny system, którego wykonawcy nadal są „u władzy”, ale podkreślił, że „na to też Pan Bóg karze nam patrzeć nie oczyma zemsty, ale wiary”.

Krajowy duszpasterz ludzi pracy przypomniał, że to ks. Popiełuszko rozpoczął kapłańską posługę wśród robotników. Kapelan „Solidarności” związany był ze środowiskiem pracowniczym od sierpnia 1980 r., gdy został wysłannikiem kard. Stefana Wyszyńskiego, by odprawiać nabożeństwa dla strajkujących z Huty „Warszawa". W stanie wojennym wraz z proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki, ks. Teofilem Boguckim, sprawował Msze św. za Ojczyznę.

Ks. Popiełuszko wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak wspominają świadkowie, zawierzał Maryi nie tylko własne sprawy, ale nade wszystko sprawy Ojczyzny. Widząc w Królowej Polski najlepszą Orędowniczkę, solidarnościowy kapelan w maju 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa”. W roku następnym na pielgrzymkę świata pracy przybyło już 4 tys. robotników.

Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy padł zamęczony przez oprawców komunistycznych, ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował. W obecnych spotkaniach, które mają miejsce zawsze w trzecią niedzielę września udział bierze ok. 100 tys. osób.

Pielgrzymki wrześniowe stawały się głównym wydarzeniem, podczas którego ludzie pracy, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności” mieli jedyną okazję, by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka i prawa pracownicze. Widzieli to ówcześni przywódcy i protestowali przeciw tym pielgrzymkom, ale ich uczestników to jeszcze bardziej mobilizowało do większej stanowczości. Nigdy jednak pielgrzymki Ludzi Pracy nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Podczas tegorocznych rekolekcji konferencje dla duszpasterzy ludzi pracy głosi ks. prał. Tomasz Rusiecki, sekretarz Europejskiej Unii Apostolstwa Kapłanów. Dotyczą one tematu programu duszpasterskiego w Polsce „Bądźmy świadkami Miłości” oraz Roku Kapłańskiego.

W trakcie czterodniowego spotkania podejmowane są także aktualne problemy duszpasterskie środowisk pracowniczych. Księża spotkali się m.in. z Tadeuszem Zającem, Głównym Inspektorem Pracy w Polsce.

Dni skupienia duszpasterzy Ludzi Pracy potrwają do czwartku 11 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: ks. Popiełuszko patronem rekolekcji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.