Jasna Góra: pielgrzymka kombatantów
Na Jasnej Górze odbyła się jubileuszowa 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Kombatantów. Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Światowego Związku Armii Krajowej to gest wdzięczności za wszystkich ludzi niezłomnego ducha, którzy wierzyli i ufali, że pod opieką Jasnogórskiej Bogarodzicy można przezwyciężyć wszelkie zło i pokonać wroga.
Jubileuszowa pielgrzymka była okazją do dziękczynienia za wiarę wszystkich żołnierzy zwłaszcza Armii Krajowej, którzy odważnie podjęli nierówną walkę z tymi, którzy chcieli zabić nadzieje Narodu Polskiego.
Choć każdego roku na spotkanie przybywa coraz mniej osób ze względu na zły stan zdrowia i podeszły wiek, wspomnienia wciąż pozostają żywe:
"Byłam w AK, potem w Powstaniu Warszawskim, po powstaniu zostałam wywieziona do Niemiec, pracowałam ciężko na kolei - mówiła jedna z uczestniczek pielgrzymki. - Tam męża poznałam, bo mąż był jeńcem wojennym". "Przede wszystkim walczyliśmy o Polskę, w tamtym czasie patriotyzm był czymś naturalnym. Mnie utkwił w pamięci moment, jak ojca zabierali z domu. Zdążyłem oberwać, bo się chciałem do niego przytulić. Nawet nie dali mu zabrać paska od spodni, trzymał je w garści. Tak go zabrali" - wspominali ze wzruszeniem kombatanci.
Spotkanie zainaugurowało symboliczne złożenie biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem o. Augustyna Kordeckiego. Eucharystii na szczycie Jasnej Góry przewodniczył ks. płk Henryk Szareyko. Na czas modlitwy wystawiono kilkanaście pocztów sztandarowych.
Skomentuj artykuł