Jasna Góra: trwają rekolekcje Episkopatu Polski

(fot. Gyrus / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / ptsj

Już trzeci dzień na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczy w nich ponad stu polskich biskupów. Dziś przeżywają dzień sakramentu pokuty i pojednania. "Spowiedź biskupów wygląda tak, jak wszystkich innych wiernych" - zauważył bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny Episkopatu Polski przypomniał, że "rekolekcje to czas nawrócenia, spojrzenia w głąb siebie w świetle Bożego słowa". - Rekolekcje bez spowiedzi nie mają pełnego wymiaru, bo w nich chodzi o przemianę a ta najpełniej dokonuje się w sakramencie pojednania - powiedział bp Miziński. Podkreślił, że spowiedź jest nie tylko sakramentem oczyszczenia z grzechów i wielkiego miłosierdzia, ale jest także wielkim umocnieniem. - To wielka łaska odnowienia i umocnienia w dobrym i w trwaniu w przemianie - powiedział Sekretarz Episkopatu.

DEON.PL POLECA

Spowiedź biskupów odbywa się w kaplicy Domu Pielgrzyma i w Kaplicy Pokutnej. Do sprawowania sakramentu wyznaczeni są ojcowie paulini, którzy już od wielu lat pełnią tę posługę a także zaproszeni kapłani arch. częstochowskiej.

Także Prymas Polski przypomina, że każde rekolekcje są czasem nawrócenia. - To jest czas na zatrzymanie przed Bogiem, po to by usłyszeć co jest istotą naszego powołania i odnowienia w sobie głosu Chrystusa, który wzywa nas, by to powołanie odważnie podejmować - powiedział abp Wojciech Polak. W nawiązaniu do rozpoczynającego się nowego roku kościelnego zachęca, by był on podjęciem na nowo wytężonej pracy nad sobą. - Ten nowy rok przeżywać będziemy pod hasłem: "nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię" i chodzi oto, by był to dla nas czas pogłębienia naszego spotkania z Chrystusem przez wiarę, ale również nawrócenia serca czyli naszego głębszego przylgnięcia sercem do tego czego Pan Bóg od nas wymaga - powiedział ks. Prymas.

Wyraził radość z faktu odbywania na Jasnej Górze wspólnych rekolekcji Episkopatu Polski. Przypomniał, że "Kościół jest wspólnotą a Konferencja Episkopatu jest wspólnotowym dziełem odkrywania duszpasterskich wyzwań i odpowiadania na nie".

Kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, który w rekolekcjach uczestniczy już po raz dwudziesty siódmy, nazywa te dni błogosławionym czasem zatrzymania. - Tak jak w życiu każdego chrześcijanina a zwłaszcza tego, który uczestniczy w rekolekcjach zamkniętych, są to trzy życiodajne, błogosławione dni w roku, kiedy mamy szansę wyhamowania od codziennych zajęć, od obowiązków zapisanych w kalendarzu. Jest to czas spojrzenia z zatrzymania, który pozwala przemyśleć wiele spraw duszpasterskich i duchowych - wyznał metropolita warszawski.

Biskupie rekolekcje odbywają się pod hasłem: "Dobry pasterz". Towarzyszą im też słowa jednego z Ojców Kościoła: "Paś mnie Panie, abym mógł paść z Tobą". Prymas Polski podkreślił, że właśnie one powinny wyznaczać biskupią drogę. - To jest bardzo ważne byśmy zjednoczeni z Chrystusem mogli iść po śladach Jezusa Dobrego Pasterza. Taka jest nasza posługa, my jej nie tworzymy, sami jej nie wymyślamy. Ona jest odczytywaniem tego czego Dobry Pasterz od nas oczekuje - powiedział abp Polak.

Zdaniem biskupa pomocniczego diec. świdnickiej Adama Bałabucha, to właśnie do pasterza diecezji należy troska o wyjednanie powierzonym mu owcom łaski bliskości z Chrystusem. - Dobry pasterz to pasterz zatroskany o wszystkie owce, o te które są w owczarni, ale i o te, które są gdzieś obok. Nikt nie może nam być obojętny, nie może odjeść z pola widzenia. Dobry pasterz poprzez modlitwę, pokutę, musi starać się wyjednać łaskę bliskości z Chrystusem dla wszystkich owieczek, które zostały mu powierzone - zauważył bp Bałabuch.

W gronie tegorocznych uczestników rekolekcji sporo jest biskupów, którzy dopiero od niedawna pełnią swą pasterską posługę wśród diecezjan. Jest na przykład paulin, o. Łukasz Buzun, od sierpnia biskup pomocniczy diec. kaliskiej. - Przeżywanie rekolekcji we wspólnocie biskupiej jest dla mnie zupełnie czymś nowym. Dni skupienia są czymś podstawowym i bardzo potrzebnym. Słowo Boże, które się słyszy, homilie, treści patrystyczne, sakrament pokuty, Apel Jasnogórski, to wszystko we wspólnocie biskupiej jest wielkim bogactwem - powiedział bp Buzun.

W dniach skupienia bierze też udział bp nominat diec. kieleckiej Jan Piotrowski. - Te rekolekcje na Jasnej Górze są moimi pierwszymi rekolekcjami we wspólnocie biskupów polskich, ale jednocześnie są też pierwszymi rekolekcjami dla mnie przed objęciem posługi pasterskiej w Kościele kieleckim - zauważył biskup nominat.

Jest już zwyczajem, że co roku podczas rekolekcji rozważania apelowe prowadzą biskupi niedawno powołani do pasterskiej służby Kościołowi. W poniedziałek, 24 listopada pierwszy Apel poprowadził bp Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej wyświęcony w styczniu. We wtorek, drugiego dnia rekolekcji, rozważanie wygłosił bp Stanisław Jamrozek, od ponad roku biskup pomocniczy arch. przemyskiej. Środowe rozważania poprowadzi z kolei bp Józef Górzyński, od grudnia ubiegłego roku biskup pomocniczy arch. warszawskiej.

Podczas Mszy św. sprawowanych rano w Kaplicy Matki Bożej biskupi modlą się w intencji Ojca świętego Franciszka, jego podróży apostolskich a także za Kościół w Polsce i Ojczyznę. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podkreślił, że wielką jego troską jest druga tura wyborów prezydenckich w Częstochowie. - Mimo naszego sceptycyzmu co do wpływu na kreowanie politycznej rzeczywistości naszej małej Ojczyzny, czego wynikiem jest niska frekwencja, należy zmobilizować siły, aby wybrać odpowiedzialnego i dobrego gospodarza miasta - powiedział abp Depo. Biskupi jak podkreślał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP pamiętają w modlitwie także o wszystkich chorych współbraciach, w szczególności o abp. Sławoju Leszku Głódziu.

Rekolekcje zakończy jutro (w czwartek) Msza św. za zmarłych członków Konferencji Episkopatu Polski. Potem zaplanowane jest nadzwyczajne, krótkie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: trwają rekolekcje Episkopatu Polski
Komentarze (2)
J
Jan
26 listopada 2014, 19:58
23. rocznicy powstania Radia Maryja będzie towarzyszyć dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Uroczystości odbędą się w sobotę, 29 listopada, w hali widowiskowo- -sportowej przy ul. Bema w Toruniu. – Wielkim darem dla nas jest to, iż temu świętowaniu będzie przewodniczyć najbliższy współpracownik i świadek świętości Jana Pawła II – ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz – mówi o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Dzięki lokalizacji dziękczynienia w hali będzie kilka tysięcy miejsc siedzących, znacznie więcej niż w kościele. Jak wyjaśnia dyrektor Radia Maryja, zmiana miejsca świętowania była podyktowana troską o marznących pielgrzymów. – Zgromadzimy się wszyscy razem i wszyscy będziemy widzieli ołtarz, a tę uroczystość będziemy celebrować przy ołtarzu, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc w Toruniu, odprawiał nabożeństwo czerwcowe – wyjawia o. Tadeusz Rydzyk.
J
Jan
26 listopada 2014, 19:55
W Tv Trwam i Radio Maryja na zywo transmisja z Apelu Jasnogórskiego