Jasna Góra: Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Do odważnego i radosnego wyznawania wiary na wzór Maryi, obrony uzewnętrzniania przekonań religijnych i ufności w zmartwychwstanie z Chrystusem wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Z udziałem ponad stu tysięcy wiernych, przybyłych przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych, w sanktuarium odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP.
Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosił abp Wacław Depo.
Metropolita częstochowski zastanawiał się, jaka jest najgłębsza treść uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Jest nią wiara Maryi i miłość Chrystusa, potężniejsza od zła i śmierci - odpowiadał. - Jaką odwagą wykazała się młoda dziewczyna z Nazaretu, kiedy odpowiedziała posłuszeństwem wiary wobec Boga, który objawił swój tajemniczy, a zarazem trudny do zrozumienia, w wymiarach kobiecej natury, plan zbawienia ludzi przez jej Boże macierzyństwo - mówił dalej kaznodzieja.
"Nie zapominamy, że Maryja jest również obrazem Kościoła, który na ziemi rodzi wierzących w Chrystusa i staje do bezlitosnej walki przeciwko siłom kłamstwa, zła i śmierci" - tłumaczył metropolita częstochowski.
Dalej zaznaczył, że nie wolno wątpić w przyszłe zmartwychwstanie w Chrystusie, bo wówczas "dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudnym i niepotrzebnym". "Czyż nie doświadczamy tej rzeczywistości, skoro po raz kolejny proponuje się nam na ziemi polskiej wolność od Chrystusa i Jego Krzyża, poprzez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych, a rzekomo Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, zapewniając neutralność światopoglądową państwa, zabrania uzewnętrzniać przekonania religijne w życiu publicznym?" - pytał abp Depo.
Jak dodał, "problem ten jest aktualny we wszystkich dziedzinach życia, ale zwłaszcza w obronie życia pod sercem matki i edukacji publicznej".
Rano Mszy św. dla pątników, którzy przyszli w pielgrzymkach ze stolicy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że dla Polski rozpoczyna się teraz czas wielkiej pracy duchowej przed obchodami Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r. - Czeka nas przede wszystkim duchowa praca, duchowe przygotowanie, abyśmy potrafili młodzieży świata, polska młodzież i my, wszyscy Polacy, dać świadectwo żywej wiary, która jest fundamentem życia osobistego i całego życia społecznego, które bez tego fundamentu będzie mało wiarygodne i mało przekonujące a wręcz przeciwnie, będzie tym co odprowadza nas od troski od człowieka, o jego godność - mówił kard. Nycz zauważając, że trzy lata to tylko pozornie dużo czasu.
W kazaniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski podkreślił, że "przychodzimy na Jasną Górę, by podzielić i pomnażać radość Kościoła z dzisiejszej uroczystości Wniebowzięcia NMP". - To w Niej szukamy wzoru dla naszego życia, dla naszej wiary i naszego zawierzenia, wzorem minionych pokoleń widzimy w Niej Matkę i Królową, i Jej chcemy zawierzyć Kościół i Ojczyznę, by dać przykład tym, którzy przyjdą po nas - mówił o. Roman Majewski. Podkreślił, że "czynimy to razem z Kościołem i w Kościele, w jedności z pasterzami i z kapłanami, w posłuszeństwie z nauką Kościoła".
Poranna modlitwa była dziękczynieniem za tegoroczne piesze pielgrzymowanie Polski do Częstochowy.
Od początku sierpnia na Jasną Górę dotarło 55 pielgrzymek pieszych, a w nich w sumie ponad 75 tys. osób.
Z samej Warszawy w pięciu pielgrzymkach pieszych przyszło ponad 14 tys. pątników. Najliczniejszą ze stolicy była 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza organizowana i prowadzona przez paulinów.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP to jeden z głównych odpustów na Jasnej Górze. Zakończy go Apel Jasnogórski z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Skomentuj artykuł