Jedność kraju na fundamencie chrześcijaństwa
Na znaczenie tradycji chrześcijańskiej, zwłaszcza katolickiej i papiestwa dla tożsamości Włoch zwraca uwagę w dzisiejszym „L’Osservatore Romano” redaktor naczelny pisma, Giovanni Maria Vian. We Włoszech obchodzona jest dzisiaj 150 rocznica proklamowania 17 marca 1861 roku jedności politycznej kraju.
Zdaniem redaktora naczelnego watykańskiego dziennika wydarzenie to miało fundamentalne znaczenie w długich dziejach jego ojczyzny, związanej w sposób zupełnie wyjątkowy z chrześcijaństwem. Do tego stopnia, że jej kształt i tożsamość – podobnie jak bardziej ogólnie Europy - nie byłyby zrozumiałe, gdyby nie brać pod uwagę tych cech, stanowiących korzenie kraju. „Bez tradycji chrześcijańskiej, zwłaszcza tradycji katolickiej i bez papiestwa, Włochy nie byłyby tym, czym były i czym są dzisiaj – krajem o ważnej przeszłości, zasługującym na przyszłość na miarę najwspanialszych chwil swoich dziejów. Krajem uznanym i cenionym w swych wyjątkowych cechach na arenie międzynarodowej” – stwierdza Giovanni Maria Vian.
Mówiąc o obchodach 150 rocznicy zjednoczenia Włoch redaktor naczelnego watykańskiego dziennika wskazuje na aktualne bolączki tego kraju i niepokoje współczesnego świata. Przypomina, że chociaż dzieło jedności politycznej prowadzone było faktycznie przeciw papiestwu i jego doczesnej władzy, Kościół uczestniczy dziś w uroczystościach jubileuszowych z dużym przekonaniem. Świadczy o tym papieskie orędzie do prezydenta Giorgio Napolitano, wręczone wczoraj osobiście przez Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Gest ten ma charakter bezprecedensowy - zauważa Vian. Podkreśla, że wyraża on wolę współpracy i prawdziwej przyjaźni w służbie dobra wszystkich.
Skomentuj artykuł