Jerozolima - początek Wielkiego Tygodnia
W Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Już wczoraj wieczorem odbyła się ceremonia wejścia patriarchów do bazyliki Grobu Pańskiego.
Jako pierwsza bazylikę Grobu Pańskiego nawiedziła delegacja Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Tuż za nią wszedł prawosławny patriarcha Teofil III w otoczeniu biskupów i księży – przedstawiciele drugiego co do wielkości wyznania chrześcijańskiego w mieście. Za nimi podążali biskupi innych Kościołów obrządku wschodniego, wśród nich Ormianie i Koptowie.
Uroczystości Wielkiego Tygodnia rozpoczną procesje Niedzieli Palmowej, które odbędą się dziś po południu historyczną trasą triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Główna procesja z palmami z prawdziwych gałęzi palm (najczęściej daktylowych) rozpocznie się w Betfage, dziś niewielkim osiedlu arabskim na wschodnim zboczu Góry Oliwnej i przejdzie do Jerozolimy przez dolinę Cedronu, obok sanktuarium „Ojcze Nasz” i miejsca Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Uczestniczyć w niej będą grupy skautów, młodzież szkół chrześcijańskich, grupy parafialne, duchowieństwo zakonne.
Procesję zamykają franciszkanie i duchowieństwo diecezjalne wraz z patriarchą Jerozolimy, jego biskupami pomocniczymi oraz kustoszem Ziemi Świętej. W drodze procesja zatrzymuje się na wysokości kościoła Dominus Flevit (Jezus zapłakał) na zboczach Góry Oliwnej, tam, gdzie Jezus płakał nad Jerozolimą, przepowiadając jej zagładę, a kończy się uroczystym błogosławieństwem relikwiami Świętego Krzyża przed bazyliką św. Anny w Jerozolimie.
Po procesji „władzę nad miastem” przejmą dzieci. Przy dźwiękach bębnów ulicami Jerozolimy przejdzie barwny pochód dzieci i młodzieży w wieku 6-26 lat.
W tym roku święta Wielkanocy przypadają w tym samym terminie w Kościele obrządku łacińskiego i Kościołach tradycji wschodniej. Władze izraelskie oczekują w związku z tym szczególne dużej liczby pielgrzymów i turystów przede wszystkim w Wielką Sobotę 3 kwietnia. Tego dnia tysiące wyznawców prawosławia – miejscowych i z zagranicy – zgromadzą się na prawosławnym obrzędzie „świętego ognia”. Uroczystość „Soboty światła” będzie pokazywana na dużych ekranach rozmieszczonych w różnych częściach Jerozolimy, m.in. przy Bramie Jaffskiej i na placu przed ewangelickim kościołem Zbawiciela.
Sytuacja w Jerozolimie jest dość napięta, gdyż w Wielkim Tygodniu przypada również Pesach, jedno z największych świąt w religijnym kalendarzu judaizmu. Święto upamiętniające wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej trwa w Izraelu tydzień i rozpoczyna się w poniedziałek 29 marca.
Z tego powodu chrześcijańscy Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu Jordanu przez cały tydzień nie będą mieli wstępu do Jerozolimy. Na podstawie posiadanych zezwoleń na wejście do Jerozolimy, będą mogli odwiedzać w tym czasie tylko arabskie wspólnoty Izraela położone poza obrębem miasta.
Skomentuj artykuł