"Jeśli chrześcijan nie będzie w Iraku to pozostanie tam grupa, która nie jest w stanie ze sobą pokojowo żyć"

"Jeśli chrześcijan nie będzie w Iraku to pozostanie tam grupa, która nie jest w stanie ze sobą pokojowo żyć"
(fot. Mark von Riedemann, youtube / rappler)
KAI / pch

W Krakowie odbyła się premiera filmu Pomocy Kościołowi w Potrzebie o niesieniu pomocy prześladowanym chrześcijanom w Równinie Niniwy w Iraku. "Powodem powstania filmu było to co dzieje się na tamtym terenie, czyli zbrodnia ludobójstwa, której jesteśmy świadomi we współczesnych czasach".

"Chrześcijanie są buforem bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Rola chrześcijan w tych zapalnych rejonach jest nie do przecenienia. Jeśli chrześcijan tam nie będzie to pozostanie grupa, która nie jest w stanie ze sobą pokojowo żyć. Chrześcijanie są potrzebni do zachowania pokoju" - mówił 9 maja w Krakowie Mark von Riedemann, dyrektor ds. publicznych i wolności religijnej w międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN).

"Powodem powstania filmu było to co dzieje się na tamtym terenie, czyli zbrodnia ludobójstwa, której jesteśmy świadomi we współczesnych czasach. Gdy zaczęła się inwazja było tam 1,3 mln chrześcijan, a dziś jest 300 tys." - mówił w trakcie spotkania Mark von Riedemann. Jak dodał, film został stworzony przez ludzi, którzy wielokrotnie byli obecni w Iraku, a podczas podróży słyszeli od prześladowanych, aby o nich nie zapominać i aby ich cierpienie nie było na nic. - Chcieliśmy przekazać informację o tej strasznej sytuacji ludziom w Europie i Stanach Zjednoczonych, aby ci, którzy mogą coś zrobić, uczynili to - podkreślił.

DEON.PL POLECA

W latach 2014-2018 organizacja ACN przekazała 38 mln dolarów amerykańskich na pomoc w nagłych wypadkach na potrzeby chrześcijan wewnętrznie przesiedlonych w Równinie Niniwy. Dziś chcąc, by Ci ludzie wrócili do domu, ACN dostarczy dodatkowe 5 mln dol., aby odnowić 2 tys. domów z około 13 tys. uszkodzonych lub zniszczonych budynków.

"Kościół lokalny zwrócił się do takich instytucji jak nasza o pomoc prześladowanym. Razem z innymi organizacjami zobaczyliśmy, że to krytyczny moment dla chrześcijan i musimy im teraz pomóc. Przeznaczyliśmy 38 mln dol. na wsparcie chrześcijan, aby mogli zostać w Iraku, dostarczając im pożywienie, opiekę medyczną. Teraz stajemy przed wyzwaniem jakim są powroty chrześcijan, oni chcą odbudowywać swoje domy" - podkreślił von Riedemann. Jak dodał, w ub. roku ACN przekazała kolejne 10 mln dol. na ten cel, a ostatnie statystyki wskazują, że około 40-50 proc. populacji wróciło do Niniwy.

Zdaniem Marka von Riedemanna obecnie przed organizacjami dobroczynnymi i chrześcijanami, którzy chcą wrócić do swoich domów, stoi wiele wyzwań. Jedną z pilnych potrzeb jest zapewnienie edukacji i pracy młodym.

"Nie da się przecenić tego, jak ważne jest chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie. Ono stanowi kolebkę chrześcijaństwa. Oni są buforem bezpieczeństwa pomiędzy sunnitami a szyitami. Rola chrześcijan w tych zapalnych rejonach jest bardzo ważna. Oni mogą pośredniczyć w tym konflikcie. Jeśli chrześcijan tam nie będzie to pozostanie grupa, która nie jest w stanie ze sobą pokojowo żyć. Chrześcijanie są potrzebni do zachowania pokoju" - wyjaśniał Riedemann.

Przyznał także, że na południu Iraku rząd zobaczył to, że chrześcijanie pełnią ważną rolę w konflikcie i szyici zaczynają uczyć na temat chrześcijaństwa, przekazano też im ponad tysiąc Biblii. - Komunikowanie sytuacji chrześcijan jest naszym zadaniem. To ile potrwa odbudowa zależy od tego jakie będzie wsparcie. Np. rząd Węgier przeznaczył 2 mln euro na odbudowę wiosek i chce teraz przeznaczyć tyle samo na odbudowę szkół. Polski rząd jest aktywnie wspiera Syrię, a obecnie chce się też skoncentrować na pomocy w Iraku - podkreślił.

Początki działalności międzynarodowej organizacji ACN (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) sięgają 1947 r. Obecnie organizacja zajmuje się głównie pomocą dla chrześcijan prześladowanych za wiarę. Opracowuje też raporty dotyczące skali tego zjawiska. Realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 24 krajach, w tym od stycznia 2006 także w Polsce (dyrekcja krajowa w Warszawie oraz biura regionalne w Krakowie i Poznaniu).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jeśli chrześcijan nie będzie w Iraku to pozostanie tam grupa, która nie jest w stanie ze sobą pokojowo żyć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.