Jest katowicka synteza diecezjalna. Wymieniono słabości i mocne strony Kościoła

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

W czerwcu zakończył się etap diecezjalny Synodu o synodalności. Do diecezji, które zdecydowały się opublikować syntezę diecezjalną, dołączyła właśnie archidiecezja katowicka. Oficjalna prezentacja odbędzie się w najbliższą niedzielę, a cały tekst jest już dostępny w internecie.

Jak czytamy w syntezie, spotkania przebiegały w oparciu o ignacjańską metodę kręgów magis – wypracowaną przez jezuitów, znaną i sprawdzoną metodę rozeznawania wspólnotowego. Każde spotkanie rozpoczynało się wspólną modlitwą, przedstawieniem zasad oraz przebiegu spotkania. Następnie uczestnicy w czasie modlitewnego milczenia przygotowywali się do odpowiedzi na trzy przygotowane pytania.

Co jest dobre w katowickim Kościele?

Wśród mocnych punktów tak przeżywanego Kościoła uczestnicy synodalnych spotkań wymieniali fakt podtrzymywania w nim tradycji przekazu wiary, wielkie znaczenie świadectwa rodzin, które dzielą się swoim doświadczeniem Boga z kościelną wspólnotą, zaangażowanie sporej grupy świeckich w aktywność duszpasterską i gorliwość wielu duszpasterzy w sprawowaniu posługi sakramentalnej oraz słowa, a także wzrost chrześcijańskiej dojrzałości u tych, którzy bardziej świadomie identyfikują się z Kościołem - czytamy w dokumencie.

Jego autorzy podkreślają także wartość takich inicjatyw jak pielgrzymki, rekolekcje ewangelizacyjne, nowoczesne formy duszpasterstwa, przez które buduje się żywa więź z Jezusem i bardziej osobiste relacje między prezbiterami i wiernymi, a także wielki potencjał oddolnych inicjatyw religijnych oraz zaangażowanie świeckich w grupy parafialne, zwłaszcza tam, gdzie w miejsce odgórnego sterowania wykształca się model partnerskiej współpracy i współodpowiedzialności za parafię proboszcza, wikarych i osób świeckich.

DEON.PL POLECA

Co trzeba naprawić w archidiecezji katowickiej?

Za szczególną słabość wspólnej drogi w Kościele uznano w diecezjalnej syntezie tendencje do marginalizowania niektórych osób (np. żyjących w związkach niesakramentalnych). Wymieniono także izolowanie się części księży od wiernych, brak należytego reagowania na zło seksualnych nadużyć, przedmiotowe traktowanie kobiet i niedocenianie ich roli. Wśród słabości katowickiego Kościoła znalazł się także spadek powołań, podziały panujące wśród wiernych, przepracowanie prezbiterów, pogłębiająca się anonimowość wśród parafian. Wskazywano też brak wzajemnej współpracy, hermetyczny charakter niektórych wspólnot, częste pozostawienie ich samym sobie oraz bardzo słaby przekaz wiary w rodzinach.

Prezentacja syntezy synodalnej archidiecezji katowickiej

Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni koordynatorzy dekanalni i ich świeccy zastępcy, pracownicy Kurii Metropolitalnej i instytucji diecezjalnych, członkowie Rady Ruchów i Stowarzyszeń oraz przedstawicieli żeńskich i męskich wspólnot zakonnych.O godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora SkworcaPo Mszy św. w auli Wydziału Teologicznego UŚ o godz. 12.45 odbędzie się konferencja. Głos zabierze matropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz członkowie Archidiecezjalnego Zespołu ds. Koordynacji Prac Synodu o Synodalności: ks. dr Roman Chromy, dr hab. Aleksander Bańka i Dominika Szczawińska-Ziemba.

Pełny tekst Syntezy jest dostępny pod adresem: https://synod.archidiecezjakatowicka.pl/dane/Archidiecezja_Katowicka_synteza_synodalna_2022.pdf

Źródło: KAI / Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest katowicka synteza diecezjalna. Wymieniono słabości i mocne strony Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.