Jest nowa wersja IV przykazania kościelnego

(fot. Kris Krug / Foter / CC BY-SA)
KAI / pz

Konferencja Episkopatu Polski przyjęła nowelizację IV przykazania kościelnego dotyczącego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Katolicy powinni zachować post we wszystkie piątki, zaś w czasie Wielkiego Postu także powstrzymać się od zabaw. W praktyce oznacza to, że piątki nadal mają zachować charakter pokutny, jednak zakaz uczestniczenia w zabawach został ograniczony do Wielkiego Postu. Nowa wersja tego przykazania kościelnego wraz z wykładnią została przeznaczona do promulgacji w czasie 364. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Warszawie w dniach 12-13 marca 2014 r.

Publikujemy tekst uchwały Konferencji Episkopatu oraz aktualną wykładnię pięciu przykazań kościelnych:

DEON.PL POLECA

Uchwała nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią.

Podczas 362. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku, dokonano nowelizacji IV przykazania kościelnego. W miejsce dotychczasowego zapisu, który brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach" - przyjęto nowe brzmienie: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach".

Jak wynika z nowego brzmienia przykazania, okres formalnego zakazu zabaw został ograniczony do Wielkiego Postu. Nie zmienia to jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni "modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość" (por. kan. 1249-1250).

364. Zebranie Plenarne KEP, które odbyło się w Warszawie w dniach 12-13 marca 2014 r., określiło zasady dotyczące promulgacji nowelizacji IV przykazania kościelnego.

Nowa wersja przykazań kościelnych, w formie ujednoliconej wraz z wykładnią, zostanie podana do wiadomości, a tym samym promulgowana, poprzez rozesłanie do wszystkich kurii diecezjalnych. Zostanie również zamieszczona w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.

Jednolity tekst przykazań kościelnych wraz z wykładnią stanowi załącznik niniejszej uchwały.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
+Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
+ Wojciech Polak
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski

Pięć przykazań kościelnych:

1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Wykładnia dla pierwszego, trzeciego i czwartego przykazania kościelnego

Pierwsze przykazanie kościelne:

"W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych".

Na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:
- 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
- 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)
- czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)
- 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)
- 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymywać się od wykonywania prac niekoniecznych, czyli tych prac i zajęć, które utrudniają:

- oddawanie Bogu czci,
- przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,
- korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (zob. kan. 1247 KPK).

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (zob. kan. 1248 § 1 KPK).

Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się bardzo, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (zob. kan. 1248 § 2 KPK).

Trzecie przykazanie kościelne:

"Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą."

Okres Wielkanocy obejmuje czas od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

- Podczas 205. Konferencji Episkopatu Polski Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w Warszawie, dnia 21 marca 1985 roku, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje czas Komunii wielkanocnej, obejmować będzie okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.

Czwarte przykazanie kościelne:

"Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach".

- Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia (zob. KPK 1251-1252).

- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

- Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty.

- Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

- Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni "modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość" (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę.

Za zgodność:

+ Wojciech Polak
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest nowa wersja IV przykazania kościelnego
Komentarze (24)
R
rafi
20 marca 2014, 11:14
Żyjesz dla Jezusa - to wiesz, czy chcesz iść na zabawę. Teraz masz okazję wykazać się przed Bogiem, że nie robisz czegoś nie z powodu zakazu biskupa, tylko dla samego Jezusa. I myślę że to jest super. A może ktoś inny chce spotkać kogoś, by powiedzieć mu o Jezusie, i właśnie na zabawie ma taką możliwość? Po co ludzi ograniczać?
20 marca 2014, 09:53
Przykazania kościelna tak naprawde sa tylko wskazówką dla tych, którzy z róznych przyczyn sa na dalekich obrzeżach Kościoła. Pierwsze trzy standardowo wypłenia sie z naddatkiem bez zastanawianai sie nad przykaznaimi. Piąte jest tak oczywsite dla każdego, kto traktuje Kościół, jako sój dom Tylko czwarte wydaje się problemem. Naprawdę? Jak rozumie się istotę Piątku (wielkiego Piatku) i czs pokuty (Wielki Post), to znów wypełnia sie to przykazanie z naddatkiem. A jak ktoś nie rozumie, to i tak w ostatnich czasach ma w poważaniu przykazania koscielne, bez wzgledu jak będa zapisane i interpretowane. Niestety jest tez grupa katolików, którzy swoja wiarę opieraja o wypełniania rubryk prawa i oni maja teraz problem, świat sie im wali, bo można imprezować w piatki. Jak to, dlaczego?
DS
D. S.
20 marca 2014, 01:14
Ja rozumiem, że dla wielu na forum kwintesencją chrześcijaństwa jest ciągła pokuta, tarzanie się w popiele, pejcze i inne zachowania graniczące z fetyszami. W sumie spoko. Ale osobiście wolałbym, zwrócić uwagę na coś trudniejszego. Na te uczynnki miłosierne, gorliwsze wypełnianie obowiązków i (sic!) wstrzemięźliwość, np w piciu na piątkowej imrprezie :P Bo to nie my żyjemy dla prawa, ale prawo zostało stworzone dla naszego dobra.
S
seba
20 marca 2014, 00:26
jestem wegetarianem wie pokutuję cały rok ,rewelka
A
AP
20 marca 2014, 03:10
Pokutujesz tylko w piątki. Inne dni to Twój wybór :-)
S
slawo
20 marca 2014, 00:09
Obecnie przykazania będą zmieniać się jak modele telefonów albo wersje programów komputerowych ... porazka 
E
ech
19 marca 2014, 23:34
Niedawno była zmiana przykazań kościelnych. Teraz znowu... Chyba polscy biskupi wzięli przykład z posłów i zamierzają non stop zmieniać przepisy. Co istotniejsze, skoro teraz znowu następują zmiany, znaczy to tylko, że poprzednia zmiana była nieprzemyślana i zrobiona źle, skoro tak szybko trzeba ją poprawiać. Ta pewnie też nie będzie ostatnią, bo widać, że jest robiona ad hoc i w sumie nie wiadomo, po co. Stara wersja przykazań, obowiązywała bardzo długo i nikt nie zgłaszał do niej większych zastrzeżeń, dzięki temu miała jakąś wartość, a te nowe...
P
Paweł
19 marca 2014, 22:23
"Na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:" czyli na dobę można wyskoczyć za granicę i grzechu nie ma.
R
Roman
19 marca 2014, 22:22
Zastanawia mnie czy zgone z przykazaniami jest chodzenie na imprezy w piątki w okresie zwykłym/świątecznym? Czy jest to już uznawane za grzech? Hmmmm no i co z adwentem?
A
Aldi
19 marca 2014, 22:16
ale czemu miało slużyć to nowe przykazanie kościelne??? Mogę zatem w pt poscić, pracować na wysokich obrotach, zrobić coś extra dla bliźniego i Pana Boga, a potem sruuuu na dyskotekę? Albo zorganizować party?  Nie czuję spójności ... albo w piątek pamiętam o Męcę Pańskiej, albo pamiętam częściowo, pląskając po 17.00 w rytm np. disco polo. Jak dla mnie żenujące.
F
fileo
19 marca 2014, 22:44
Nikt Ci nie zabrania podjąć wieksze umartwienie... "Nie idę na dyskotekę w piątek, choć mogę" - czy to nie chwalebne? :)
D
D|S
20 marca 2014, 01:09
Wiesz co, wszystko pięknie mówisz, tylko czasem jest tak, że człowiek przez cały tydzień nie ma czasu iść na żadną imprezę i tylko ten piątek mu pasuje. Więc jak się przejdzie, to po prostu nie będzie miał ustawowego grzechu.  Z resztą te przykazania, to tylko ustawowe minimum. I bardzo dobrze, bo gorliwi zrobią więcej z potrzeby serca, a słabsi duchem, którzy i tak by tego nie dochowali, nie będą obciążani grzechem.
A
AP
20 marca 2014, 03:17
Słabsi duchem, gdyby mieli minimum przyzwoitości, mogli rozpocząć piątek w czwartek po zachodzie słońca ;-)
M
Michał
19 marca 2014, 21:10
Czy można w niedzielę wielkiego postu pójść na zabawę? We wszystkie inne dni sumiennie się wystrzegam, ale w niedzielę chciałbym świętować.
O
Oburzony
19 marca 2014, 16:35
Bełkot, bo jak można to inaczej nazwać. KEP nie jest ponad Prawem Kanonicznym. Jeśli czynienie pokuty przejawia się w chodzeniu na potańcówki, to chyba ktoś czegoś nie doczytał. Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów. Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu. Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
F
fileo
19 marca 2014, 23:23
Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
A
anty
19 marca 2014, 16:27
przykazanie 5: "troszczyć się o potrzeby wspólnoty kościoła" - a nie lepiej było napisać: "dawać więcej na tacę"?
OO
one odfact
19 marca 2014, 16:59
warto zaznajomić się z uczynkami miłosierdzia co do duszy i ciała  to niejako komentarz - uszczegółowienie do tego przykazania
H
Hania
19 marca 2014, 16:13
Za tym idzie nowe drukowanie katechizmów i świeży zarobek dla jednych a wydatek dla rodziców.
B
Bachanalia
19 marca 2014, 16:10
A dlaczego nie traktujemy piątków, jak reszta świata? Niekoniecznie  post, ale pokuta w innej formie.  Z polskiej strony Cieszyna przechodzimy do czeskiej i wcinamy Big Maca, bo tam są już inne zasady?  Mięso nie jest już dawno  towarem luksusowym   - teraz ryba jest luksusem. Zasady przyjęte przez władze kościelne trącą XIX wiekiem i nie przystają do rzeczywistości. 
M
Michał
19 marca 2014, 21:08
Nikt nie mówi "w piątki jeść rybę". Jak ryba w oczy kole to można zawsze zaczerpnąć z polskiej kuchni przebogatej w potrawy bezmięsne i bezrybne. Choćby naleśniki, racuchy, placki ziemniaczane, czy pyzy ziemniaczane.
A
agagaa
19 marca 2014, 22:13
zasady obowiazuja Cie nie w miejscu,a w sumieniu...
G
Grzegorz
19 marca 2014, 15:50
... a zatem nie istnieje już pojęcie oktawy? Na świętowanie Oktawy Zmartwychwstania Pańskiego w piątek mam prosić o dyspensę? Tak wynika z wykładni... Mam wrażenie, że mój Kościół zamiast radować się z odkupienia supia się na przepraszaniu - tak ma być?
R
Rafik
19 marca 2014, 16:06
Oktawa to przedłużenie Uroczystości, dlatego Piątek Oktawy Wielkiej Noc ydalej jest piątkiem w którym mozna jeśc pokarmy miięsne. Tutaj nic się nie zmieniło jesli chodzi oOktawę Wielkiej Nocy