"Jest to akt przeciwko jedności Kościoła"

(fot. Thomas Favre-Bulle/flickr.com)
Radio Watykańskie / drr

Krokiem wstecz w relacjach chińsko-watykańskich stała się kolejna sakra biskupia udzielona bez zgody Papieża. Mimo wyraźnego sprzeciwu Stolicy Apostolskiej święcenia ks. Josepha Huanga Bingzhanga odbyły się dziś w katedrze w Shantou. - Jest to akt przeciwko jedności Kościoła - stwierdził watykański rzecznik prasowy. Ks. Federico Lombardi dodał, że Watykan śledzi te wydarzenia z bólem i zatroskaniem.

W uroczystości, której przewodniczył stojący na czele Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich bp Fang Xinyao z Linyi, wzięło udział ośmiu biskupów będących w jedności z Papieżem. Niektórzy z nich wyznali, że zmusiła ich do tego bezpieka. Jednemu udało się przed tym uchronić, ponieważ nad jego bezpieczeństwem 24 godziny na dobę czuwali kapłani i wierni. Są to już trzecie w ostatnich miesiącach święcenia biskupie udzielone w Chinach bez zgody Stolicy Apostolskiej. W listopadzie dla diecezji Chengde został konsekrowany ks. Guo Jincai, a dwa tygodnie temu dla diecezji Leshan ks. Paul Lei Shiyin. Takie działanie - o czym Watykan ostatnio przypomniał - pociąga za sobą automatycznie ekskomunikę.

Ks. Joseph Huang Bingzhang od dawna ubiegał się o biskupstwo, ale Stolica Apostolska nigdy nie uznała go za godnego. Udziela się on aktywnie nie tylko we władzach zależnego od komunistów Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, ale także w polityce, będąc członkiem Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu. Co więcej diecezja, na czele której stanął, już ma swego biskupa, Zhuanga Jianjiana, tajnie wyświęconego za zgodą Watykanu w 2006 r. W ostatnich dniach władze, które nigdy go nie uznały, zakazały mu sprawowania jakichkolwiek funkcji duszpasterskich. Bp Jianjian nie wziął udziału w nielegalnej sakrze.

Śledząca rozwój wydarzeń w Chinach agencja AsiaNews zauważa, że w nielegalnej sakrze wzięło udział niewielu wiernych. Diecezja liczy bowiem 140 tys. katolików, a na święcenie przyszło ok. półtora tysiąca osób. Było jednak obecnych również 32 kapłanów, 3 diakonów i 16 sióstr zakonnych. Władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich zapowiadają w najbliższym czasie dalsze nielegalne sakry biskupie w Chinach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Jest to akt przeciwko jedności Kościoła"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.