"Jesteście lepsi niż jeszcze kilka dni temu"
Jestem przekonany, że już dzisiaj jesteście lepsi niż przed rozpoczęciem pielgrzymki - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 12 sierpnia do ponad 2 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze podczas zakończenia jubileuszowej XXX Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej.
Podczas Mszy św. wieńczącej wielodniowy pątniczy trud bp Nitkiewicz zwrócił uwagę na duchowe owoce, jakie niesie w życiu człowieka podjęty trud pielgrzymowania.
- Każda pielgrzymka na Jasną Górę wymaga wielu wyrzeczeń, hartu ducha oraz wielkiego zaufania Bogu. Tegoroczna pielgrzymka była trudniejsza niż zwykle z racji na panujące upały. Pomimo tego, miałem okazję usłyszeć od wielu, że było warto.
Może już dostrzegacie owoce pielgrzymowania, a jeśli nie, to z pewnością będziecie się nimi cieszyli się po powrocie do waszych domów. Św. Paweł zapewnia nas, że "Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują wielkie rzeczy" i "współdziała we wszystkim dla ich dobra". Maryja kochająca matka przychyli nam przysłowiowego nieba - mówił ordynariusz sandomierski.
- Niech owocem tej pielgrzymki będzie w pierwszej kolejności umocnienie wiary każdego z was. Wiary, która pomaga znaleźć odpowiedź i sens życia tam, gdzie rozum okazuje się bezradny. Wiary, która pozwala przebaczać wrogom, dostrzegać braci w osobach zupełnie nieznajomych i różnych od nas, wiary, która umożliwia czynienie dobra - podkreślił biskup.
Zdaniem ordynariusza, wiara to nie tylko przelotne emocje, a przede wszystkim życie ze swoimi wzlotami i upadkami na mocnych fundamentach Chrystusowych.
- Wiara to nie są tylko przelotne emocje, to nie jest sposób na wewnętrzne wyciszenie czy upiększanie ważniejszych momentów życia wzniosłymi obrzędami. Wiara to życie ze swoimi wzlotami i upadkami, ale mające mocne fundamenty i jasny cel - wyjaśniał hierarcha.
- Jestem przekonany, że już dzisiaj jesteście lepsi niż przed rozpoczęciem pielgrzymki. Powinniśmy jednak dalej szukać drogi, prawdy i życia, pytając się o nie Chrystusa i Jego Matkę. Powinniśmy dzielić się tymi skarbami z innymi - podkreślił biskup.
W homilii ks. Marcin Grzyb mówił o maryjnym wymiarze wiary i potrzebie osobistego zawierzenia Maryi, która zawsze wspiera nas i podtrzymuje w codziennym pielgrzymowaniu.
Na zakończenie Eucharystii pielgrzymi otrzymali biskupie błogosławieństwo.
Pielgrzymi z Sandomierza, Janowa Lubelskiego, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego szli na Jasną Górę pod hasłem "Z Maryją mocni wiarą".
Każdej pielgrzymkowej grupie towarzyszyli kapłani jako duchowi opiekunowie i przewodnicy. Pośród pielgrzymów nie zabrakło także kleryków i sióstr zakonnych. W grupie sandomierskiej wędrowali także klerycy z seminarium w Grodnie.
Pośród pątników nie zabrakło także pielgrzymkowych weteranów. Jedną z nich była pani z Janowa, która pielgrzymowała już po raz 29. Dwoje pielgrzymów zawarło związek małżeński i wchodzili na Jasną Górę w odświętnych strojach.
- Przez siedem dni towarzyszył nam ogromny upał, ale dziś szczęśliwi, radośni i zdrowi dotarliśmy do naszej Matki - komentowała czas pątniczego trudu Joanna ze Stalowej Woli.
Katarzyna z Janowa Lubelskiego na początku miała trochę obaw czy da radę, czy pogoda będzie sprzyjać.
- Jak się okazało słońce dopiekało nam solidnie. Były oczywiście bąble i otarcia, lecz wszystkie te obawy i zmęczenie tutaj przed częstochowskim sanktuarium zamieniają się we wzruszenie i łzy szczęścia, które trudno opisać - zwierzała się w Częstochowie.
Pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę w wielu parafiach diecezji towarzyszyli pielgrzymi duchowi. Każdego wieczoru gromadzili się na wieczornych Apelach Jasnogórskich w modlitewnej łączności z pątnikami na trasie wędrowania.
Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy po raz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej.
Przed 1984 r. pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską. W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej jako oddzielna "janowska" grupa.
Skomentuj artykuł