Jezuita koordynatorem ds. ochrony młodzieży

o. Adam Żak SJ (fot. deon.pl / Życie Duchowe)
KAI / mh

Jezuita o. Adam Żak został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ma koordynować realizację różnych wychowawczych programów prewencyjnych w zakresie ochrony przed pedofilią.

Wcześniej o. Żak przez 9 lat był doradcą generała jezuitów i jego asystentem ds. Europy Wschodniej, a od 2008 r. także ds. Europy Środkowej. Współpracuje m.in. z prof. Hansem Zollnerem z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie - współorganizatorem międzynarodowego sympozjum dla biskupów w Rzymie nt. rozwiązywania problemów pedofilii w Kościele oraz inicjatorem utworzonego wówczas Centrum Ochrony Dzieci.

DEON.PL POLECA

O. Adam Żak SJ urodził się 18 listopada 1950 r. Bielsku Białej. Do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) wstąpił w 1966 r. w Starej Wsi, święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1976 r. w Neapolu z rąk kard. Corrado Ursi.

Studiował filozofię w Krakowie (1970-73), Monachium (Hochschule für Philosophie, 1977-79) i w Rzymie (1980-86); teologię w Neapolu (1973-77). W 1986 r. uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (jego promotorem był prof. Carlo Huber SJ).

Od 1986 do 1996 r. wykładał m. in. historię filozofii współczesnej na Wydziale Filozoficznym TJ w Krakowie i współpracował z Wydziałem Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie UPJP2), gdzie w latach 1991-1993 r. był członkiem redakcji półrocznika Wydziału Filozoficznego "Logos i Ethos". Przez kilka semestrów prowadził także wykłady z filozofii dialogu w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. Od nowego roku akademickiego będzie prowadził wykłady z filozofii na Akademii Ignatianum w Krakowie.

W latach 1990-1994 był rektorem Kolegium Jezuitów w Krakowie.

Od 11 sierpnia 1996 do 22 września 2002 był przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. W lipcu 2003 został powołany do Kurii Generalnej w Rzymie, gdzie od 27 września pełnił funkcję Doradcy Generała i Asystenta ds. Europy Wschodniej. W 2008 r., po utworzeniu nowej Asystencji Europy Środkowej i Wschodniej, został mianowany jej pierwszym Asystentem. Urząd ten pełnił do 3 września 2012 r.

Od 1989 r. był współinicjatorem zarejestrowanej w 1990 r. w Świdnicy Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Od początku przez dwie kadencje był członkiem Rady Fundacji, od 1993 do 2003 r. był także członkiem jej zarządu. Od 1994 do 1999 r. był członkiem Rady Nadzorczej Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży "Krzyżowa". Od 2000 do 2003 r. był przewodniczącym Rady ds. Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży "Krzyżowa".

W 1993 r. był członkiem delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencję przeglądową KBWE w Warszawie (1993) oraz trzykrotnie na seminaria KBWE (teraz OBWE). Uczestniczył w licznych sympozjach, seminariach i sesjach międzynarodowych w Polsce i w Niemczech. W 2000 r. dwukrotnie był członkiem delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencje ministerialne Rady Europy: na 6. Konferencję Ministerialną nt. Polityki wobec Środków Masowego Przekazu (6th European Ministerial Conference on Mass Media Policy) oraz na 20. Sesję Stałej Konferencji Europejskich Ministrów Edukacji nt. Polityka Edukacyjna na Rzecz Demokracji Obywatelskiej i Spójnosci Społecznej: Wyzwania i Strategie dla Europy.

Opublikował liczne artykuły z zakresu filozofii dialogu, relacji judaizmu i chrześcijaństwa oraz analizy społecznej w pracach zbiorowych oraz w pismach zagranicznych i polskich. Bibliografia obejmuje kilkadziesiąt publikacji w tym książkę: Vom reinen Denken zur Sprachvernunft. Über die Grundmotive der Offenbarungsphilosophie Franz Rosenzweigs (Münchener philosophische Studien. Neue Folge 1. Bd.), Kohlhammer Stuttgart 1987.

Ks. Żak: Będę tworzył koalicję przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży

Stworzenie systemu profilaktyki i programu edukacyjnego dotyczących przeciwdziałaniu wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowisku kościelnym, to główne zadania jakie ma przed sobą o. Adam Żak SJ. Jezuita został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Chodzi o stworzenie systemu profilaktyki i systemu edukacyjnego w szerokim tego słowa znaczeniu. Będę tworzył dobrą koalicję wszystkich tych, którzy są tym zainteresowani, którzy już dziś pracują w różnego rodzaju dziełach zajmujących się zjawiskiem przemocy wobec dzieci. Moja rola będzie polegać na tym, by budować świadomość w taki sposób, żeby obejmowała nie tylko środowiska kościelne, ale całe społeczeństwo - mówił KAI o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży.

We wrześniu rozpocznie się kurs e-lerningowy. Biskupi delegują do udziału w nim księży, zakonników i świeckich pracujących w duszpasterstwie rodzin, nauczycieli szkół katolickich, biegłych sądów biskupich. Będzie to pierwsza przeszkolona grupa. Jej członkowie będą szkolić kolejne osoby.

O. Adam Żak SJ w latach 1990-1994 był rektorem Kolegium Jezuitów w Krakowie, a w latach 1996-2002 przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. W lipcu 2003 został powołany do Kurii Generalnej w Rzymie, gdzie od 27 września pełnił funkcję Doradcy Generała i Asystenta ds. Europy Wschodniej. W 2008 r., po utworzeniu nowej Asystencji Europy Środkowej i Wschodniej, został mianowany jej pierwszym Asystentem. Urząd ten pełnił do 3 września 2012 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezuita koordynatorem ds. ochrony młodzieży
Komentarze (4)
I
Iza
23 czerwca 2013, 01:10
w Kościele: a więc nie tylko w instytucjach kościelnych (parafiach, szkołach kościelnych) ale wszedzie tam, gdzie jest Kościół czyli wszyscy my chrześcijanie. A więc przede wszystkim w rodzinie, w przedszkolach, szkołach, organizacjach dzieci i młodzieży, domach dziecka etc.  70% przypadków pedofilii jest w rodzinach,  30% w innych okolicznościach a proporcje bywają zadziwiające: w ostatnich latach za czyny predofilne ukarano  np. w USA 50 duchownych różnych wyznań a w tym samym czasie 6.000 nauczycieli wf. A więc rozwiązując problemy w instytucjach kościelnych Amerykanie dali wzorce do rozwiązywania ich także w rodzinie i innych instytucjach i zrobili to dobrze. Warto iść ich śladem i europejskie rozwiązania idą juz tym śladem z odpowiednimi dostosowaniami do tutejszych uwarunkowań (europejskie Centrum Ochrony Dzieci).
22 czerwca 2013, 23:45
Powiem tak: gdybym była na wstępie do zakonu (czyli nowicjat/postulat) i spotkałoby mnie takie coś, ręczę, że narobiłabym takiego siwego dymu na poziomie samych władz zgromadzenia, że oko by zbielało. Jeśli coś takiego się dzieje, nie wolno milczeć, bo szkodziloby to osobie poszkodowanej i zgromadzeniu w całości. Dlatego TRZEBA być glośno,ale na pewno nie w klopowych mediach typu GW. 
N
Nowicjusz
22 czerwca 2013, 20:18
Do -Były Nowicjusz. Chyba miałeś rzeczywiście dramatyczne doświadczenia. Chociaż wyolbrzymiasz sprawę i dlatego Twoja wypowiedź jest nierówna i naznaczona przesadą. W tej materii trzeba ważyć słowa, bo inaczej traci prawda.  
BN
BYŁY NOWICJUSZ
22 czerwca 2013, 16:03
Brawo! Wreszcie. Tylko czy aby dla ochrony przed pedofilią, a nie czasami dla funkcyjnego wyciszania spraw?  Daj Boże i koordynatora do spraw ochrony nowicjuszy i nowicjuszek w zakonach, wspólnotach, i seminariach duchownych przed aktami przemocy seksualnej, mobbingu, molestowania i tak powszechnych kradzieży. Od wieków młodzi adepci są krzywdzeni za murami INSTYTUTÓW ŻYCIA KONSEKROWANEGO. Aktywnych seksualnie nowicjuszy się preferuje. Często byli nowicjusze boją się o życie po tym co tam im zafundowano. Nikt z władz KOŚCIOŁA POLSKIEGO nie dostrzega sprawy. Bardzo skrupulatnie wyciszane są wszelkie przypadki zgłaszane do PROKURATURY przestępstw w nowicjatach. Od wieków krzywdzi się młodych ludzi. Otwarcie stawia się znak równości między POWOŁANIEM a AKTYWNOŚCIĄ z osobami tej samej płci, i gdzie tu BOŻA WOLA? Czy ktoś wreszcie pomoże krzywdzonym młodym ludziom?