Jutro ekumeniczny pogrzeb Różewicza
Jutro odbędzie się pogrzeb Tadeusza Różewicza. Zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, zostanie pochowany w Karpaczu, na cmentarzu ewangelickim przy świątyni Wang.
Takie pragnienie poeta wyraził w swoim testamencie. Zgodnie z jego życzeniem, przed złożeniem urny do grobu modlitwy poprowadzi luterański pastor i ksiądz rzymskokatolicki. Pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 12.00. Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia we Wrocławiu. Miał 92 lata.
"Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch - rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych samych ziemiach. Może spełni się marzenie poety, który przepowiadał, że 'Wszyscy ludzie będą braćmi'. Amen" - czytamy w testamencie.
Jutrzejsze nabożeństwo pogrzebowe poprowadzi proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Wang ks. Edwin Pech. W rozmowie z KAI wyraził on nadzieję, że jutrzejsza uroczystość pogrzebowa, która, zgodnie z wolą poety, będzie miała charakter ekumeniczny, przybliża spełnienie się oczekiwań poety.
Podobnie uważa ks. Zenon Stoń, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, który wraz z ewangelickim duchownym będzie modlił się przy urnie poety. Zaznaczył on, że współpraca pomiędzy obydwoma wyznaniami trwa w Karpaczu od lat a jej owocem jest m.in. chór ekumeniczny, wspólne wigilie dla samotnych i serdeczne kontakty prywatne. "jutrzejszy pogrzeb wpisuje się w istniejąca już panoramę" - podkreśla ks. Stoń.
W ewangelickiej świątyni nabożeństwo żałobne przy urnie Tadeusza Różewicza poprowadzi ks. Edwin Pech. Wraz z nim będzie się modlił ks. Zenon Stoń, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. Następnie urna zostanie przeniesiona na cmentarz, gdzie przed jej złożeniem do grobu proboszcz ewangelicki wygłosi krótkie słowo pożegnalne, katolicki zaś - odczyta fragment Biblii i wypowie słowa modlitwy.
Na cmentarzu przy świątyni Wang spoczywa m.in. Henryk Tomaszewski, twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
Pożegnanie i msza żałobna w intencji Tadeusza Różewicza została dziś odprawiona na wrocławskim cmentarzu przy ulicy Kiełczowskiej. Liturgii przewodniczył opolski biskup senior bp Alfons Nossol.
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 w Radomsku. Był wybitnym poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą. Laureat wielu odznaczeń i nagród i tytułów doktora honoris causa. Zmarł 24 kwietnia 2014 we Wrocławiu.
Był prekursorem awangardy w poezji i dramacie, nowatorem mocno zakorzeniony w bezustannie przetwarzanej tradycji romantycznej. "Twórca niezależny, stroniący od polityki. Wielki samotnik, przekonany o misji artysty, pojmowanej jako stan wewnętrznego skupienia, wewnętrznego nasłuchu, etycznej wrażliwości" - charakteryzował jego dzieło krytyk literacki Janusz Kowalczyk. Różewicz uważany był za odnowiciela formy teatralnej na miarę Becketta i Ionesco.
Bogdan Zdrojewski, minister kultury, napisał na Twitterze: "Noblista bez Nobla. Poeta bez granic. Dramaturg klasy światowej. Zamyka się XX wiek wielkiej polskiej literatury. Po pożegnaniu Miłosza, Herberta, Szymborskiej i Mrożka odszedł ostatni z największych".
Skomentuj artykuł