Jutro tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze

Jutro tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze
Zeszłoroczne kramy na krakowskim Salwatorze (fot. KAI/Marek Lasyk)
KAI / wab

Jak co roku w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie będą uczestniczyć w uroczystym odpuście Emaus, którego tradycje sięgają XII w. Odpustowi towarzyszą kramy, na których można kupić słodycze, kolorowe zabawki oraz figurki Żydów, które są niezwykłą osobliwością tego święta.

Tego dnia w południe w Klasztorze Sióstr Norbertanek na Salwatorze odbedzie się uroczysta msza św. Z udziałem kard. Stanisława Dziwisza.

Przy kościele Norbertanek oraz wzdłuż ul. Kościuszki jak co roku ustawione będą kramy. Na kiermaszu można kupić m.in. słodycze, np. serca z pierników, a także kolorowe zabawki. Obok straganów ustawione są karuzele dla dzieci i loterie fantowe. Można kupić także pistolety na wodę i balony.

Ważnym elementem krakowskiego odpustu są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę. - Figurki są własnoręcznie wykonywane przez mieszkańców dzielnicy - podkreślają Norbertanki. Ich zdaniem w odpuście uczestniczy co roku wielu krakowian, przychodzą zwłaszcza całe rodziny.

Odpust na krakowskim Zwierzyńcu wziął swoją nazwę od miasta Emaus, do którego Chrystus udał się po swoim zmartwychwstaniu. Według Ewangelii św. Łukasza, po drodze spotkał swoich uczniów, którzy go nie rozpoznali.

Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem. Kościół Norbertanek na Zwierzyńcu znajdował się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. W XIX w. w tym święcie udział brało wielu mieszkańców Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.