Kanada. Kolejne pożary kościołów. Głos episkopatu i polityków

Kanada. Kolejne pożary kościołów. Głos episkopatu i polityków
Fot. YouTube/APTN News
2 miesiące temu
catholicnewsagency.com/dm

Policja kanadyjska bada dwa kolejne pożary w kościołach katolickich. Jak podaje portal catholicnewsagency.com, w ostatnich tygodniach pożary wybuchły w kilku kościołach w Kanadzie. Między 21 a 26 czerwca spłonęły cztery obiekty sakralne. Jak informują media, sprawa podpaleń kościołów może być powiązana z odkryciem ponad tysiąca grobów potomków rdzennych mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

W środę 30 czerwca o 3.00 nad ranem pięć zastępów strażackich przystąpiło do gaszenia pożaru w parafii St. Jean Baptiste w Morinville w prowincji Alberta. 100-letni budynek zawalił się chwilę po rozpoczęciu gaszenia pożaru.  

- Pożar zajął najpierw piwnicę. Był to stary drewniany kościół, więc pożar zajął go bardzo szybko - mówił dyrektor generalny infrastruktury i usług komunalnych Morinville Iaiana Bushella w wywiadzie dla CTV News Edmonton. - Sprawa będzie badana - dodał. 

Również w środę doszło do drugiego pożaru kościoła. Pożaru został ugaszony, zanim spowodował dotkliwe szkody. Płonął kościół św. Kateri Tekakwitha w Nowej Szkocji. W przeciwieństwie do innych pożarów, które miały miejsce w zachodnich prowincjach Kolumbii Brytyjskiej i Alberty, pożar miał miejsce w prowincji morskiej na wschodnim wybrzeżu Kanady. 

Do pożaru doszło również nad ranem. Został określony również jako „podejrzany”.

- W wyniku pożaru nikt nie został ranny - podał John Stevens, rzecznik archidiecezji Halifax-Yarmouth.

Miejsce pożaru odwiedził arcybiskup Brian Dunn z Nowej Szkocji, który prosił o zaangażowanie wiernych w modlitwę za sytuację w Kanadzie.  

28 czerwca w kościele katolickim Siksika Nation w Albercie ugaszono pożar. Obiekt nie uległ znaczącemu uszkodzeniu. Wstępne śledztwo wykazało, że było to podpalenie. 26 czerwca płonął kościół anglikański, ale pożar został ugaszony i spowodował tylko niewielkie szkody.

Głos w sprawie zabrali lokalni politycy.

- To przerażające, gdy kościoły w Kanadzie są palone i niszczone - powiedziała Erin O’Toole, liderka Konserwatywnej Partii Kanady. 

- Potępiam to, co wydaje się być kolejną brutalną zbrodnią nienawiści wymierzoną w społeczność katolicką - powiedział Jason Kenney, premier Alberty. 

Jak informują media, sprawa podpaleń kościołów może być powiązana z ostatnimi odkryciami na terenie Kanady. W środę 30 czerwca odnaleziono nieoznaczone groby przy byłej przymusowej szkole dla rdzennych mieszkańców Kanady w pobliżu Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej. Chodzi o szczątki 182 osób. W zeszłym tygodniu w prowincji Saskatchewan poinformowano o odnalezieniu 751 nieoznaczonych grobów na cmentarzu przy szkole Marieval. Szkoła działała w latach 1899–1996 i była prowadzona przez Kościół katolicki. Pod koniec maja w Kolumbii Brytyjskiej poinformowano z kolei o znalezieniu masowego grobu ze szczątkami 215 dzieci, uczniów starej katolickiej szkoły Kamloops Indian Residential School. 

Do sprawy odniósł się wódz Indian Cowessess Cadmus Delorme, który powiedział, że „Papież musi przeprosić za to, co wydarzyło się w szkole Marieval”.  

Jak poinformował episkopat Kanady, papież Franciszek spotka się m.in z przedstawicielami Indian, Metysami i Inuitami, czyli potomkami rdzennych mieszkańców Kanady. Do spotkania ma dojść w grudniu 2021.  

„Z głębokim smutkiem i przykrością przeczytałem o miejscach pochówku na terenie byłej indiańskiej szkoły rezydencjalnej w Cowessess” - napisał na Twitterze abp Richard Gagnon z episkopatu Kanady, odnosząc się do oświadczenia wodza Cadmusa Delorme. Dodał: "Biskupi w pełni popierają prace dochodzeniowe i pragną współpracować w tym procesie. Biskupi pragną towarzyszyć ludom tubylczym i ich wspólnotom poprzez słuchanie i aktywną współpracę w poszukiwaniu rozwiązań" - napisał arcybiskup Winnipeg.

Zobacz wideo:

catholicnewsagency.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kanada. Kolejne pożary kościołów. Głos episkopatu i polityków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.