Zabija nie prędkość, ale bezmyślność
To nie prędkość, jak niektórzy mówią, zabija. Nieprawda! Złe drogi nie zabijają. Takie czy inne przepisy nie zabijają. Zabija bezmyślność - powiedział ks. Bogdan Zagórski, duszpasterz policji w garnizonie lubelskim. Jutro rozpoczyna się 25. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. O bezpieczeństwo na drodze warto zadbać nie tylko w wakacje.
Jak podkreślił ks. Bogdan Zagórski konieczne jest uświadamianie kierowców, że „wykroczenie jest nie tylko przekroczeniem przepisów ruchu drogowego, ale również wykroczeniem w sferze moralnej, czyli przeciwko piątemu przykazaniu: nie zabijaj, nie zagrażaj życiu i zdrowiu swojemu i innych”.
Pewne rzeczy są oczywiste, niemniej jak najczęściej trzeba o nich przypominać wszystkim kierującym pojazdami. „Każdy wyjazd na drogi publiczne i nie tylko może grozić takimi czy innymi skutkami” - przypomniał ks. Zagórski. Jednym z najgorszych doradców na drodze jest pośpiech. „Najczęściej bywa tak, że brak myślenia o wielu rzeczach spowodowany m.in. tym, że chcesz się szybko przemieścić, powoduje, że na drogach zdarzają się poważne wypadki, które niosą z sobą konsekwencje w postaci ofiar śmiertelnych” - zaznaczył.
Bardzo ważne są akcje takie jak np. „Krzyś” uświadamiające kierowcom potrzebę odpowiedzialności na drodze. Jak podkreślił ks. Bogdan Zagórski, każda z akcji przypomina, że „przepisy nas zobowiązują w sumieniu do tego, żeby ich przestrzegać. One nie są po to, żeby nam utrudniać życie”.
Ks. Zagórski powołał się na statystyki jednego z państw europejskich, z których wynika, że na prostym odcinku drogi, teoretycznie najłatwiejszym, najczęściej zdarzają się wypadki. „Jeśli ktoś nie stosuje się do pewnych zasad, to w tym momencie może się zdarzyć, że tych wypadków będzie coraz więcej” - powiedział ks. Bogdan Zagórski i wskazał na znaczenie wdrażania środków prewencyjnych, minimalizujących liczbę wypadków drogowych.
Często to nie nadmierna prędkość albo wyboista droga są największymi wrogami uczestników ruchu drogowego, ale ludzka bezmyślność. „Jeśli droga jest wyboista, to logika i rozum nakazuje, że nie będę jechał szybko, bo może się coś zdarzyć, mogę wpaść w dół, to mnie może wybić z toru jazdy, po prostu w tym momencie tracę panowanie nad kierownicą. Jeśli nie stosuję się do ograniczenia prędkości, to zagrażam sobie, ale też zagrażam innym - mówił ks. Zagórski. - Ja ciągle powtarzam, że te elementy zewnętrzne takie jak infrastruktura, takie czy inne parametry jezdni, mają znaczenie, ale przede wszystkim chodzi o myślenie - jeżeli myślę, chronię siebie, chronię innych użytkowników drogi”.
Ks. Bogdan Zagórski od prawie 30 lat prowadzi duszpasterstwo policji w garnizonie lubelskim, najpierw jako wolontariusz, potem od 2003 r. jako pracownik cywilny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
XXV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony w dniach 21-28 lipca, odbywa się pod hasłem: „Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata". Jest okazją nie tylko do uświadamiania użytkowników polskich dróg o potrzebie odpowiedzialności na drodze, ale także umożliwia zwrócenie uwagi na potrzeby misjonarzy. Działająca przy Konferencji Episkopatu Polski MIVA Polska zaprasza wszystkich do włączenia się w akcję św. Krzysztofa 1 grosz za 1 km. Jej celem jest pomoc polskim misjonarzom w zdobyciu środków transportu na misje. Polega ona na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie 1 kilometr drogi na środki transportu na misjach, nie tylko samochody.
Więcej informacji o MIVA Polska i sposobach wsparcia jej działalności: miva.pl
Skomentuj artykuł