Kapsuła czasu wmurowana w świątyni

KAI / pz

Kapsułę czasu zamontowano 10 listopada pod ołtarzem wyremontowanego kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza w Łodzi. Uroczystość odbyła się z okazji 85. rocznicy poświęcenia świątyni.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia historii luteran w Łodzi i samego kościoła św. Mateusza. "Łódzki ekumenizm, współdziałanie wyznań i religii tamtych czasów wyprzedzało całą epokę" - przypomniał ks. Michał Makula, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii św. Mateusza w Łodzi. Mówił m.in. o wsparciu finansowym dla budowy świątyń, które przekazywane było pomiędzy przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich i wyznania judaistycznego. Ks. Makula przypomniał, że w trakcie kończącego się właśnie remontu, odnaleziona została kapsuła czasu zostawiona przez budowniczych kościoła. "Dokument ten uzupełnił naszą wiedzę o historii kościoła, o przerwanych na skutek I wojny światowej pracach i ich wznowieniu w roku 1923. Poznajemy wielkie zaangażowanie parafian, którzy mimo szalejącego kryzysu i galopującej inflacji postanowili dokończyć dzieło budowy" - mówił ks. Makula.

"Najważniejsze jednak dla nas ewangelików jest przesłanie, które aktualne jest i dla nas dzisiaj, ale też - mam nadzieję - będzie aktualne dla wszystkich przyszłych pokoleń" - podkreślał duchowny luterański. W dokumencie łódzcy luteranie z 1928 roku napisali: "Prosimy tych, którzy po nas przyjdą - bądźcie wierni Bogu w Trójcy Świętej jedynemu, kochajcie również czystą, niesfałszowaną Ewangelię i trwajcie wiernie przy dziedzictwie Reformacji". Ks. Makula zauważył, że w tamtych czasach w sześciu luearańskich parafiach pracowało kilkunastu księży, a dzisiaj - w jedynej - tylko jeden.

Później rozpoczął się koncert z cyklu "Niedziela z muzyką u św. Mateusza". W części pierwszej wystąpili Irena Wisełka-Cieślar (organy) i Sławomir Cichor (trąbka). W ich wykonaniu można było usłyszeć Sonatę C-dur na trąbkę i organy Giovanniego Vivianiego, Aspen Groove Kevena McKee, Dialog a trąbkę i organy Lubosa Fisera i Allegro z II Symfonii organowej op. 20 Louisa Viernego.

DEON.PL POLECA

W przerwie ks. Makula odczytał treść przesłania, jakie przyszłym pokoleniom chcą zostawić współcześni łódzcy luteranie. "Tak oto stoimy... Dzięki Słowu, dla Słowa, poprzez Słowo. Bo na początku było słowo... Jesteście dla nas wyobrażeniem, dla Was istniejemy dzięki temu słowu, które posyłamy Wam. Nie wiemy, kim jesteście, wierzymy, iż naszymi braćmi w Słowie" - czytamy w dokumencie napisanym na pergaminie. Dalej znajduje się informacja o odnalezionej wcześniej kapsule, realizowanym remoncie i współczesności parafii luterańskiej. "85 lat od poświęcenia kościoła, 90 lat po wysłaniu pierwszej kapsuły czasu przez ewangelików-luteran łódzkich, do dziś żyją ludzie, którzy urodzili się wtedy, mamy jeszcze parafiankę, która urodziła się w 1922 roku" - głosi przesłanie. "Ale Ci co umarli i wyjechali, zmartwychwstali w nas i wrócili do nas na chwilę dzięki kapsule czasu wysłanej do nas. Ich tęsknota, ich pragnienie, ich lęki i wiara - pomnażają nasze tęsknoty, pragnienia i wiarę. Dlatego jeszcze raz chcemy Wam powiedzieć: Tak oto stoimy... Dzięki Słowu, dla Słowa, poprzez Słowo. Bo na początku było słowo... I na końcu będzie Słowo. Soli Deo Gloria!" - brzmi zakończenie listu do przyszłych pokoleń.

Do kapsuły swoje pamiątki dołożył też marszałek województwa, Witold Stępień oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Kapsuła została umieszczona w specjalnej wnęce przed ołtarzem. Po zamurowaniu to miejsce nie będzie w żaden sposób wyróżnione.

Ostatnim elementem uroczystości było wręczenie miniaturowych medali pamiątkowych osobom, które przyczyniły się do renowacji kościoła św. Mateusza.

W drugiej części koncertu wystąpili Joanna Klisowska (sopran) i Orkiestra Kameralna Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego. W ich wykonaniu zabrzmiała kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51 Jana Sebastiana Bacha. Koncert prowadziła Aleksandra Bęben.

Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza znajduje się w Łodzi, przy Piotrkowskiej 283. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1909 i z przerwami trwała do 1928 r. Jej poświęcenie nastąpiło 1 listopada 1928 r.
Kościół zbudowany jest w stylu neoromańskim, na planie krzyża greckiego. Wewnątrz kościoła znajdują się organy zbudowane przez firmę Rieger z Jägerndorf. Posiadają 60 głosów i są jednym z najcenniejszych instrumentów koncertowych na terenie miasta. Akustyka świątyni powoduje, że odbywają się w niej koncerty filharmoniczne.

Podczas prac remontowych, pod ołtarzem, odnaleziona została tuba, w której znajdował się dokument z 24 czerwca 1923 roku. Dokument napisany był po niemiecku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kapsuła czasu wmurowana w świątyni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.