Kard. Dziwisz: byłoby niewdzięcznością nie dostrzec osiągnięć procesu powrotu do wspólnoty wolnych krajów Europy

(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0])
KAI / kk

Proces powrotu Polski do wspólnoty wolnych krajów w Europie nie był i nie jest łatwy, ale byłoby niewdzięcznością, gdybyśmy nie zauważali jego osiągnięć – mówił kard. Stanisław Dziwisz, otwierając dziś konferencję „Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej”.

Krakowski metropolita senior jest od tego roku honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego spotkania.

Dwudniowa konferencja odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Otwierając obrady, kard. Dziwisz przywołał postać inicjatora i głównego organizatora spotkania, bp. Tadeusza Pieronka, który zmarł 27 grudnia ub. roku. - Po raz pierwszy od osiemnastu lat nasza konferencja odbywa się bez człowieka, który był jej duszą. Był jej spiritus movens. Podejmował to zadanie – jak zawsze – solidnie, energicznie, z pasją. Położył na tym polu wielkie zasługi – podkreślał mówca i dodał, że śmierć bp. Pieronka pozostawiła „wyrwę, którą niełatwo zapełnić”.

DEON.PL POLECA

- Będziemy pamiętać o świętej pamięci bp. Tadeuszu, zwłaszcza podczas Eucharystii. Jestem przekonany, że w tych dniach towarzyszy nam duchowo i cieszy się, że kontynuujemy dzieło, na służbę którego oddał przymioty swego umysłu i serca – stwierdził hierarcha.

Kard. Dziwisz przyjął od tego roku funkcję honorowego przewodniczącego komitetu organizującego wydarzenie. Jeszcze jako sekretarz św. Jana Pawła II był inspiratorem pierwszej konferencji, która przerodziła się w trwający od niemal 20 lat cykl.

Krakowski metropolita senior przypomniał, że mija 30 lat od „pamiętnego roku, w którym kraje Europy Środkowej i Wschodniej wyzwoliły się z kajdan totalitarnej ideologii i systemu, który na całe dziesięciolecia pozbawił nas wolności i suwerenności”. - Nie był to i nie jest łatwy proces. Nie uniknęliśmy błędów, niepowodzeń i porażek. Pojawiły się nowe zagrożenia dla naszej duchowej wolności. Ale byłoby wielką niewdzięcznością wobec Opatrzności i wobec ludzi zaangażowanych w ten proces, gdybyśmy nie dostrzegali i nie podkreślali osiągnięć – podsumował prelegent i zauważył, że w tym czasie „wyrosło nowe pokolenie ludzi, którzy mogą realizować swoje marzenia, a totalitaryzm pozostał we wspomnieniach ich rodziców”.

Hierarcha podkreślał, że Stary Kontynent staje przed nowymi wyzwaniami i kryzysem we wspólnocie narodów i państw tworzących Unię Europejską. - Sygnałem i symbolem tego jest zbliżający się Brexit. Zawsze aktualna pozostaje sprawa wolności religijnej i ocalenia wartości chrześcijańskich wobec pojawiających się zagrożeń – wymieniał. Jak zaznaczył, mowa jest o jednej Europie, ale wszyscy zdają sobie sprawę z istniejących różnic oraz napięć.

Nie uniknęliśmy błędów, niepowodzeń i porażek. Pojawiły się nowe zagrożenia dla naszej duchowej wolności. Ale byłoby wielką niewdzięcznością wobec Opatrzności i wobec ludzi zaangażowanych w ten proces, gdybyśmy nie dostrzegali i nie podkreślali osiągnięć.

Jak podkreślał poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Halicki, w Krakowie spotkały się przedstawiciele różnych środowisk w momencie istotnych wyzwań dla wspólnej Europy. - To ogromnie ważne zadanie dla wszystkich działających publicznie. Spotykamy się i mówimy o roli Kościoła. To kwestia wartości, które cenimy. Musimy reagować, działać, musimy o tym dyskutować – mówił.

Dr Lars Hänsel, dyrektor Departamentu Europy i Ameryki Pn. w Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie, mówił, że pytanie o to, co dalej z Europą, nasuwa się pilniej niż kiedykolwiek dotąd. - Cały świat stał się mniej przejrzysty. Wiele spraw oczywistych już dziś takimi nie są. Największe pytanie, jaką rolę Europa będzie odgrywać w świecie – mówił. Jak dodał, równie ważne są wyzwania wewnętrzne, których symbolem jest Brexit, stawiający pytanie o to, co jest spoiwem Europy.

- Obywatele mają dziś większe oczekiwania ochrony i bezpieczeństwa przed wojną, konfliktami i terroryzmem. Oczekują odpowiedzi na to, jak podejść do zmian klimatycznych – zauważył prelegent. Dodał, że Europę wciąż łączą wartości chrześcijańskie. - Unia jest gwarantem pokoju i wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu. Nie wolno po tym zapominać – stwierdził. Jego zdaniem, ważnym zadaniem jest przekazywanie tych wartości młodemu pokoleniu.

Ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE, zaznaczył, że nowe wyzwania stojące przed Europą są szansą jej odnowy. – Mamy wielką odpowiedzialność co do przyszłości Europy – podkreślał.

W tym roku ustanowiona została Nagroda im. bp. Tadeusza Pieronka „In Veritate” za „wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”. Została nią uhonorowana prof. Hanna Suchocka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: byłoby niewdzięcznością nie dostrzec osiągnięć procesu powrotu do wspólnoty wolnych krajów Europy
Komentarze (1)
JW
jacek wygoda
11 października 2019, 20:08
Ta wypowiedź Dziwisza to przecież mieszanie się Kościoła w doczesną politykę,a Halicki nie protestuje? Widać wg PO są różne rodzaje mieszania się