Kard. Dziwisz: pielgrzymka to czas zmiany i umocnienia

Kard. Dziwisz: pielgrzymka to czas zmiany i umocnienia
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)
6 lat temu
KAI / kw

"Wielodniowa, piesza pielgrzymka oraz łączący się z nią trud wędrowania jest wymownym znakiem gotowości nawracania się i przyjmowania Ewangelii jako programu życia" - powiedział dziś rano podczas homilii dla pielgrzymów kard. Stanisław Dziwisz.

Spod Katedry Wawelskiej wyruszyła XXXV Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Bierze w niej udział około 6 tysięcy wiernych.

Kard. Dziwisz podkreślił to, jak ważna jest postać Maryi: "Podążamy do Niej, bo zajmuje Ona szczególne miejsce w życiu Kościoła - wspólnoty uczniów Jej Boskiego Syna. Tak jest od niemal dwóch tysięcy lat. Chcemy podziękować Maryi za Jej opiekę nad światem i naszym narodem".

Kard. Dziwisz powiedział, że "nawracać się to znaczy wyzwalać się z egoizmu, z zamknięcia się w sobie, z fałszywego poczucia samowystarczalności. Nawracać się to znaczy szukać Boga we wszystkim, przyjmować dar Jego przebaczenia i pokoju, a także stawać się narzędziem Jego dobroci i miłosierdzia w ludzkiej społeczności".

Tłumaczył dalej, że wiara w Ewangelię wymaga przyjęcia zapisanej w niej prawdy o Bogu. Nawiązywał tym samym do hasła przewodniego tegorocznej pielgrzymki krakowskiej: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Kard. Dziwisz powiedział do pielgrzymów: "Będziecie mieć czas, by dostrzec to, co wymaga korekty i zmiany, a także to, co warto umocnić i pogłębić. Będziecie mieć czas, by lepiej dostrzec wasze miejsce w Kościele, aby w życie jego wspólnoty jeszcze bardziej się zaangażować" - mówił.

Zachęcił do ofiarowywania trudów pielgrzymki w intencji spraw osobistych, ale także w intencji Kościoła, ojczyzny, spraw społecznych i problemów świata.

Odwołał się także do przypadającej na dziś uroczystości objęcia urzędu prezydenta Polski przez Andrzeja Dudę. "Towarzyszymy mu modlitwą, by dobrze wypełnił swoją misję, by troszczył się o autentyczne dobro wspólne wszystkich obywateli, wszystkich zwłaszcza ubogich, bezbronnych i pozbawionych głosu" - powiedział.

Historia Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę sięga 1981 roku. Wtedy po raz pierwszy pątnicy krakowscy wyruszyli grupą, która liczyła około 1800 osób. Pierwszym przewodnikiem krakowskiej pielgrzymki był ks. Józef Jachimczak ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Myślą przewodnią towarzyszącą pątnikom w 1981 roku było hasło "Naród i wiara".

Ubiegłoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem roku kościelnego "Wierzę w Syna Bożego". Uczestniczyło w niej około 9 tys. wiernych. Była ona wyrazem wdzięczności Bogu za kanonizację Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: pielgrzymka to czas zmiany i umocnienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.