Kard. Dziwisz poświęcił pomnik św. Maksymiliana

Kard. Dziwisz poświęcił pomnik św. Maksymiliana
Kardynał Stanisław Dziwisz w celi śmierci ojca Kolbe. Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz w Oświęcimiu, 14 bm. odbywają się centralne, międzynarodowe obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. (PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / ad

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił 14 sierpnia wieczorem pomnik św. Maksymiliana Kolbego w Domu Rekolekcyjnym Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej Maksymilianum w Bystrej Podhalańskiej.

Metropolita krakowski spotkał się także z członkami ruchu Domowego Kościoła z całej Polski. Hierarcha przekazał również dla ośrodka relikwie bł. Jana Pawła II.

Kardynałowi towarzyszył bp Jan Zając, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Hierarcha zaapelował do członków Domowego Kościoła, którzy zgromadzili się wokół postumentu, aby zawsze brali przykład ze św. Maksymiliana. - Najważniejsza w życiu człowieka jest miłość. Ojciec Maksymilian przeżywał ją najgłębiej. Czerpmy od niego jak najwięcej - mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski przekazał dla ośrodka rekolekcyjnego na ręce ks. Jerzego Serwina - moderatora Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej - relikwie z krwią bł. Jana Pawła II.

Hierarcha wspomniał również o trudnych początkach ruchu oazowego w okresie komunizmu, podkreślił rolę ks. Franciszka Blachnickiego, który - mimo sprzeciwu władz - nie bał się organizować Ruchu Światło-Życie.

Ks. Jerzy Serwin, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie podziękował metropolicie krakowskiemu za poświęcenie pomnika św. Maksymiliana Kolbego. Przypomniał, że ojcowie franciszkanie przekazali dla domu rekolekcyjnego w Bystrej Podhalańskiej relikwie z włosami św. Maksymiliana.

W uroczystości poświęcenia pomnika wzięli udział członkowie oazy rodzin, którzy przebywają w Bystrej Podhalańskiej na rekolekcjach III stopnia, zorganizowanych przez archidiecezję częstochowską. Jednakże na turnusie są rodziny z całej Polski, w sumie 14 małżeństw z dziećmi.

- W tym specjalnym miejscu, niezwykle malowniczo położonym, odkryłem na nowo wspólnotę Kościoła - powiedział KAI Jarek Jędrzejwski z Pruszcza Gdańskiego. W czasie trwania turnusu oazowicze nawiedzili m.in. sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i Centrum Oazowe na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.

Maksymilanium to obecnie bardzo nowoczesny obiekt, który jednorazowo może pomieścić nawet 90 osób. W ośrodku są dwie kaplice, trzy sale konferencyjne, nowoczesna kuchnia, jadalnia i pralnia. Urządzono na nowo pokoje dla uczestników. Planowane są także zmiany wokół ośrodka: boiska sportowe, plac do zabawy dla dzieci. - Chcemy oczywiście stworzyć jeszcze ogród różańcowy, aby był miejscem do kontemplacji, wyciszenia i otwarcia na głos Pana Boga - mówi ks. Jerzy Serwin.

Historia powstania Maksymilianum Domu Rekolekcyjnego Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej sięga 1975 roku. Od samego niemal początku z tym miejscem były związane siostry sercanki. O posługę w Bystrej siostry zakonne poprosił kard. Karol Wojtyła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz poświęcił pomnik św. Maksymiliana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.