Kard. Fernandez krytykowany za książkę o seksualności. "Nie napisałbym tej książki dzisiaj"
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Fernandez, broni się przed krytyką książki o duchowości i seksualności, którą napisał ponad 25 lat temu. - Z pewnością nie napisałbym tej książki dzisiaj - powiedział portalowi "Crux". Wkrótce po opublikowaniu książki "La Pasion Mistica" (Mistyczna Pasja) w 1998 roku, odwołał jej publikację i nigdy nie zgodził się na nowe wydania.
- Projekt książki miał sens w tamtym czasie, ponieważ wcześniej rozmawiał z młodymi parami o duchowym znaczeniu ich związków - przypomniał kard. Fernandez. Ale wkrótce po publikacji obawiał się, że może to zostać źle zinterpretowane. Dlatego też nie podobał mu się fakt, że praca została ponownie rozpowszechniona. - Dlatego nie sądzę, aby rozpowszechnianie jej teraz było rzeczą dobrą. W rzeczywistości nie autoryzowałem tego i jest to sprzeczne z moją wolą - stwierdził.
- Długo po tej książce napisałem znacznie poważniejsze, takie jak: "Uzdrawiająca siła mistycyzmu" i "Przemieniająca siła mistycyzmu" - przypomniał kard. Fernández.
W około 100-stronicowym dziele, które zostało opublikowane przez meksykańskie wydawnictwo, obecny prefekt Dykasterii Nauki Wiary łączy seksualność z duchowością. Między innymi wyraźnie odnosi się do różnic między męskim a żeńskim odczuwaniem seksualności.
Latem 2023 r. papież Franciszek mianował kard. Fernándeza szefem watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. Wkrótce potem media internetowe, zwłaszcza z USA, zaatakowały byłego arcybiskupa La Platy. Kwestionowały jego kompetencje, oskarżając go o napisanie niezbyt głębokiej książki pt. "Heal Me With Your Mouth: The Art of Kissing" (Ulecz mnie swoimi ustami: Sztuka całowania) w czasach, gdy był duszpasterzem młodzieży. Sam kard. Fernandez określił tę książkę jako katechetyczną, a nie teologiczną.
W związku z "Mistyczną Pasją" kardynał ponownie znalazł się pod pręgieżem krytyki. Kilka portali internetowych poinformowało o tym dziele i rozpowszechniało jego fragmenty.
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary był w ostatnich tygodniach w centrum szczególnej uwagi opinii publicznej z powodu oświadczenia w sprawie błogosławieństwa par niezamężnych i homoseksualnych w Kościele katolickim, opublikowanego na krótko przed Bożym Narodzeniem z upoważnienia papieża. Deklaracja nie zezwala jednak na błogosławieństwa liturgiczne, uznawanie związków cywilnych ani żadne działania, które sprawiłyby, że błogosławieństwa wyglądałyby jak małżeństwo. Dokument spotkał się z otwartym sprzeciwem wielu biskupów, zwłaszcza w Afryce i Europie Wschodniej.
W ubiegłym tygodniu kard. Fernandez wydał kolejne oświadczenie, próbując wyjaśnić nieporozumienia związane z dokumentem "Fiducia Supplicans".
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł