Kard. Koch o "anglikanizacji" urzędu papieża

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / psd

Kardynał Kurt Koch opowiedział się przeciwko "anglikanizacji" urzędu papieskiego. Należy raczej szukać nowej praktyki jego sprawowania bez zmiany jego istoty, powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z niemiecką gazetą "Tagespost". Jak przyznał, "ekumenizm nie jest łatwy, ale jest piękny".

"Ja nie chciałbym anglikanizacji, bo trochę znam cierpienia arcybiskupa Canterbury - prymasa, który jest tylko prymasem honorowym, który ma wprawdzie dużą odpowiedzialność, ale niewiele kompetencji", powiedział kard. Koch. Dodał, że czysty prymat honorowy funkcjonuje tylko przy pięknej pogodzie, a "nam jest potrzebny prymat właśnie wtedy, kiedy panuje zła pogoda". W tym sensie trzeba się na nowo zastanowić, jak może być pełniony urząd Piotrowy w ramach kolegialności biskupów. Potrzeby jest jednak ostateczny głos i jasne kompetencje, uważa szwajcarski kardynał.

Przyznał, że im dłużej zajmuje się problematyką ekumenizmu, tym głębiej jest przekonany, że "urząd papieża jest wielkim darem Pana dla jego Kościoła". Gdyby nie papiestwo, z Kościołem katolickim działoby się bowiem to samo, co z prawosławnym: "stanowilibyśmy sumę rozdrobnionych Kościołów narodowych".

Wielkim problemem są obecnie prześladowania chrześcijan. Mają one dziś miejsce w takich rozmiarach, jakich nie znano nawet w pierwszych stuleciach, stwierdził kard. Koch. Podkreślił, że jest to "ekumenizm męczenników", których krew jest nasieniem jedności Kościoła. Ten aspekt jest, jego zdaniem, za mało brany pod uwagę.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wskazał też na dwa "gorące punkty" Kościoła: z jednej strony różnorodność Kościołów lokalnych, z drugiej natomiast - jedność Kościoła powszechnego. Wielkim wyzwaniem jest znalezienie "wypośrodkowanej" drogi w stosunkach między Rzymem i Kościołami lokalnymi, uważa kard. Koch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Koch o "anglikanizacji" urzędu papieża
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.