Kard. Koch o ekumenicznej strategii Franciszka

Kard. Koch o ekumenicznej strategii Franciszka
Kard. Kurt Koch (fot. Rabanus Flavus / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
KAI / rj

W kwestii ekumenizmu papież Franciszek bardziej niż jego poprzednik kładzie nacisk na osobiste kontakty, wspólną modlitwę, działania i spotkania. Podkreślił to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch w wywiadzie dla niemieckiego portalu internetowego katholisch.de.

- Papież jest realistą i wie, że w ekumenizmie nie posuniemy się dalej jedynie poprzez dialog teologiczny natomiast przyjacielskie stosunki ułatwiają możliwość rozmawiania w ogóle o trudnych sprawach teologicznych - stwierdził watykański "minister ds. ekumenizmu".

- Papieżowi chodzi o Kościół misyjny, niosący Ewangelię światu - podkreślił kard. Koch. Dodał, że "papież pragnie, abyśmy już teraz czynili wspólnie to wszystko, co możemy zrobić razem".

Odnosząc się do relacji z Kościołami protestanckimi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził, że podstawowy problem polega na tym, iż w światowym protestantyzmie widoczna jest obecnie "ogromna fragmentacja".

Ciągle powstają nowe Kościoły, ciągle tworzą się nowe ruchy ewangelikalne i zielonoświątkowe. - Doszło do tego, że dziś ruch zielonoświątkowy jest drugim w chrześcijaństwie po Kościele rzymskokatolickim i w zasadzie należałoby mówić o zielonoświątkowcach jako czwartej - obok katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu - formie bycia Kościołem - zauważył kardynał. Jego zdaniem ruchy zielonoświątkowe charakteryzuje znaczny dystans do papieża i Kościoła katolickiego. Zauważył, że papież Franciszek i w tym przypadku przykłada dużą wagę do osobistych spotkań.

DEON.PL POLECA

- Celem dialogu z luteranami jest osiągnięcie wspólne go stanowiska w sprawie Kościoła, Eucharystii oraz urzędu Kościoła - podkreślił kard. Koch. Wyraził nadzieję, że w tych kwestiach dojdzie do wspólnego oświadczenia Światowej Federacji Luterańskiej i Kościoła katolickiego. Byłby to nowy, ważny krok po podpisaniu w 1999 roku przez oba Kościoły w Augsburgu "Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu".

Dialog ekumeniczny z Kościołem prawosławnym - zdaniem kard. Kocha - "nieco blokują napięcia wewnątrzprawosławne". Watykański purpurat wyraził nadzieję, że zapowiedziany na uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 2016 roku Sobór Panprawosławny pomoże w pogłębieniu jedności wśród Kościołów prawosławnych.

Natomiast gdy chodzi o stosunki Kościoła katolickiego z judaizmem, to są one zdaniem kard. Kocha "tak stabilne, że istnieje możliwość wspólnego omawiania wyzwań, problemów i ich rozwiązywania". - Również wśród rabinów odczuwa się coraz większą wolę, aby bardziej intensywnie rozmawiać nie tylko o sprawach politycznych i historycznych, ale także teologicznych - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Koch o ekumenicznej strategii Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.