Kard. Kurt Koch rozpoczyna wizytę w Polsce

(fot. +ecumenix / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Dziś rozpoczyna swoją wizytę w Polsce kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W poniedziałek odbierze on Złoty Dyplom - wyróżnienie wydziału teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego a we wtorek złoży wizytę w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie - poinformował KAI ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

W sobotę 6 grudnia kard. Koch będzie uczestniczyć w konferencji naukowej w Kamieniu Śląskim pt. "Misja Kościoła, który dąży do jedności. 50 lat od promulgacji Dekretu o ekumenizmie". Wygłosi tam wykład: "Pastoralne nawrócenie jako wyzwanie i szansa dla ekumenii XXI w."

DEON.PL POLECA

W poniedziałek 8 grudnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II o godz. 11.00 otrzyma Złoty Dyplom - wyróżnienie Wydziału Teologii - i wygłosi wykład na temat dialogu katolicko-prawosławnego.

Kard. Koch otrzymuje "Złoty Dyplom" przyznawany przez Wydział Teologii KUL w dowód uznania za wybitne osiągnięciaw naukach teologicznych oraz za konsekwentne zaangażowanie w promowanie dzieła jedności chrześcijan na polu ekumenizmu doktrynalnego, duchowego i praktycznego, a także za ukazywanie dróg działalności pastoralnej Kościoła katolickiego we współczesnym świecie. Jest autorem ponad 70 artykułów o tematyce ekumenicznej, a także wielu książek. W Polsce jego twórczość teologiczna była podstawą do opracowania rozprawy habilitacyjnej.

Kard. Kurt Koch ur. w 1950 r. w Emmenbrücke w Szwajcarii.

Studiował na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Lucernie, gdzie uzyskał doktorat i habilitację. Tam też od 1989 do 1996 był wykładowcą dogmatyki, liturgii i teologii ekumenicznej. Od 1 października do 13 grudnia 1995 r. był dziekanem wydziału i rektor Uniwersytetu w Lucernie. Od 1996 jest honorowy profesor tego Uniwersytetu.

W1995 r. został biskup Bazylei. Przez 9 lat był vice-przewodniczącym, następnie od 2007 do 2010 przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Od 2002 jest członkiem Papieskiej Rady Do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, a od 2010 jej przewodniczącym.

Był także członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej Katolicko-Prawosławnej oraz członkiem Międzynarodowej Komisji Do Spraw Dialogu Katolicko-Luterańskiego.

W 2013 został mianowany członkiem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz Kongregacji ds. Biskupów. Jest też członkiem Kongregacji ds. Spraw Świętych; do 14 lutego był członkiem Kongregacji ds Kościołów Wschodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kurt Koch rozpoczyna wizytę w Polsce
Komentarze (1)
M
Marianna
5 grudnia 2014, 23:13
Najlepiej niech kardynał powie, że upadek komunizmu był szkodliwy, bo umożliwił wyjście z katakumb Kościoła greckokatolickiego, co jest przyczyną wylewów żółci i jadu u "wschodnich braci odłączonych".