Kard. Marx: potrzebne ekologiczne nawrócenie

(fot. blu-news.org / Foter / CC BY-SA)
KAI / ml

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Reinhard Marx w związku z grudniowym ONZ-owskim szczytem klimatycznym w Paryżu wzywa do "ekologicznego nawrócenia".

W komentarzu dla francuskiego dziennika katolickiego "La Croix" niemiecki kardynał przypomina, że takie sformułowanie problemu zamieścił papież Franciszek w swojej encyklice "Laudato si`".

- Pierwszym krokiem powinno być uznanie, że nie mamy dwóch kryzysów: środowiska naturalnego i społecznego ale mamy jeden i kompleksowy kryzys socjalno-ekologiczny - uważa kard. Marx.

DEON.PL POLECA

- W walce z niszczeniem środowiska naturalnego i społeczną niesprawiedliwością ważne jest to aby przystąpili do niej wszyscy ludzie. Szczególnie powołani są do tego mieszkańcy krajów bogatych i rozwiniętych. To one w przeszłości przyczyniły się najbardziej do wzrostu emisji gazów cieplarnianych i nadmiernej ekologicznej eksploatacji, a tym samym mają dług ekologiczny wobec krajów biedniejszych. Bogatsze kraje muszą zatem zmienić swój styl życia i gospodarki aby tym samym nie niszczyć dalej ziemskiego globu - czytamy w komentarzu kard. Marxa.

Przewodniczący COMECE przypomniał, że rozwój technologiczny, postęp, gospodarka i przedsiębiorczość muszą służyć całościowemu rozwojowi człowieka i być skierowany na dobro całego świata. - Tego domaga się również papież, aby na nowo przemyśleć relacje między techniką, gospodarką, społeczeństwem i polityką - napisał metropolita Monachium i Fryzyngi i podkreślił, że na tą misję nie należy spoglądać pesymistycznie, lecz należy sobie postawić pytanie, czy wszystko, co jest możliwe technicznie powinno być również wykonane.

Potrzebna jest nowa idea postępu, która powinna uwzględniać opcję ubogich i dawać szanse wszystkim.

Kard. Marx zaapelował aby państwa, politycy a także organizacje międzynarodowe i Unia Europejska nie dały się zwodzić ale nadal pracowały nad globalnymi rozwiązaniami. Dlatego mają one obowiązek utworzenia odpowiednich warunków ramowych. - Nie mniej jednak jest obowiązkiem każdego człowieka, aby zmieniał swój styl życia, a tym samym wywierał zdrowy nacisk na tych, którzy sprawują władzę polityczną, gospodarczą i społeczną - czytamy w komentarzu przewodniczącego COMECE.

Komentarz kard. Marxa na łamach "La Croix" ukazał się w związku z jesiennymi obradami plenarnymi Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), których tematem jest "Klimat". W spotkaniu w Paryżu, które odbywa się w dniach 28-30 października, uczestniczyć będzie 27 biskupów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: potrzebne ekologiczne nawrócenie
Komentarze (8)
29 października 2015, 13:32
Nowa świecka religia - ekologia z nowymi bozkami np. efektem cieplarnianym. Może zamiast zajmowąc sie nią Koscioł zajął by sie powaznym ewangelizowaniem apostatów (np. w Niemczech).
PA
Piotr A.
29 października 2015, 08:39
Bardzo dobrze że biskupi o tym mówią, szkoda że tak mało w polskim Kościele. Kto jeszcze nie przeczytał, bardzo polecam "Laudato Si" papieża Franciszka.
jazmig jazmig
29 października 2015, 09:54
Biskupi najlepiej robią, kiedy milczą o sprawach, w których nie są fachowcami. Co do globalnnego ocieplenia i wpływu człowieka na to zjawisko są poważne spory naukowe i ani papież, ani biskupi nie powinni się w te spory mieszać. A już skandalem jest używać encykliki do prezentowania prywatnego zdania papieża w tej sprawie. To jest spór naukowy, a nie religijny. Encyklika powinna się zajmować sprawami wiary i religii, a nie naukowymi sporami.
PA
Piotr A.
29 października 2015, 12:37
Wiara przenika wszystkie dziedziny życia i nie widzę powodu by nie poruszać tematu, zwłaszcza że jest tak mocno związany z "być albo nie być" ludzi i w ogóle wielu stworzeń. I nie jest to zdanie prywatne, tak samo jak w encyklice nie jest prezentowane prywatne zdanie papieża Franciszka - zasięgano rady i opinii naukowców (było swego czasu o tym głośno). I to jest właśnie podejście profesjonalne.  Nieprawdą jest to co piszesz, że "są poważne spory naukowe" na ten temat - jest w zasadzie konsensus. Ok. 97% klimatologów aktywnie publikujących artykuły o klimacie jest zdania, że klimat się ociepla a powoduje to aktywność człowieka. Takie stanowisko zajmują WSZYSTKIE liczące się na świecie organizacji naukowe zajmujących się badaniem klimatu oraz Akademie Nauk 19-tu krajów. Tu masz ich listę: http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nauka-nie-jest-zgodna-w-temacie-globalnego-ocieplenia-7
KM
Katarzyna Michalska
29 października 2015, 01:42
Widząc, z jakim zapałem Kardynał Marx powołuje sie na zdanie Ojca Świętego i mając wręcz przeciwne zdanie oraz myśląc odmiennie od kardynała Marxa, uważam, że nie mogę w sposób takii sam wycierać sobie pysk imieniem i autorytetem Ojca Świętego Franciszka. Niniejszym zatem zaprzestaję to czynić. Nie wyobrażam sobie kontynuowania takich zachowań, jakie widzę np. u kardynała Marxa. I nie chcę być kimś takim. 
PA
Piotr A.
29 października 2015, 08:25
Mógłbyś rozwinąć?
jazmig jazmig
28 października 2015, 17:26
Marx pracuje na rzecz niemieckich producentów wiatraków, paneli fotowoltaicznych itp. zbędnych gadżetów do rzekomej walki z CO2. Te gadżety wcale nie zmniejszają ilości CO2 w powietrzu, ale dają ogromną kasę niemieckim i innym zachodnim producentom tego badziewia.
PA
Piotr A.
29 października 2015, 08:36
Zmniejszać nie zmniejszają, ale przynajmniej nie zwiększają. Tak czy siak - to że zasoby paliw kopalnianych się skończą jest tylko kwestią czasu, kilkudziesięciu lat bodajże. Im szybciej kraje nauczą się korzystać z energii odnawialnej, tym lepiej. Tu trzeba mądrego działania. Moim zdaniem energetyka powinna iść w tym kierunku, żeby obecne źródła energii, oparte na paliwach kopalnianych stawały się opcją rezerwową/kryzysową, a główną opcją stawały się zasoby odnawialne.