Kard. Marx: potrzebne ekologiczne nawrócenie

Kard. Marx: potrzebne ekologiczne nawrócenie
(fot. blu-news.org / Foter / CC BY-SA)
KAI / ml

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Reinhard Marx w związku z grudniowym ONZ-owskim szczytem klimatycznym w Paryżu wzywa do "ekologicznego nawrócenia".

W komentarzu dla francuskiego dziennika katolickiego "La Croix" niemiecki kardynał przypomina, że takie sformułowanie problemu zamieścił papież Franciszek w swojej encyklice "Laudato si`".

- Pierwszym krokiem powinno być uznanie, że nie mamy dwóch kryzysów: środowiska naturalnego i społecznego ale mamy jeden i kompleksowy kryzys socjalno-ekologiczny - uważa kard. Marx.

- W walce z niszczeniem środowiska naturalnego i społeczną niesprawiedliwością ważne jest to aby przystąpili do niej wszyscy ludzie. Szczególnie powołani są do tego mieszkańcy krajów bogatych i rozwiniętych. To one w przeszłości przyczyniły się najbardziej do wzrostu emisji gazów cieplarnianych i nadmiernej ekologicznej eksploatacji, a tym samym mają dług ekologiczny wobec krajów biedniejszych. Bogatsze kraje muszą zatem zmienić swój styl życia i gospodarki aby tym samym nie niszczyć dalej ziemskiego globu - czytamy w komentarzu kard. Marxa.

Przewodniczący COMECE przypomniał, że rozwój technologiczny, postęp, gospodarka i przedsiębiorczość muszą służyć całościowemu rozwojowi człowieka i być skierowany na dobro całego świata. - Tego domaga się również papież, aby na nowo przemyśleć relacje między techniką, gospodarką, społeczeństwem i polityką - napisał metropolita Monachium i Fryzyngi i podkreślił, że na tą misję nie należy spoglądać pesymistycznie, lecz należy sobie postawić pytanie, czy wszystko, co jest możliwe technicznie powinno być również wykonane.

Potrzebna jest nowa idea postępu, która powinna uwzględniać opcję ubogich i dawać szanse wszystkim.

Kard. Marx zaapelował aby państwa, politycy a także organizacje międzynarodowe i Unia Europejska nie dały się zwodzić ale nadal pracowały nad globalnymi rozwiązaniami. Dlatego mają one obowiązek utworzenia odpowiednich warunków ramowych. - Nie mniej jednak jest obowiązkiem każdego człowieka, aby zmieniał swój styl życia, a tym samym wywierał zdrowy nacisk na tych, którzy sprawują władzę polityczną, gospodarczą i społeczną - czytamy w komentarzu przewodniczącego COMECE.

Komentarz kard. Marxa na łamach "La Croix" ukazał się w związku z jesiennymi obradami plenarnymi Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), których tematem jest "Klimat". W spotkaniu w Paryżu, które odbywa się w dniach 28-30 października, uczestniczyć będzie 27 biskupów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: potrzebne ekologiczne nawrócenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.