Kard. Marx ubolewa z powodu “Brexitu"

(fot. Wolfgang Roucka (Erzbischöfliches Ordinariat München) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / psd

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, kard. Reinhard Marx, wyraził ubolewanie z powodu decyzji obywateli Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. - Kiedy jeden z członków opuszcza Unię jest to "bolesne" i ma konsekwencje dla wszystkich - oświadczył kard. Marx 27 czerwca w Brukseli.

"Teraz - dodał - rozmowy w sprawie wystąpienia wymagają od wszystkich zainteresowanych odpowiedzialności i "właściwego podejścia", ale skutków tego procesu nie mogą boleśnie odczuwać najsłabsi oraz ci, których łatwo jest zranić, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w całej Unii Europejskiej".

Przewodniczący COMECE ostrzegł, że Unia Europejska "nie powinna tkwić w ciągłej refleksji nad samą sobą". Przypomniał, że kraje i narody europejskie mają moralną odpowiedzialność za świat, za kraje ubogie oraz za ochronę stworzenia. Tej globalnej odpowiedzialności musi być świadoma UE, również w zmienionych warunkach politycznych.

DEON.PL POLECA

"Po brytyjskim referendum nadszedł teraz dla Europy czas, aby spojrzeć w przyszłość" - podkreślił kard. Marx i dodał, że decyzja brytyjskich wyborców stawia Unię Europejską i jej państwa członkowskie wobec pytania o jej cele. Społeczeństwo musi niejako "na nowo wymyślić" Europę i dlatego rozważania nad jej dalszym rozwojem muszą się odbywać w szerokiej perspektywie.

"Europa i Unia Europejska są zadaniem wszystkich, gdyż dobra przyszłość tkwi tylko w zgodnym współżyciu narodów Europy" - przekonywał przewodniczący COMECE. Zwrócił uwagę, że chodzi też o pytanie, w jaki sposób będziemy mogli odnaleźć drogę do tego "prawdziwie europejskiego humanizmu", do jakiego zachęcał Europejczyków papież Franciszek podczas uroczystości wręczenia mu Międzynarodowej Nagrody Karola w Watykanie.

Kard. Marx zapewnił, że Kościół pragnie wnieść swój wkład w tę konieczną dyskusję o przyszłym kształcie Europy. Chcąc wnieść impulsy kościelne w debatę o przyszłości Unii Europejskiej COMECE zorganizuje w 2017 roku kongres z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

W Unii Europejskiej żyje ok. 273 mln. katolików, którzy stanowią ok. 54 proc. ogółu mieszkańców. Biskupów europejskich reprezentuje w unijnych strukturach COMECE - Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, skupiająca delegatów episkopatów wszystkich 28 krajów członkowskich.

COMECE została utworzona 3 marca 1980 r., w rok po pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od początku skupiała konferencje biskupie krajów należących wówczas do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), z której wyłoniła się dzisiejsza Unia Europejska. Episkopaty krajowe są w niej reprezentowane przez wyznaczonych przez nie delegatów. Przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski jest obecnie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Obecnym przewodniczącym, trzydziestym piątym w historii COMECE, jest metropolita Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx, a sekretarzem generalnym - francuski dominikanin, o. Olivier Poquillon.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Marx ubolewa z powodu “Brexitu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.