Kard. Müller: fundamentem Kościoła jest jedność w wierze

(fot. PWT)
Radio Watykańskie / jp

- Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty, chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie - powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Rheinische Post kard. Gerhard Müller.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się do wydanego niedawno (1 lutego) przez episkopat Niemiec komentarza do posynodalnej adhortacji Amoris laetitia, w którym biskupi tego kraju przedstawiają możliwość udzielania w niektórych wyjątkowych przypadkach Komunii św. rozwodnikom.

Kard. Müller zaznaczył, że to nie w jego stylu krytykować publicznie wytyczne episkopatów, ale "nie może być tak, że sformułowana przez Papieża i powszechnie obowiązująca nauka Kościoła interpretowana jest odmiennie, a nawet sprzecznie z nią w Kościołach lokalnych. Fundamentem Kościoła jest jedność w wierze", stwierdził kard. Müller i dodał, że "nikt nie może według własnego uznania zmieniać sakramentów jako skutecznych znaków łaski, tak aby na przykład w sakramencie pojednania mogło być udzielane rozgrzeszenie bez żalu za grzechy i bez mocnego postanowienia poprawy".

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się też do kwestii autorytetu Papieża w dzisiejszych czasach.

DEON.PL POLECA

- Papież nie jest szefem światowej instytucji, ale pierwszym świadkiem Ewangelii - powiedział niemiecki kardynał i tłumaczył, że dziś, w czasach relatywizmu i nihilizmu, dogmat o nieomylności Papieża jest trudny do zrozumienia, jednak nie chodzi w nim o nieomylność w kwestiach intelektualnych i moralnych, ale o "szczególny charyzmat przekazywania zgodnie z prawdą i w pełni Bożego Objawienia".

W obszernym wywiadzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary tłumaczył też rolę kobiety w Kościele.

Jak stwierdził, "kobiety zawsze były ważne dla życia Kościoła - w obszarze wychowania i szkolnictwa, w nauce, w administracji kościelnej, a także w małżeństwie i rodzinie. W tych obszarach są zbędne i niemożliwe święcenia kapłańskie kobiet w stopniach diakona, prezbitera i biskupa. Wskazują na to różne badania Kongregacji Nauki Wiary" - stwierdził kard. Müller.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Müller: fundamentem Kościoła jest jedność w wierze
Komentarze (2)
TR
Teresa Rychter
23 lutego 2017, 12:54
Nic nie rozumiem tej dyskusji ani zapisów tej adhortacji. Od prawie 20 lat dochowuję wiernosci przysiędze małżeńskiej i nie wyobrażam sobie przystepowania do Komunii Św. razem z moim sakramentalnym małżonkiem i jego obecną partnerką - "tak tak i nie nie, a co nadto jest ............"
20 lutego 2017, 07:53
Zapoczątkowanego pod koniec lat 60 XXw. upadku Kościoła katolickiego na terenie Europy nie powstrzyma usilna, lansowana od lat próba uznania związków cywilnych za pełnoprawne małżeństwa katolików. Przykłady krajów, które kiedyś były katolickie, a po wprowadzeniu przez ich episkopaty nowatorskich zmian stały sie laickie, są aż nadto wymowne.