Kard. Müller: teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów

(fot. bistumregensburg / youtube.com)
KAI / pk

Teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów, bo mają one swoje źródło w Objawieniu Bożym - powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller podczas prezentacji polskiego przekładu jego "Dogmatyki katolickiej". Książka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa WAM.

W przedmowie do polskiego wydania tej pracy księża profesorowie Roman Bartnik i Krzysztof Góźdź wskazali, że "dogmatyka jest naukowym, pełnym i systematycznym opisem prawd wiary". Według nich naukową syntezę kard. Müllera wyróżnia wieloaspektowa i głęboka refleksja nad prawdami wiary oraz przeciwstawienie się podstawowym błędom naszych czasów. "Dogmatyka katolicka" osadzona jest na fundamencie Pisma Świętego i Tradycji Kościoła.

DEON.PL POLECA

Wydawca publikacji zaznaczył, że kard. Müller uprawia podstawowy nurt teologii klasycznej, wolny od relatywizacji i naleciałości ponowoczesnych i liberalnych. W zaciekłych sporach współczesnych między teologią "nowoczesną" a klasyczną unika jednostronności i redukcjonizmu, jego wykład jest nowoczesny, a jednocześnie kontynuuje naukę czystą ortodoksyjnie.

Sam autor we wprowadzeniu do szóstego wydania "Dogmatyki", która stała się podstawą wersji polskiej, zauważył, że podręcznik ten wychodzi naprzeciw potrzebie pewności źródeł, ukierunkowania i przyszłości wiary chrześcijańskiej. Opracowanie - według autora - jest skierowane do tych, dla których teologia jest centrum ich duchowego życia. Purpurat wyraził nadzieję, że książka ta będzie dla jak największej liczby młodych centrum ich egzystencji duchowo-moralnej.

Publikacja jest próbą ujęcia w 12 rozdziałach katolickiej wykładni prawd wiary z zakresu teologii. Książka, pełniąca funkcję podręcznika akademickiego, omawia istotę kościelnych dogmatów o każdej z trzech Osób Boskich, o Maryi, a także o Kościele, sakramentach, zbawieniu i łasce. Nie brakuje tu także teologicznej wykładni stworzenia świata i czasów ostatecznych oraz istoty samego człowieka.

- Teologia katolicka przedstawia wszystkie prawdy wiary, których rolę przewodnią pełnią dogmaty. Teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów. Mają one swoje źródło w Bożym Objawieniu: Piśmie Świętym i Tradycji oraz w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła - przypomniał podczas prezentacji książki jej autor. Wskazał też, że dogmaty prowadzą do głębszego poznania autentycznej nauki Chrystusa przekazywanej przez Kościół.

Purpurat zwrócił uwagę, że prawdy wiary nie są jedynie teorią, abstrakcją czy spekulacją, lecz mają wymiar egzystencjalny i prakseologiczny. Objawienie Boże jest - według niego - samoudzielaniem się człowiekowi trójjedynego Boga, który jest osobową miłością. - A miłość ta nie jest zamknięta w samym Bogu, lecz jest to miłość dająca siebie istotom rozumnym - podkreślił kardynał prefekt.

Polskie tłumaczenie "Dogmatyki katolickiej" kard. Gerharda Ludwiga Müllera, którego autorem jest o. Wiesław Szymona OP, ukazało się 20 lat po pierwszej publikacji tej teologicznej syntezy. Wcześniej jej oryginał niemiecki przetłumaczono m.in. na włoski, portugalski i czeski. Obecnie trwają prace nad przekładem na angielski i chiński. Opracowanie liczy ponad 850 stron.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Müller: teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów
Komentarze (5)
13 listopada 2015, 13:35
"dogmatyka jest naukowym, pełnym i systematycznym opisem prawd wiary" Kłamstwo religia nie jest tworem naukowym i nie podlega naukowej weryfikacji. Jeśli miałoby być inaczej religię należałby natychmiast uznać za kłamstwo.
LS
le sz
13 listopada 2015, 15:43
Nienawiść do religii zaślepia Cię. Wg Twojej wojującej "definicji" naukowości, to tworami nienaukowymi okazałaby się większość z dziedzin bezdyskusyjnie uznawanych za nauki.
13 listopada 2015, 16:35
Nauką jest religioznawstwo, filozofia religii, jak też np. filozofia. Natomiast nie jest nauką teologia, która jest pseudonauką. Teologia polega na logicznym udowadnianiu nielogicznej tezy. Teologia zajmuje się zestawianiem poglądów i formułuje odpowiedzi zgodne z góry założonym stanowiskiem dla danej religii. W teologii nie ma miejsca na  coś co dla inych dziedzin jest zwykłą praktyką, czyli naukowy sceptycyzm i obiektywizm.
LS
le sz
13 listopada 2015, 18:28
To jest Twoje subiektywne zdanie zaślepionego nienawiścią do religii. Ale biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia nie widzę sensu wdawać się z Tobą w dyskusje na ten temat.
14 listopada 2015, 09:07
Tak to jest moje zdanie, ale także jest to zdanie wielu innych. Teologia po prostu nauką nie jest. Kardynał kłamie używając słów które wprowadzają w błąd.