Kard. Nycz: ewangelizować musi cała parafia
Cała parafia ma ewangelizować i być misyjna, nie może być sztywnego podziału na świeckich i duchownych - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas I Konferencji Parafialnych Rad Duszpasterskich archidiecezji warszawskiej. Spotkanie które odbyło się w sobotę w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na stołecznych Bielanach.
Kard. Nycz mówił w kontekście życia parafii o nawróceniu pastoralnym, do którego - jako do najważniejszego zadania współczesnego Kościoła - nawołuje papież Franciszek. Chrystusowi zależy na tym, by każdy człowiek usłyszał Ewangelię, zechciał ją przyjąć i mógł dostąpić zbawienia. Zaniedbanie obowiązku głoszenia Ewangelii wszystkim byłoby zaniedbaniem poważnym - tłumaczył metropolita warszawski.
"To nie jest tak, że tylko księża i ich współpracownicy z poszczególnych grup są w parafii czynnym podmiotem, a reszta przychodzi, by się zbawić. To cała parafia ma być misyjna, ma ewangelizować. Wiemy, ilu ludzi przychodzi do Kościoła, a do ilu trzeba dotrzeć" - mówił kard. Nycz.
Dlatego - kontynuował - skoro cały Kościół jest ewangelizujący i cały Kościół potrzebuje ewangelizacji, nie może być sztywnego podziału między świeckimi a duchownymi. - To nie jest tak, że duchowni są czynni i "obsługują" świeckich, którzy przychodzą - dodawał.
Właśnie parafialna rada duszpasterska jest wyrazem normalnej współpracy świeckich i duchownych na poziomie parafii, a bez tego gremium "nie da się zrealizować zadań istotnych dla Kościoła". - Rada duszpasterska jest swoistym "papierkiem lakmusowym" współpracy księdza ze świeckimi. Jeśli ksiądz nie potrzebowałby rady lub współpracował z nią fikcyjnie, to by znaczyło, że nie widzi Kościoła takiego, jakim on jest naprawdę - wyjaśniał kard. Nycz.
Jak dodał, podczas wizytacji biskupa w danej parafii widać jak na dłoni, czy za dzieło ewangelizacji odpowiedzialni czują się wszyscy, czy też jest wciąż nieufny podział na dwie strony - duchownych i świeckich.
Zdaniem metropolity warszawskiego, modelem parafialnej rady duszpasterskiej, ku któremu trzeba dążyć, jest grono osób, które pochodzą z wyboru, ale reprezentują, jako ich liderzy, poszczególne grupy i ruchy istniejące już w parafii. W ten sposób postanowienia rady mogą być na bieżąco wdrażane i realizowane we wszystkich wspólnotach, które pracują na rzecz parafii.
Zadaniem rady powinno być koordynowanie wszelkich działań ewangelizacyjnych na terenie parafii, w tym zwłaszcza duszpasterstwo oraz katecheza sakramentalna dzieci i młodzieży. - To bardzo zapóźniona sprawa. Katecheza w szkole jest konieczna, natomiast "wymiotła" nam w pewnym sensie młodych ludzi z parafii - ubolewał kard. Nycz. Niemniej ważna jest katecheza dorosłych, którą powinny prowadzić ruchy i wspólnoty przyparafialne. - Nie da się skutecznie ewangelizować, jeśli się nie ma oparcia w grupie. Nie ma ewangelizacji w pojedynkę - argumentował metropolita warszawski.
Innym adresatem działań parafialnej rady duszpasterskiej musi być "Kościół ubogi": chorzy, ubodzy, bezdomni, samotni, wszyscy potrzebujący, a więc wszelka działalność charytatywna na poziomie lokalnej wspólnoty. Potrzeba tworzenia w ramach rad tzw. zespołów charytatywnych, którego praca byłaby realizowana przez cały rok, a nie tylko z okazji świąt. - Mówienie, że w Warszawie nie ma biednych i potrzebujących to zawracanie głowy. Wystarczy się rozejrzeć w okolicach Dworca Centralnego. Owszem, być może część z nich to naciągacze. Ale nawet, gdyby była ich połowa, to tej drugiej połowy nie wolno zaniedbywać - tłumaczył kard. Nycz.
Zadaniem rady powinno być wyszukiwanie na terenie parafii tych, którzy są bogaci materialne, ale ubodzy duchowo. Jako właściciele firm nie mają czasu, by realizować dzieła miłosierdzia np. w ramach fundacji, ale mogliby to czynić dzięki strukturom parafialnym. - To nie znaczy, że Kościół wypisuje ze swoich szeregów wszystkich milionerów, tylko próbuje kształtować postawę, wedle której nie jest ważne ile kto ma, ale jaki ma stosunek do bogactwa, czy potrafi się nim dzielić i czy nie jest ono dla niego współczesnym bożkiem - mówił.
Kard. Nycz zachęcił też, by w małych parafiach w ramach rady duszpasterskiej powoływać też zespoły zajmujące się doradztwem ekonomicznym. W dużych parafiach powinny zaś funkcjonować osobne rady ekonomiczne.
Metropolita warszawski zaapelował, by we wspólnotach parafialnych poruszyć temat zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Kuria warszawska wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II rozsyła w tym celu materiały dotyczące tego wydarzenia.
Pierwsze archidiecezjalne dziękczynienie za ogłoszenie papieża Polaka świętym odbędzie się 27 kwietnia po południu przy figurze Jezusa Miłosiernego, u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej, w parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP na warszawskim Kole. Główną uroczystością będzie Święto Dziękczynienia, 1 czerwca na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej.
Dziękczynieniu będzie towarzyszyć hasło "Dziękujemy za świętego Jana Pawła II". Rozpocznie się ono o godz. 8.00 pielgrzymką z relikwiami św. Jana Pawła II od placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie w południe, kiedy na placu przed Świątynią rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
W godzinach popołudniowych otwarte będzie Miasteczko dla Dzieci z grami i konkursami, a także udostępnienie do zwiedzania Panteonu Wielkich Polaków z możliwością modlitwy przy relikwiach papieża Polaka. Uczestnicy uroczystości będą też mogli obejrzeć instalacje historyczne oraz powstającą przestrzeń Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Późnym popołudniem, do godz. 21.00 przewidziano jeszcze występy artystów, wypuszczenie baloników "Dziękuję" do nieba oraz wspólny śpiew i modlitwę uwielbienia. O godz. 21.37 nastąpi iluminacja fasady Świątyni Opatrzności Bożej.
Skomentuj artykuł