Kard. Parolin o sytuacji w Wenezueli: trzeba się spotkać i rozmawiać

(fot. Drop of Light / shutterstock.com)
KAI / jp

Papież i watykański Sekretariat Stanu są "mocno zaangażowani" na rzecz znalezienia rozwiązania dla kryzysu w Wenezueli. To rozwiązanie musi być "pokojowe i demokratyczne".

Zapewnił o tym kard. Pietro Parolin podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami. Watykański sekretarz stanu stwierdził, że kościelna mediacja ma na celu "pomóc wszystkim bez wyjątku, wzywając każdego do odpowiedzialności", a "kryterium powinno być dobro całego narodu".

DEON.PL POLECA

Kontekstem tej wypowiedzi były wczorajsze wybory do konstytuanty zwołanej przez prezydenta Nicolasa Maduro, a mającej zreformować wenezuelską konstytucję. Pomysł ten spowodował gwałtowne protesty społeczne i częściowy bojkot głosowania.

Tylko wczoraj zginęło w ulicznych starciach 13 osób, w tym jeden z kandydatów do konstytuanty. Miejscowy Kościół również krytykuje ideę zmian w konstytucji wskazując, że reforma stanowi zagrożenie dla demokracji. Wenezuelscy biskupi apelowali w tej sprawie w mediach społecznościowych również w sam dzień głosowania.

- Za dużo jest zabitych - skomentował wydarzenia w Wenezueli kard. Parolin. Zaznaczył jednak, że watykańskie zaangażowanie w tę sprawę musi być delikatne w warunkach tak wielkiego napięcia.

- Należy znaleźć pokojowy i demokratyczny sposób na wyjście z tej sytuacji, a jedyna droga jest zawsze ta sama: trzeba się spotkać i rozmawiać, ale poważnie, by wypracować rozwiązania - stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Podczas tego samego spotkania z dziennikarzami w pobliżu Belluno w północnych Włoszech kard. Pietro Parolin podjął też gorący temat migracji. Zaznaczył, że podstawowymi zasadami etycznymi powinny być tu "gościnność i zdolność do zobaczenia w drugim nie zagrożenia, ale osoby, z którą należy podjąć dialog, przezwyciężając uprzedzenia".

Tej wspaniałomyślności powinny jednak towarzyszyć "skuteczne i sumienne działania na rzecz zarządzania tym zjawiskiem, bo nie może być ono pozostawione jedynie wspaniałomyślności dobrych serc pojedynczych osób".

- Należy podjąć wszelkie wysiłki, aby połączyć pierwszy obowiązek przyjęcia z jasną i skoordynowaną akcją ukierunkowaną na uporządkowanie tego zjawiska w taki sposób, by gościnność mogła przekształcić się w integrację bez powodowania groźnej nierównowagi - stwierdził watykański sekretarz stanu.

Zaznaczył przy tym, że na szczeblu międzynarodowym potrzebne jest współdziałanie państw na rzecz przeciwdziałania przyczynom migracji, zwłaszcza uwłaczającej ludzkiej godności nędzy. Kard. Parolin dodał, że postulowane uporządkowanie zjawiska powinno objąć również powstrzymanie przemytu ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin o sytuacji w Wenezueli: trzeba się spotkać i rozmawiać
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.