Kard. Parolin przypomina na forum ONZ o prawie do życia i wolności religijnej

(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
KAI / sz

Na konieczność poszanowania prawa do życia i wolności religijnej wskazał w swoim wystąpieniu z okazji 75 rocznicy utworzeni ONZ sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Z uwagi na obecny kryzys zdrowia publicznego miało ono charakter zdalny.

Na wstępie najbliższy współpracownik Ojca Świętego podkreślił poparcie Stolicy Apostolskiej dla tej prestiżowej instytucji, służącej budowaniu pokoju i współpracy między narodami świata. Przypomniał, że od 1964 roku, gdy Stolica Apostolska uzyskała status państwa-obserwatora, kolejni papieże wzywali Organizację Narodów Zjednoczonych, by „stawała się «ośrodkiem moralnym», gdzie każdy kraj jest u siebie, gdzie gromadzi się rodzina narodów i gdzie wspólnota międzynarodowa - w duchu ludzkiego braterstwa i solidarności - rozwija się wraz z wielostronnymi rozwiązaniami globalnych wyzwań. Jak wyraźnie pokazała pandemia COVID-19, nie możemy dalej myśleć tylko o sobie samych i sprzyjać podziałom; musimy raczej współpracować, aby przezwyciężyć najgorsze plagi świata, pamiętając, że ciężar niesiony przez niektórych z konieczności dotyka ludzkość i całą rodzinę narodów” – stwierdził kard. Parolin.

Watykański sekretarz stanu przypomniał rolę ONZ w obronie prawa międzynarodowego oraz krzewieniu świata opartego na rządach prawa i sprawiedliwości. Podkreślił jej rolę w trosce o ofiary kataklizmów i wojen, o środowisko naturalne człowieka oraz zintegrowany rozwój ludzkości. „ONZ stara się bronić powszechnych praw człowieka, które obejmują również prawo do życia i wolność wyznania, ponieważ są one niezbędne do tak bardzo potrzebnej promocji świata, w którym godność każdej osoby ludzkiej jest chroniona i rozwijana” – zaznaczył kard. Parolin.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej zauważył, że Organizacja Narodów Zjednoczonych nie jest doskonała i szkodziła sobie, gdy interesy partykularne triumfowały nad dobrem wspólnym. Dlatego musi ona ożywiać ducha tkwiącego u jej podstaw, zaś dyplomaci angażowali się w trudne zadanie poszukiwania dobra wspólnego w dobrej wierze poprzez prawdziwą zgodę i kompromis.

DEON.PL POLECA

„Organizacja Narodów Zjednoczonych, w której narody świata jednoczą się w dialogu i wspólnym działaniu, jest dziś tak samo potrzebna jak zawsze, aby odpowiedzieć na niesłabnące nadzieje narodów świata” – stwierdził najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin przypomina na forum ONZ o prawie do życia i wolności religijnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.