Kard. Parolin: reforma Kurii Rzymskiej "jest w dobrym punkcie"
Zapoczątkowana przez papieża Franciszka na początku pontyfikatu reforma Kurii Rzymskiej, której pierwszym etapem było powołanie grupy kardynałów-doradców, "jest w dobrym punkcie", a nawet uczyniono już wiele "fundamentalnych kroków".
Mówił o tym kard. Pietro Parolin podczas prezentacji nowej książki abp. Agostino Marchetto, emerytowanego sekretarza Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, zatytułowanej "Reformacja i reformy w Kościele. Odpowiedź".
Jak poinformowało Radio Watykańskie, kardynał sekretarz stanu zauważył, że "reforma jest pojęciem związanym z odnową i jej postęp odbywa się pod hasłem prymat-synodalność bądź kolegialność, będącym żywotnym i specyficznym centrum uwagi Soboru Watykańskiego II".
W Kościele katolickim, dodał najbliższy współpracownik papieża Franciszka, "nie opiera się to na logice aut-aut ( albo-albo), lecz et-et (i to, i to), bo tylko w ten sposób można stworzyć zawsze żywotną nową syntezę, która nie wyklucza, lecz łączy racje zainteresowanych stron". Dotyczy to także "pozornie antytetycznych pojęć, takich jak «nowość» i «tradycja», gdyż oba są niezbędne".
"Obok stałego poszukiwania nowych dróg dostosowania struktur kościelnych do naszych czasów, reforma powinna jednocześnie zaczynać od nawrócenia serc na Chrystusa i zarazem chronić te serca, co sprawia, że Kościół jest rozpoznawalny w wydarzeniach historii, mimo zmieniających się z konieczności form, struktur i kryteriów organizacyjnych", stwierdził kard. Parolin.
Skomentuj artykuł