Kard. Parolin: religia i ekumenizm mają fundamentalne znaczenie dla promowania pokoju
O roli religii i wspólnot religijnych w promowaniu pokoju i pojednania, a także o wyzwaniach dyplomacji ekumenicznej i współpracy między religiami mówi watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin w kolejnej części wywiadu udzielonego portalowi ACI Stampa.
W czwartej z pięciu części wywiadu, jakiego kard. Pietro Parolin udzielił włoskiemu watykaniście Andrei Gagliarducciemu, poruszony zostaje temat tego, co, oprócz zabiegów dyplomatycznych może robić Kościół, by wspierać negocjacje pokojowe.
- Przede wszystkim ważne jest, aby porozumienia pokojowe były wypracowywane w oparciu o zasady sprawiedliwości. Wiemy, że wymuszone porozumienia pokojowe stają się źródłem nowych koncepcji, nowych wojen, nowych konfliktów - mówi najbliższy współpracownik papieża.
Przypomina też, że porozumienia muszą uwzględniać „uzasadnione interesy wszystkich stron”, by żadna z nich nie czuła się stłamszona przez drugą. Ponadto, kard. Parolin podkreśla rolę Kościoła we wspieraniu budowania pokoju, która polega na głoszeniu Ewangelii, prowadzeniu formacji i ciągłego przypominania o „kluczowym temacie, jakim jest przebaczenie”.
-Temat przebaczenia ma fundamentalne znaczenie dla leczenia ran. To prawda, że przebaczenie jest procesem powolnym. Należy z wielkim szacunkiem podchodzić do tej drogi, nie oczekując, że zostanie ona zrealizowana z dnia na dzień. Jest to jednak droga, którą Kościół proponuje i pomaga podjąć poprzez modlitwę, sakramenty i wszystkie nadprzyrodzone środki, które zostały mu powierzone przez Pana - dodaje, wskazując, że dla budowania pokoju konieczne jest także szerokie rozpowszechnianie nauki społecznej Kościoła, „aż do jej całkowitego przeniknięcia do społeczeństwa”.
Gagliarducci zauważa, iż większość europejskich podróży papieża Franciszka stanowią w ostatnich latach kraje, w których większość wiernych stanowią prawosławni.
Pytany o to, czy ten kierunek dialogu ekumenicznego może być dziś pomocny dla dyplomacji, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przyznaje, że wierzy w to, ponieważ „dla promowania pokoju fundamentalne znaczenie mają dobre relacje między członkami różnych wyznań chrześcijańskich lub różnych grup religijnych.”
Podkreślił też, że to właśnie pokój i pojednanie wymagają dziś bliższej i skuteczniejszej współpracy na gruncie międzyreligijnym.
Pytany o to, czy potrzebny byłby dokument ekumeniczny, wzorowany na dokumencie o ludzkim braterstwie, podpisanym przez papieża Franciszka i wielkiego imama Ahmeda Al-Tayeba, kard.
Parolin wyjaśnia, jego przygotowanie wymagałoby zaangażowania wszystkich Kościołów chrześcijańskich, a także, iż pierwszeństwo przed tworzeniem ewentualnego nowego dokumentu powinna mieć współpraca i przekładanie na praktykę już istniejącego nauczania.
- W rzeczywistości istnieje wiele ekumenicznych propozycji w tym temacie. Istnieje wiele dokumentów, ważne jest, aby przełożyć je na rzeczywistość - podkreśla.
KAI/dm
Skomentuj artykuł