Kard. Schönborn: chętnie wesprę papieża

fot. Wikimedia Commons
KAI / mm

Chętnie wesprę papieża w jego staraniach, aby Bank Watykański spełniał znowu swój dawny cel i służył misji Kościoła. W tym celu należy usunąć "elementy zakłócające". Podkreślił to kard. Christoph Schönborn na wiadomość o powołaniu go przez papieża Franciszka do Komisji Kardynałów, mającej nadzorować bank watykański - Instytut Dzieł Religijnych (IOR).

Arcybiskup Wiednia i przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii wyraził wdzięczność papieżowi za okazane mu zaufanie i zapewnił, że nowe zadanie będzie pełnił "w miarę sił i możliwości". Tę nieoczekiwaną propozycję przyjął bez wahania, gdyż, jak podkreślił "chodzi tu o wsparcie papieża Franciszka w jego staraniach o reformę Kurii i odnowę Kościoła".

DEON.PL POLECA


Kard. Schönborn jest jednym z członków nowo powołanej wczoraj przez papieża Franciszka Komisji Kardynałów nadzorującej IOR, której kadencja trwać będzie przez najbliższych pięć lat. Spośród członków poprzedniego gremium pozostał tylko kardynał Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Odeszli natomiast - były przewodniczący komisji, kard. Tarcisio Bertone oraz kardynałowie Sao Paulo w Brazyli Odilo Scherer i Ranchi w Indiach, Telesphore Toppo.

W nowym składzie Komisji - obok kardynałów Taurana i Schönborna - znaleźli się też kardynałowie: Thomas Christopher Collins, arcybiskup Toronto (Kanada), Santos Abril y Castelló, archiprezbiter papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore oraz abp Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który 22 lutego otrzyma biret kardynalski.

Papież na razie nie mianował przewodniczącego Komisji. Prawdopodobnie zostanie nim abp Pietro Parolin po wejściu do Kolegium Kardynalskiego. Komisja kardynalska podlega bezpośrednio papieżowi, który mianuje członków rady nadzorczej i prezesa IOR.

Po ujawnieniu szeregu nieprawidłowości oraz podejrzeniach o "pranie brudnych pieniędzy“ IOR przechodzi okres restrukturyzacji. Nowy przewodniczący Rady Nadzorczej, Niemiec Ernst von Freyberg, pragnie, aby IOR był transparentny i dostosowany do stndardów międzynarodowych. W październiku ub. roku IOR, który dysponuje wkladami w wysokości 6,3 miliarda euro, po raz pierwszy przedstawił raport roczny. Powołana przez papieża Franciszka Rada Kardynałów ds. reformy kurii zamierza zastanowić się także nad przyszłością banku watykańskiego. Propozycje reform ma złożyć komisja ustanowiona przez papieża, a kierowana przez kard. Raffaele Farinę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: chętnie wesprę papieża
Komentarze (4)
E
exclave
16 stycznia 2014, 20:31
Wynoszenie na wysokie stanowiska ludzi tego pokroju to prosta droga do likwidacji KK. ... Najpierw tacy ludzie wynieśli Bergoglio na konklawe. Więc jakiś choćby nawet symboliczny gest wdzięczności musi być...
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
16 stycznia 2014, 20:07
Te nominacje nie są wcale dziwne. Te role zostały już dawno podzielone.
N
nk
16 stycznia 2014, 17:36
Kard. Schönborn ma u siebie stajnię Augiasza, to u niego działa ks. Schüller, który namawia do nieposłuszeństwa wobec Rzymu itp itd. i on ma pilnować Bank watykański?
jazmig jazmig
16 stycznia 2014, 17:20
Gdyby to stanowisko miało stanowić swoisty "kopniak w górę", to uznałbym, że papież postąpił rozsądnie, skoro nie miał innego wyjścia. Ale jeżeli kard. Schönborn nadal będzie arcybiskupem Wiednia, to decyzja papieża jest skrajną głupotą. Tak naprawdę, ten człowiek powinien zniknąć z widoku, bo kompromituje KK. To on i ludzie jego pokroju zniszczyli KK w swoich krajach. W marcu 2008 stwierdził, że po ukazaniu się encykliki "Humanae vitae" w 1968 biskupi austriaccy i niemieccy nie mieli odwagi jej bronić z obawy przed niezrozumieniem przez naszych wiernych. Ja bym napisał, że ci biskupi nie mieli ochoty bronić tej encykliki, ponieważ nie zgadzali się z jej treścią. Wynoszenie na wysokie stanowiska ludzi tego pokroju to prosta droga do likwidacji KK.