Kard. Schönborn wysłannikiem papieża na Białorusi

Kard. Schönborn wysłannikiem papieża na Białorusi
(fot. youtube.com)
PAP / kw

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn udaje się jutro na Białoruś jako specjalny wysłannik papieża Franciszka na uroczystości 25. rocznicy utworzenia archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

Odbędą się one w dniach 1-2 lipca w narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu, 150 km na północ od Mińska. Program pobytu legata papieskiego przewiduje jego udział w nabożeństwach, spotkania z przedstawicielami Kościoła katolickiego i innych wyznań, z politykami oraz odwiedziny ośrodków charytatywnych i Małego Trościeńca pod Mińskiem, gdzie w latach II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz zagłady.

W Budsławiu 1 lipca kard. Schönborn wraz z metropolitą mińsko-mohylewskim abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem przewodniczyć będą nocnej liturgii i procesji ze światłami. Centralne uroczystości w sanktuarium odbędą się w sobotę 2 lipca. Liturgii będzie przewodniczyć i wygłosi kazanie kard. Schönborn.

DEON.PL POLECA

Zgodnie ze zwyczajem papież, mianując swego specjalnego wysłannika, wystosował również po łacinie okolicznościowe przesłanie, które zostanie doczytane w czasie głównych uroczystości. Przypomina w nim pokrótce dzieje Kościoła katolickiego na tych ziemiach w latach reżymu komunistycznego, wymienia zasługi na rzecz odrodzenia życia religijnego kard. Kazimierza Świątka oraz pozdrawia tamtejsze duchowieństwo i wiernych, przekazując im życzenia obfitych łask Bożych.

Członkami oficjalnej delegacji Stolicy Apostolskiej, towarzyszącymi legatowi, są miejscowi księża: Aleksander (Aliaksandr) Baryła - proboszcz parafii Wywyższenia Krzyża Świętego w Wilejce i Wiktor (Wiktar) Hajdukiewicz SDB - delegat inspektorialny delegatury salezjańskiej na Białorusi.

"Po latach prześladowań i braku katolickich struktur hierarchicznych w byłym Związku Radzieckim Jan Paweł II rozpoznał przed 25 laty «znaki czasu» i położył podwaliny pod "odnowę i rozwój" Kościoła katolickiego na Białorusi" - napisał abp Kondrusiewicz w liście pasterskim z okazji jubileuszu. Podkreślił, że obecnie, po 25 latach "archidiecezja mińsko-mohylewska rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii i w sposób szczególny pragnie skupić uwagę na przekazywaniu wiary, na młodzieży i rodzinach". Istnieje też potrzeba budowy nowych kościołów - dodał hierarcha.

Katolicy stanowią obecnie ok. 15 proc. 10-milionowego społeczeństwa Białorusi. Wielu z nich to członkowie mniejszości polskiej. Kościół katolicki jest drugim co do wielkości wyznaniem w kraju, a mniejszość katolicka na Białorusi jest największa spośród wszystkich krajów, w których przeważa rosyjskie prawosławie. Metropolia mińsko-mohylewska obejmuje, oprócz archidiecezji o tej samej nazwie, diecezje: grodzieńską, pińską i witebską. Na terenie archidiecezji żyje ok. 625 tys. katolików, w diecezji grodzieńskiej - 575 tysięcy, pińskiej - 42 tys. i witebskiej - 173 tysiące.

W ramach swojej wizyty na Białorusi kard. Schönborn spotka się m.in. ze zwierzchnikiem miejscowego Kościoła prawosławnego, podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu - metropolitą Pawłem. Kościół ten jest największą wspólnotą religijną w tym kraju.

Wysłannik papieski przywiezie też dla tamtejszej niewielkiej wspólnoty greckokatolickiej w darze od ich współwyznawców w Austrii relikwie św. Jozafata Kuncewicza. Jest to cząstka przechowywanego w Wiedniu ornatu tego biskupa-męczennika, zamordowanego właśnie na ziemi białoruskiej. Relikwie te przekazali kardynałowi wikariusz dla grekokatolików w Austrii ks. Jurij Kolasa i greckokatolicki proboszcz w Wiedniu Taras Chagala. Zapewnili oni, że w ten sposób pragną podkreślić łączność Kościoła w Austrii z grekokatolikami na Białorusi.

Przewodniczący Austriackiej Konferencji Biskupiej odwiedzi też prowadzone przez Caritas Centrum św. Łukasza, w którym mogą bezpłatnie mieszkać dzieci chore na raka, leczone w pobliskiej klinice onkologicznej, a także ich matki. Bez takiej pomocy wiele cierpiących na białaczkę dzieci z ubogich rodzin w głębi kraju byłoby pozbawionych możliwości leczenia, ponieważ ich rodziny nie byłyby w stanie opłacać kosztów podróży i zakwaterowania w czasie terapii w mieście. Od chwili otwarcia w 2004 roku przez wspierane finansowo przez austriacką Caritas Centrum przewinęło się już ponad 1300 dzieci.

Ważnym punktem dwudniowego pobytu kard. Schönborna na Białorusi będzie upamiętnienie ofiar zbrodni hitlerowskich w Małym Trościeńcu pod Mińskiem. W utworzonym tam przez hitlerowców w lipcu 1941 i działający do nadejścia Armii Czerwonej pod koniec czerwca 1944 obozie, według różnych ocen, zamordowano od 60 tysięcy do 200 tysięcy ludzi, głównie Żydów, jeńców radzieckich, partyzantów i cywilów, w tym wielu Białorusinów i Polaków. Wśród ofiar było też ok. 13 tysięcy Żydów austriackich. Na terenie byłego obozu stoi dziś obelisk i skromny pomnik. W przyszłości ma powstać monument-memoriał.

Dobre stosunki Kościołów w Austrii i na Białorusi

Dobre stosunki między miejscowymi Kościołami katolickimi w Austrii i na Białorusi utrzymują się od wielu lat. Od 1996 roku w diecezji Linz w Górnej Austrii działa specjalny fundusz, tzw. Osthilfe-Fonds, przez który przekazano dotychczas ponad dwa miliony euro na projekty duszpasterskie na Białorusi. Pomoc dotyczy głównie działalności oświatowej, duszpasterstwa dzieci i młodzieży oraz mediów katolickich. Od 20 lat fundusz wspiera np. finansowanie seminariów duchownych w Grodnie i Pińsku oraz finansuje pracę z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną, prowadzoną przez redemptorystów w Grodnie.

Długofalowym projektem organizacji z Linzu jest wydawnictwo Pro Christo, którego nakładem ukazuje się literatura religijna, pomoce katechetyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz czasopisma; ponadto prowadzi ono własną księgarnię. Fundusz wspiera też Konferencję Biskupów Białorusi oraz wiele projektów medialnych w diecezjach i parafiach.

Caritas Górnej Austrii angażuje się od 1991 w pomoc potrzebującym na Białorusi. Z inicjatywy austriackiego czasopisma "Welt der Frau" (Świat kobiety) goszczono w tym kraju związkowym pierwszą grupę dzieci z Czarnobyla, pomagano w tworzeniu struktur Caritas Białorusi, która jest dziś największą organizacją pozarządową w sferze socjalnej w tym kraju.

Prowadzone przez Caritas kuchnie dla ubogich wydają rocznie ok. 10 tysięcy posiłków. W trzech parafiach Grodna ok. 130 dzieci w wieku szkolnym otrzymuje bezpłatne obiady w domach parafialnych, w miejscowej aptece ludzie ubodzy mogą kupić leki po przystępnych cenach, podczas gdy w Homlu 130 biednych rodzin otrzymuje raz w miesiącu paczki żywnościowe od misjonarek miłości bł. Matki Teresy. Siostry tego zgromadzenia jako jedyne w całym regionie wraz z Caritas prowadzą kuchnie dla ubogich i noclegownie dla bezdomnych. Specjalny program "pomocy zimowej" obejmuje rocznie półtora tysiąca rodzin, a od 2014 także uchodźców z Ukrainy. Caritas w Homlu organizuje ponadto stałą pomoc dla kobiet-więźniarek i ich dzieci, żyjących z nimi w więzieniu.

Wśród licznych projektów wspomaganych przez Kościół w Austrii jest też praca Caritas na rzecz ludzi samotnych, starych i niepełnosprawnych. Np. w Grodnie wystartował nowy program pomocy dla 50 osób starszych, a w Homlu otwarto wioskę dla 60 dzieci niepełnosprawnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn wysłannikiem papieża na Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.