Kard. Schönborn wzywa do solidarności z uchodźcami

(fot. Frag den Kardinal / youtube.com)

W związku z utrzymującym się napływem uchodźców kardynał Chrostoph Schönborn zaapelował o potrzebie solidarności krajów europejskich.

"Nie może tak być, że pewne kraje uszczelniają swoje granice, a inne muszą się zmagać z nadmiarem uchodźców" - stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, otwierając w telewizji ORF w Wigilię Bożego Narodzenia tradycyjną akcję charytatywną "Światło w ciemności".

"Problem możemy rozwiązać tylko wspólnie" - powiedział kard. Schönborn podkreślając, że jeśli to się nie uda, grozi pogłębienie się "głębokiej rysy", dzielącej Europę wobec utrzymującego się napływu uchodźców.

"Potrzebna jest nowa solidarność europejska" - zaapelował arcybiskup Wiednia dodając, że ludzie myślący ze wszystkich stron muszą się zjednoczyć, coś wspólnie uczynić,"bo tylko w ten sposób pokonamy kryzys".

“Nadzieja na pokój nadal istnieje, ale trzeba coś robić w tym kierunku" - podkreślił kard. Schönborn. Zdaniem austriackiego purpurata "fala uchodźców się nie zmniejszy jeśli w regiony ogarnięte wojną dostarcza się broń, jeśli są zrzucane bomby".

Jednocześnie kard. Schönborn zaapelował do polityków swego kraju o dalekowzroczność. "Jeśli pieniądze przeznaczone na współpracę na rzecz rozwoju są coraz mniejsze, nie można się dziwić, że ludzie uciekają do innych krajów szukając możliwości lepszego życia" - powiedział.

W swoim przemówieniu telewizyjnym kard. Schönborn wyraził też nadzieję, że Europa pokona kryzys uchodźców. W tym kontekście przypomniał dramat uchodźców po 1945 roku. Jego zdaniem nawet jeśli sytuacja jest dziś inna, niż wówczas, to jednak refleksja historyczna uczy nas, że społeczeństwo potrafi wytrzymać falę uchodźców.

"Przezwyciężaliśmy już inne kryzysy zwyciężymy i ten" - zaapelował arcybiskup Wiednia podkreślając, że odmieni on Austrię i Europę, ale "może to być z korzyścią dla każdego społeczeństwa".

Akcja pomocy niewidomym "Światło w ciemności" prowadzona jest w Austrii od 78 lat. Jej inicjatorką jest austriacka artystka Ada Brandstaetter.

Zaproponowała ona w 1986 r., aby w Wigilię Bożego Narodzenia radio ORF podziękowało specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w tej popularnej w całej Austrii akcji.

Stąd narodził się pomysł innej inicjatywy - Betlejemskiego Światła Pokoju, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, głównie europejskich. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty "Światła w ciemności" stały się już stałym elementem okresu Adwentu w Austrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn wzywa do solidarności z uchodźcami
Komentarze (2)
JE
Jot Empe
24 grudnia 2015, 22:40
Dla Jezusa, Maryi i Józefa też "nie było miejsca w gospodzie". Jot Empe
jazmig jazmig
24 grudnia 2015, 22:31
Niechcianych gości wyrzuca się za drzwi. Kto ich zaprosił, ten niech się nimi zajmuje.