Kard. Tagle: potrzebne „pandemiczne zarażenie miłością”

(fot. Giovanni Guida / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0))
Krzysztof Ołdakowski SJ / KAI / kk

Pandemia dotyka wszystkich lub prawie wszystkich, a zatem koronawirus jest zagrożeniem całościowym i globalnym - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Przypomniał, że słowo „pandemia” składa się z dwóch słów greckich: "pan”, co znaczy "wszyscy” oraz "demo”, co wskazuje na "lud” lub "narody”. Kard. Luis Antonio Tagle zauważył, że podczas zagrożenia instynktownie myślimy przede wszystkim o sobie samych, o rodzinie i osobach bliskich. Powinniśmy być jednak czujni, aby nie zamknąć się w sobie. Nie możemy dopuścić, aby strach uczynił nas ślepymi na potrzeby innych ludzi, ponieważ są one również naszymi potrzebami. Nie możemy pozwolić na to, aby niepokój zabił w nas prawdziwe zatroskanie o bliźniego.

"W stanie zagrożenia objawia się także prawdziwe serce osoby. Podczas zagrożenia, które dotyka wszystkich osób (pandemia), miejmy nadzieję, że nastąpi również «pandemiczne» wyzwolenie troski, współczucia i miłości" – podkreślił kard. Tagle. "Jedyną odpowiedzią na kryzys spowodowany zagrożeniem, które przychodzi nieoczekiwanie, może być podobny wybuch nadziei. Pandemiczne rozszerzanie się wirusa musi wywołać pandemiczne «zarażenie» miłością (pandemico di carità)”.

DEON.PL POLECA

Prefekt watykańskiej dykasterii nawiązał również do zalecenia częstego mycia rąk w celu uniknięcia zarażenia koronawirusem. Ta czynność nie powinna jednak przypominać gestu umycia rąk przez Piłata podczas procesu Jezusa. Nie należy umywać rąk od odpowiedzialności za biednych, starszych, bezrobotnych, uchodźców, bezdomnych, pracowników służby zdrowia, całego stworzenia, a także przyszłych pokoleń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: potrzebne „pandemiczne zarażenie miłością”
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.