Kard. Tagle: potrzebne „pandemiczne zarażenie miłością”

Kard. Tagle: potrzebne „pandemiczne zarażenie miłością”
(fot. Giovanni Guida / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0))
1 tydzień temu
Krzysztof Ołdakowski SJ / KAI / kk

Pandemia dotyka wszystkich lub prawie wszystkich, a zatem koronawirus jest zagrożeniem całościowym i globalnym - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Przypomniał, że słowo „pandemia” składa się z dwóch słów greckich: "pan”, co znaczy "wszyscy” oraz "demo”, co wskazuje na "lud” lub "narody”. Kard. Luis Antonio Tagle zauważył, że podczas zagrożenia instynktownie myślimy przede wszystkim o sobie samych, o rodzinie i osobach bliskich. Powinniśmy być jednak czujni, aby nie zamknąć się w sobie. Nie możemy dopuścić, aby strach uczynił nas ślepymi na potrzeby innych ludzi, ponieważ są one również naszymi potrzebami. Nie możemy pozwolić na to, aby niepokój zabił w nas prawdziwe zatroskanie o bliźniego.

"W stanie zagrożenia objawia się także prawdziwe serce osoby. Podczas zagrożenia, które dotyka wszystkich osób (pandemia), miejmy nadzieję, że nastąpi również «pandemiczne» wyzwolenie troski, współczucia i miłości" – podkreślił kard. Tagle. "Jedyną odpowiedzią na kryzys spowodowany zagrożeniem, które przychodzi nieoczekiwanie, może być podobny wybuch nadziei. Pandemiczne rozszerzanie się wirusa musi wywołać pandemiczne «zarażenie» miłością (pandemico di carità)”.

Prefekt watykańskiej dykasterii nawiązał również do zalecenia częstego mycia rąk w celu uniknięcia zarażenia koronawirusem. Ta czynność nie powinna jednak przypominać gestu umycia rąk przez Piłata podczas procesu Jezusa. Nie należy umywać rąk od odpowiedzialności za biednych, starszych, bezrobotnych, uchodźców, bezdomnych, pracowników służby zdrowia, całego stworzenia, a także przyszłych pokoleń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini
27,58 zł
30,64 zł

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: potrzebne „pandemiczne zarażenie miłością”
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Tagle: potrzebne „pandemiczne zarażenie miłością”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.