Kardynał Francis George znów walczy z rakiem
O szczególną modlitwę w intencji arcybiskupa Chicago, kard. Francisa George’a zaapelował do wiernych przewodniczący katolickiego episkopatu USA, kard. Timothy Dolan.
"Kard. George jest moim bohaterem. Jest wybitnym hierarchą i ogromnie mi pomógł jako bezpośredni poprzednik na stanowisku przewodniczącego episkopatu USA. Wiem, że w obliczu tego wyzwania, tak jak zawsze zachowa wielką moc i pokój, zrodzone z głębokiego umiłowania i zaufania do Boga" - napisał kard. Dolan.
Kard. Francis George urodził się 16 stycznia 1937 r. w Chicago. W historii metropolii jest pierwszym ordynariuszem pochodzącym z tego miasta. W 1957 r. wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Misjonarzy Niepokalanej Maryi Panny. Po studiach teologicznych na uniwersytecie w Ottawie (Kanada) otrzymał święcenia kapłańskie 21 grudnia 1963 r. Kontynuował studia filozoficzne w Waszyngtonie i w Ottawie, a następnie uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie.
W latach 1973-1974 był przełożonym prowincji środkowego zachodu swojego zgromadzenia w St. Paul (Minnesota), a następnie wikariuszem generalnym zakonu oblatów w Rzymie (1974-1986). Pracował także w Centrum Studiów Wiary i Kultury w Cambridge (Massachusetts). 10 lipca 1990 r. został mianowany biskupem diecezji Yakima w stanie Waszyngton. W 1996 r. objął arcybiskupstwo Portland w Oregonie. Po śmierci kard. Josepha Bernardina bł. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Chicago.
21 lutego 1998 roku, został członkiem Kolegium Kardynalskiego. Od 1990 r. był moderatorem z ramienia episkopatu i członkiem rady krajowego biura katolickiego ds. osób niepełnosprawnych (sam cierpi na niedowład nóg po przebytej w dzieciństwie chorobie Heinego-Medina). Pełni funkcję honorowego kapelana Zakonu Kawalerów Maltańskich. W latach 2007-2010 był przewodniczącym episkopatu USA.
Jest członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ds. Ewangelizacji Narodów, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, la Kościołów Wschodnich. Należy także do Papieskich Rad Cor Unum i ds. Kultury, Komitetu Vox Clara; Rady Kardynałów ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Brał także aktywny udział w zgromadzeniach Synodu Biskupów.
Skomentuj artykuł