Katolicy nie grzeszą, gdy przyjmują szczepionkę. Biskupi zajęli stanowisko

Katolicy nie grzeszą, gdy przyjmują szczepionkę. Biskupi zajęli stanowisko
(fot. CDC / Unsplash)
KAI / The Tablet / kk

Episkopat Anglii i Walii zajął stanowisko w sprawie tych szczepionek na koronawirusa, które są opracowane z użyciem linii białek pochodzących od abortowanego dziecka.

W opublikowanym na początku grudnia stanowisku, bp Richard Moth, przewodniczący komisji sprawiedliwości społecznej episkopatu, podkreśla, że wynalezienie szczepionki jest "ważnym przełomem" w ochronie zdrowia własnego i innych.

"Każdy z nas jest w obowiązku ochrony innych od zakażenia, które może prowadzić do poważnej choroby, a dla niektórych do śmierci. Szczepionka to najbardziej efektywny sposób na ochronę zdrowotną o ile nie zdecydujemy się na samoizolację" - podkreśla duchowny.

Wypracowanie szczepionek wiąże się jednak z pewnymi kontrowersjami bioetycznymi. Jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi Covid-19 jest ta opracowana przez firmę AstraZeneca i naukowców z Oksfordu. W jej produkcji wykorzystuje się linie komórkowe pochodzące z aborcji z 1983 roku.

Episkopat Anglii i Walii przywołuje stanowisko Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Akademii Życia, które wyraziły pogląd, że o ile istnieje „poważny powód” można z czystym sumieniem przyjąć szczepionkę, uzyskaną w ten sposób, pod warunkiem że istnieje, jak stwierdza angielski episkopat: „dostateczny moralny dystans między obecnym zarządzaniem szczepionką i pierwotnym, bezprawnym działaniem”.

DEON.PL POLECA

Ponadto w oświadczeniu biskupów czytamy: „W przypadku pandemii COVID-19 oceniamy, że istnieje ów poważny powód, i nie dopuszcza się grzechu ten, który szczepionkę przyjmie. W tej sprawie, każdy katolik musi kształtować swoje sumienie i decydować, co robić, mając również na uwadze fakt, że szczepionka musi być bezpieczna, skuteczna i dostępna powszechnie, zwłaszcza dla najuboższych. Dla dobra innych i własnego katolicy mogą z czystym sumieniem otrzymać każdą z tych szczepionek. Z czystym sumieniem można również odmówić przyjęcia określonej szczepionki, pamiętając o obowiązku ochrony innych przed infekcją” – stwierdzają biskupi Anglii i Walii.

Wielka Brytania zamówiła 40 milionów dawek konkurencyjnych szczepionek Pfizer i BioNTech, zamierzając zaszczepić 20 milionów ludzi. Środek podawany będzie w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie 21 dni. W pierwszym rzędzie zaszczepieni zostaną pracownicy domów opieki i ich mieszkańcy, następnie osoby w wieku powyżej 80 lat, uważane za podatne na problemy kliniczne oraz dalsi pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Katolicy nie grzeszą, gdy przyjmują szczepionkę. Biskupi zajęli stanowisko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.