Katolicy nie mogą prosić duchownych protestanckich o trzy sakramenty

Fot. Goran Bogicevic / depositphotos.com
PAP / tk

Katolicy mogą prosić duchownych prawosławnych oraz starożytnych Kościołów orientalnych oraz większość starokatolickich o udzielenie trzech sakramentów: pokuty, namaszczenia chorych i Eucharystii. Nie mogą o nie prosić duchownych protestanckich - powiedział sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. dr. hab. Sławomir Pawłowski SAC.

Pod hasłem "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości" w dniach od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych.

Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC, kierownik sekcji ekumenizmu KUL powiedział, że "wspólna deklaracja w sprawie chrztu świętego usuwa niepewność między wiernymi i duchownymi różnych Kościołów w kwestii ważności tego sakramentu, gdy został udzielony w innych wspólnotach wyznaniowych".

Zastrzegł, że "nie oznacza to, że przed deklaracją sakrament chrztu św. uznawany był za nieważny". - To, co zostało oficjalnie podpisane przez hierarchów Kościołów, często pomaga księżom w ich praktyce duszpasterskiej - wskazał ks. prof. Pawłowski.

DEON.PL POLECA

Katolicy mogą modlić się w świątyniach innych wyznań

Pytany, czy jeśli katolik wyjeżdża do innego kraju, w którym w miejscu pobytu nie ma w pobliżu świątyni katolickiej powinien udać się na liturgię do kościoła jednego z wyznań chrześcijańskich, ks. prof. Pawłowski powiedział, że "może tam się udać i pomodlić". Zastrzegł, że nie ma wówczas mowy "o powinności, ale o możliwości".

Wyjaśnił, że "w katolicyzmie nie ma zakazu wstępowania do domu modlitwy innych chrześcijan". - Nie można tracić z pola widzenia tego, że dla katolika uczestnictwo w nabożeństwie innego wyznania jest okazją do poznania ich ducha. A do takiego poznania już nie zachęca, ale zobowiązuje Dekret o ekumenizmie II Soboru Watykańskiego - wskazał kierownik sekcji ekumenizmu KUL.

Powiedział, że "przyjmowanie i udzielanie sakramentów między chrześcijanami nazywane jest fachowo ‘łącznością w rzeczach świętych’". - Według nauczania Kościoła katolickiego (Dekret o ekumenizmie nr 8) - z jednej strony – łaska udzielana przez sakramenty nakłania do takiej łączności, ale - z drugiej strony - sakramenty mają także odzwierciedlać istniejąca między chrześcijanami jedność w wierze, w kulcie i braterskiej wspólnocie, a ta jedność jest jeszcze niedoskonała. Dlatego Kościół katolicki wybrał „drogę środka” i praktykuje sakramentalną łączność tylko w niektórych przypadkach - powiedział sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Katolicy a sakramenty w innych wyznaniach

Podkreślił, że katolicy "mogą prosić duchownych prawosławnych oraz duchownych starożytnych Kościołów orientalnych (koptów, jakobitów, ormian itd.), a także większość duchownych starokatolickich o udzielenie trzech sakramentów: pokuty, namaszczenie chorych i Eucharystii, czyli komunii św., ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy, jeśli nie ma możliwości udania się do szafarza katolickiego lub jest to bardzo trudne oraz kiedy nie jest to wyrazem obojętności na przynależność kościelną czy też celowym wprowadzaniem kogoś w błąd, co do tej przynależności".

- Kiedy są spełnione wszystkie te warunki, katolik może przystąpić do tych trzech sakramentów - wskazał duchowny.

Podkreślił, że katolicy nie mogą prosić o te sakramenty duchownego protestanckiego, ponieważ Kościół katolicki z zasady nie uznaje święceń (ordynacji) protestanckich duchownych za święcenia kapłańskie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Katolicy nie mogą prosić duchownych protestanckich o trzy sakramenty
Komentarze (3)
JB
~Jacek BRONISZ
19 stycznia 2023, 15:32
To jak mamy łączyć z naszymi braćmi w wierzę jak będziemy ciągle dzielić i odróżniać nasze sakramenty , ja bardzo chętnie chodzę do zborów i często uczestniczę w Komunii Świętej i to pod dwoma postaciami chleba i wina i żyje dalej gromy z nieba nie spadają na mnie
MM
~Marcin Moskiewski
16 stycznia 2023, 14:38
Czy to prawda, że jeżeli prawosławny przyjmie komunie św. w kościele katolickim, to oznacza to apostazję?
DD
~Dariusz Dudek
18 stycznia 2023, 10:00
Katolicy nie postrzegają tego w ten sposób. Dla niektórych prawosławnych przyjęcie Komunii w katolickim Kościele równa się przejściu do katolików.